Polska i Świat

Polska i Świat

Szef Polskiej Fundacji Narodowej zrezygnował

Filip Rdesiński, prezes Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, składa rezygnację po niespełna roku od objęcia tej funkcji. Tłumaczy, że czekają go nowe, interesujące zadania. Barbara Sobska podsumowała, jak wywiązał się z powierzonych mu zadań.

Prokuratura nie przeszuka poznańskiej kurii

Nie będzie przeszukania poznańskiej kurii w związku z dokumentami dotyczącymi oskarżonego o molestowanie byłego księdza z Chodzieży. Poznańska prokuratura uwierzyła arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu i o dokumenty będzie prosić Watykan.

Minister Dworczyk tłumaczy się z oświadczenia majątkowego

Portal oko.press poinformował, że Michał Dworczyk nie uwzględnił w oświadczeniu majątkowym dochodów ze sprzedaży domu oraz udziałów w nieruchomości. Dlaczego tego nie zrobił? Szef kancelarii Mateusza Morawieckiego wydał w tej sprawie oświadczenie. To nie pierwsza nieścisłość w oświadczeniu Michała Dworczyka.

Zabójstwo Blanki z Olecka. Służby pod lupą

Czy ktoś zaniedbał swoje obowiązki? Czy instytucje, kontrolujące rodzinę, w której była 9-miesięczna Blanka z Olecka, współpracowały ze sobą i dołożyły wszelkich starań, by wykluczyć tragedię? Prokuratorskie śledztwo dostało specjalny status. Są kontrole i analiza działań poszczególnych służb - krok po kroku.

Ludzie i psy po przejściach. Ratują siebie nawzajem

Jak cel w życiu może nie tylko życie uratować, ale dać paliwo na kolejne lata innego, lepszego życia. Doświadczył tego narkoman, alkoholik, którego na prostą wyciągnęły psy. Dziś to on się nimi opiekuje i pokazuje innym dlaczego warto się zmienić.

Były szef MSW przed komisją śledczą

Bartłomiej Sienkiewicz staje przed komisją śledczą do spraw VAT. Miał tłumaczyć się, dlaczego podległe mu służby nie łapały sprawnie tych, którzy chcieli oszukać państwo. Były szef MSW nie ma sobie nic do zarzucenia. Podkreśla za to, że z rozwiązań wprowadzonych przez poprzednią władzę korzysta dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Czy padnie rekord?

Czy w tym roku padnie rekord? Chodzi o turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Wiele na to wskazuje. Polska jest coraz chętniej wybieranym krajem do zwiedzenia. Pytanie dlaczego turyści do nas przyjeżdżają i jakie miasta zwiedzają.

Co z dyrektorem muzeum POLIN?

Czy i kiedy minister Piotr Gliński powoła prof. Dariusza Stolę na dyrektora Muzeum Polin? Profesor już raz był dyrektorem muzeum, konkurs wygrał ponownie, ale nie może dalej pełnić swojej funkcji, bo nie ma ważnego ministerialnego podpisu. Sprawa zaczyna niepokoić darczyńców placówki.

(Nie)dobry klaps

Nadal prawie połowa Polaków nie widzi nic złego w dawaniu dzieciom klapsa. Psychologowie twierdzą, że ten zwyczaj trudno będzie zmienić, bo nadal w Polsce panuje przyzwolenie, co potwierdził też dziś poseł partii rządzącej Tadeusz Cymański.

Rosja wraca, Polska opuszcza obrady

Rosja odzyskała pełnię praw w Radzie Europy. Polska delegacja nie była z tego zadowolona i demonstracyjnie opuściła sale obrad. Decyzja o izolacji Rosji - wykluczeniu jej z obrad - zapadła po aneksji Krymu pięć lat temu. Pytanie, dlaczego teraz Kreml nie jest już na cenzurowanym.

Miażdżąca decyzja w sprawie polskiego sądownictwa

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje opinię, która jest miażdżąca dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o KRS i o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rzecznik pisze wprost: nie ma gwarancji niezawisłości. To na razie opinia, nie wyrok, ale sędziowie, konstytucjonaliści, którzy wielokrotnie wskazywali na rażące błędy w reformie nie kryją ze słów rzecznika zadowolenia.

Symbol przełomu sprzed 50 lat

Wydarzenia sprzed 50 lat bardzo mocno wpisały się w historię walki o prawa osób homoseksualnych. Tamta noc w nowojorskim klubie dla wielu bywalców skończyła się tragicznie. Policja ich biła, aresztowała, ale tamto wydarzenie - i kolejne - dały im siłę, by wyjść z cienia i walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie.

Rekordowe upały w Polsce

W Radzyniu w województwie lubuskim w środę po południu odnotowano 38,2 stopni Celsjusza. Jest żar, a co za tym idzie - jest też susza, która dotknęła sporą część kraju. Niepokoi to rolników i ekspertów, bo jest to zjawisko coraz częściej występujące w naszym kraju.

Co działo się w domu Blanki w dniu zabójstwa?

Po tragicznej śmierci 9-miesięcznej Blanki z Olecka pojawia się coraz więcej pytań. Jacek Tacik ustalał, co działo się w domu w dniu zabójstwa dziewczynki i jak wyglądał los dziecka tuż po urodzeniu. Pojawiają się również pytania, dlaczego sąd wbrew opinii pracowników pomocy społecznej postanowił z powrotem oddać dziecko matce?

Śmierć dziewczynki z Olecka. Pytania o braki systemu opieki

Dziewieciomiesięczna Blanka decyzją sądu wróciła pod opiekę matki. Po kilku miesiącach dziecko zostało zabite. Psychologowie i eksperci zastanawiają się, dlaczego dziewczynka tak szybko wróciła do domu. Część z nich wskazuje, jak ważna jest w Polsce rodzina i jej wartość. Ale wskazują też na braki w systemie opieki socjalnej.

Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko w sprawie druku plakatów LGBT

Sprawa drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT, doczekała się swojego finału. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną i bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie krył satysfakcji z wyroku.

Rosną ceny mieszkań

Dzięki utrzymującej się dobrej koniunkturze ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną. W Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie ceny za metr kwadratowy nieruchomości w ciągu roku wzrosły o ponad 10 procent, a w Katowicach nawet o 25 procent.

Szydło bez kluczowej funkcji w Parlamencie Europejskim

Beata Szydło nie będzie pełnić żadnej kluczowej funkcji w Parlamencie Europejskim. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość zachwalało Beatę Szydło, to ostatecznie była premier nie została zgłoszona do żadnej funkcji w europarlamencie. Szanse na ważne unijne stanowiska mają za to Ewa Kopacz, Zdzisław Krasnodębski i Bogusław Liberadzki.

Mija 10 lat od śmierci Michaela Jacksona

Dziesięć lat temu zmarł Michael Jackson. Jego płyty i single rozeszły się w nakładzie przekraczającym 750 mln egzemplarzy. Piosenkarz nadal inspiruje wielu artystów na całym świecie, mimo że jego muzyczny geniusz w ostatnim czasie przybladł przez informacje dotyczące jego prywatnego życia.