Polska i Świat

Polska i Świat

Na początek września czekali nauczyciele, uczniowie, nawet posłowie - i czekać będą dalej, bo minister edukacji nie powiedziała jak będzie wyglądać reforma oświaty, choć szumnie obiecywała, że to zrobi. O reformie na posiedzeniu komisji dyskutowano trzy godziny, ale jedyne co udało się usłyszeć, to to, że szczegółów na razie nie będzie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

18-letni Łukasz Dyczko - zwycięzcą - tak zwanej małej Eurowizji. Młody saksofonista z Polski zdeklasował konkurencję - na konkursie w Niemczech. W szkole muzycznej w Katowicach pękają z dumy więc pora aby Łukasza Poznała cała Polska.

Premiera filmu "Smoleńsk" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wśród gości znaleźli się: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

ONR wielokrotnie dopuszczało się propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści i znieważania z powodu koloru, skóry narodowości czy wyznania napisali we wniosku o delegalizację stowarzyszenia posłowie Platformy. Wniosek został wysłany do prokuratora generalnego. Pytanie brzmi, co zrobi Zbigniew Ziobro.

Marszałek Kuchciński pozostaje na stanowisku. Sejm odrzucił wniosek Platformy o odwołanie go z funkcji marszałka. W obronie Marka Kuchcińskiego stanął sam prezes Jarosław Kaczyński. Szef PiS-u nie tylko wychwalał swojego marszałka, ale także atakował wnioskodawców.

Dwóch ministrów: Waszczykowski, Błaszczak oraz szef policji polecieli do Wielkiej Brytanii i spotkali się ze swoimi odpowiednikami. Wcześniej informowano, że w delegacji znajdzie się także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale odstąpiono od tego, gdy ustalono, że minister sprawiedliwości nie ma się z kim spotkać.

Kryzys imigracyjny szkodzi Unii i wywołuje groźne pomysły na jej reformę. Minister Spraw Zagranicznych Włoch ogłosił właśnie, że jego kraj jest za mniejszą wspólnotą - licząca od siedmiu do dwunastu państw. Łączyć miałaby je wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony... Czy to sygnał, że kończy się Unia jaką znamy?

Do tej pory w blasku fleszy, teraz pod lupa i to FBI. Słynny hollywoodzki aktor Leonardo DiCaprio podejrzewany jest o gigantyczne oszustwa finansowe. Według amerykańskich mediów na konto DiCaprio mogło trafić kilkadziesiąt milionów dolarów.

Jeszcze nie uporali się z poprzednią tragedią, a już myślą co będzie, gdy ponownie zatrzęsie się ziemia. Włosi żyją w strachu, a obawiać mają się czego. Z najnowszego raportu jasno wynika, że aż 60 procent budynków w Rzymie jest zagrożonych zawaleniem w razie kolejnych wstrząsów.

Słowo reprywatyzacja nie schodzi z ust polityków. Długo jeszcze nie zejdzie, ponieważ pytań i wątków do wyjaśnienia jest sporo. Prezydent Warszawy tłumaczy się, jednak to nie tylko nie przekonuje jej oponentów a bardziej podgrzewa do dalszego drążenia w sprawie. Paliwa opozycja w stolicy ma całkiem sporo.

12 lat temu w szkole w ataku terrorystycznym zginęły ich dzieci. Najbliżsi do tej pory nie mogą otrząsnąć się z tragedii. Żądają prawdy i sprawiedliwości. Kobiety, za tragedię obwiniają prezydenta Rosji, ich protest nie trwał długo, ponieważ najpierw zostały brutalnie zatrzymane, a teraz skazane.

W sprawie reprywatyzacji warszawskich gruntów pojawiają się nowe adresy i nowe oskarżenie. Piotr Guział na nadzwyczajnej sesji rady Warszawy wielokrotnie wspominał o kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, która została zwrócona rodzinie Waltzów.

77. rocznica wybuchu II wojny światowej i po raz pierwszy apel smoleński na Westerplatte. Taką decyzje podjął minister Antoni Macierewicz, a z nią zgadza się tylko PIS. Pozostali ostro ją krytykują, mówiąc, że przy całym szacunku dla ofiar tragedii smoleńskiej, nie należy jej mieszać z innymi ważnymi rocznicami.

W tym sezonie nie możemy pochwalić się dobrą statystyką. Od czerwca w całej Polsce utonęło ponad 180 osób. Ratownicy ostrzegają, ale na nic się to zdaje, bo jesteśmy mądrzejsi - wierzymy w siebie, tylko nie idą za tym nasze umiejętności.

W ratuszu nadzwyczajna sesja Rady Warszawa i walka na słowa w sprawie reprywatyzacji. Atmosfera na sali bardzo napięta, a frekwencja wysoka. Aktywiści miejscy przynieśli ze sobą transparenty, a niektórzy z nich także wałki kuchenne. Wystąpienie prezydent Warszawy Gronkiewicz-Waltz dotyczące procesu reprywatyzacji w Warszawie przerywane było skandowaniem: "nie żartuj", "do dymisji", "złodzieje", "lokatorzy", "hańba".

Ten wynik robi wrażenie i daje do myślenia - aż jedna piąta zakwestionowanych matur została źle oceniona. Egzaminatorzy popełnili błąd, ale to maturzyści o mały włos musieliby za niego odpowiedzieć. A stawka jest wysoka - wymarzone studia. Ci, którzy mają wątpliwości co do ocen, mogą o nie walczyć, bo na odwołania nie jest jeszcze za późno. Materiał magazynu "Polska i świat".

Dziewczyny stworzone do piłki. Polskie piłkarki Medyka Konin w tym roku awansowały do Europejskiej Ligi Mistrzyń. Trener z awansu się cieszy, ale bardziej niż na wyniku zależy mu na docenieniu piłki w wydaniu kobiecym. Na kobiecych meczach kibiców jest zaledwie garstka choć coraz więcej Polek zaczyna interesować się grą.

Spot reklamowy, a na nim piękne zdjęcia, które aż kuszą by spędzić w tym miejscu urlop. Piaszczyste plaże, piękne widoki i hotele - wszystko niemal bajkowe dopóki nie padnie słowo... Syria. Syryjskie ministerstwo turystyki zaprasza na wypoczynek, ale trudno jechać w rejon, który przez ostatnie pięć lat kojarzy nam się z wojną, uciekającymi stamtąd ludźmi setkami zabitych.