Polska i Świat

Polska i Świat

Sezon na dwa koła dopiero się rozkręca, a już padł rekord. Rowery miejskie w Poznaniu wypożyczyło w tym roku już ponad pół miliona ludzi. Dla porównania: przez cały poprzedni sezon niecałe 400 tysięcy. Cyklistów przybywa w całym kraju. W wypożyczalnie zaczynają inwestować nawet wsie.

Ma dopiero 29 lat, a rozważa sceniczną emeryturę. Adele po raz kolejny pisze, że nie radzi sobie w trasie koncertowej, a fanom po raz kolejny nie mieści się to w głowie.

Włoski rząd mówi dość. Nie radzi sobie już z przyjmowaniem uchodźców, bo z dnia na dzień przypływa coraz więcej, a relokacja do innych krajów nie działa tak, jak powinna. Czy Włosi zamkną swoje porty?

Zmienią się zasady finansowania organizacji pozarządowych. Znamy już ostateczną wersję ustawy. Pieniędzy nie będą rozdzielały ministerstwa - jak do tej pory - tylko Narodowy Instytut Wolności. Ten podległy będzie kolejnej stworzonej do tego instytucji, a nie premier Szydło, jak zakładano wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że decyzje będą zależały od polityków. I właśnie upolitycznienia boją się fundacje

Po nawałnicach trwa walka o przywrócenie prądu w wielu gospodarstwach. Najgorzej jest na Podlasiu, Mazowszu i w województwie łódzkim. Problem w tym, że kłopoty z dostawą prądu w Polsce odczuwamy od lat i niekoniecznie jest to związane z burzową pogodą.

Komisja Nadzoru Finansowego odwołuje zarząd tyskiego SKOK-u Piast i wprowadza zarządcę komisarycznego. PO porównuje spółdzielcze kasy do Amber Gold i pyta: dlaczego mogą nadal działać, skoro pieniądze ludzi są zagrożone?

Absurdalny wywiad ministra Jana Szyszki. Zapytany o to, co stało się z kopertą przekazaną ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, kim jest córka leśniczego i czy udało się jej znaleźć pracę, przytoczył opowieść o Ince, która zapisała się w historii Polski i postawiono jej pomnik. Potem było jeszcze gorzej, bo minister środowiska jawnie przyznał, że koperty w Sejmie to norma.

"Nie złamałem prawa, będę się odwoływał" - tak prezydent Radomia odpowiada wojewodzie, który wygasił jego mandat. Prezydent Radomia Radosław Witkowski miał złamać ustawę antykorupcyjną, czyli zasiadać w radzie nadzorczej jednej z świętokrzyskich spółek handlowych. Dla polityków PO to nic innego, jak szukanie haków na opozycję, bo prezydent jest z PO, a wojewoda z PiS-u.

Dla śledczych słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso" to ani znieważenie, ani nawoływanie do fizycznego ataku. Ten kontrowersyjny wpis opublikowała radna PiS Anna Kołakowska na temat Agnieszki Pomaski z PO. Gdańska prokuratura sprawę ponownie umarza. Sprawa prawnie jest zamknięta, ale politycznie i społecznie nadal budzi emocje.

To kolejna część historii uchodźców, którzy zmuszeni ucieczką ze swojego kraju znaleźli swoje miejsce gdzie indziej. Zaczynają życie od nowa. Nie dostaliby takiej szansy, gdyby nie ludzie, których spotkali w niemieckim Zakonie Maltańskim.

Dzika hodowla dzikich zwierząt niedaleko Poznania. Było tak źle, że organizacje, które wkroczyły tam z kontrolą, złapały się za głowę. Zwierzęta są już bezpieczne, właściciel mniej, bo zajęła się nim policja.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jak zapowiadała, tak zrobiła. Nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, za co ukarano ją grzywną. Od kary będzie się odwoływać, bo jak przekonuje, "nie jest w postępowaniu stroną, a organem". Komisja przesłuchała za to innego świadka - Marcina Bajkę, byłego dyrektora miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Maciej i Marcin Miś na ustach medycznego świata. Bracia opracowali własną metodę leczenia tętniaków mózgu bez konieczności otwierania czaszki. Dzięki temu uratowali życie 34-letniego mężczyzny, którego nikt już nie chciał operować.

Plan zakłada kilkaset nowych fotoradarów, rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle i urządzeń do odcinkowych pomiarów prędkości. Inspekcja Transportu Drogowego chce wymienić stare urządzenia na nowsze i skuteczniejsze. Inspektorzy zamierzają też ustawić fotoradary tam, gdzie ich do tej pory nie było.

Podział środków dla fundacji po nowemu. Państwowe pieniądze dla organizacji pozarządowych mają być rozdzielane nie przez ministerstwa, a jedną instytucję podległą premier Szydło. Fundacje krytycznie oceniają ten pomysł i pytają, czy dostanie środków będzie zależało do realizowania polityki rządu?

Rzecznik Praw Dziecka upublicznia badania i pokazuje ciemną stronę bycia dzieckiem. Nastolatki hejtują na potęgę. Co trzeci padł ofiarą, a co piąty to robi. W wyśmiewaniu są bezlitośni, jakby nie istniały żadne granice.

Unia Europejska chce, by ojcowie obowiązkowo szli na urlopy rodzicielskie i to aż na 4 miesiące. Pomysł ojców dzieli: jedni się cieszą, drudzy martwią, kto utrzyma rodzinę. Są też i tacy, jak senator PiS-u, który kieruje się stereotypami i przy dzieciach widzi tylko matki.

Angela Merkel walczy o wyborców i decyduje się na ruch, który jest sporym zaskoczeniem. Chce zrobić prezent dla gejów i lesbijek i wprowadzić małżeństwa jednopłciowe. Ci radości nie kryją, bo o swoje prawa walczą od kilkunastu lat.

W ratuszu nie ma żadnej tajnej grupy, a prezydent Warszawy wiedziała o kłopotach z handlarzami roszczeń. Pierwszy raz po przesłuchaniach komisji weryfikacyjnej głos zabiera najbardziej zainteresowany. Jarosław Jóźwiak, były wiceprezydent stolicy, spotkał się z naszym reporterem i jak powiedział, były spotkania w sprawie handlarzy roszczeń i dzięki temu udało się zablokować zwrot terenu pod elitarnym gimnazjum. A urzędnik, który podpisywał decyzję o zwrocie, nigdy nie zgłaszał wątpliwości. Przedstawił je dopiero przed komisją.