Polska i Świat

Polska i Świat

W Warszawie nie ma być żadnego portu pasażerskiego. Przynajmniej tak zakłada plan budowy Centralnego Portu Lotniczego. Plan forsowany przez PiS, a zrealizowany być może przez Chińczyków.

W Senacie awantura. Poszło o sądy. Marszałek Stanisław Karczewski do porządku obrad wprowadził nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych, co rozzłościło senatorów PO. Było blokowanie mównicy, kartki z napisem "niezależne sądy" i ostra wymiana zdań

Szczególną pozycję w nowym Sądzie Najwyższym ma zajmować Izba Dyscyplinarna. Ma być osobno finansowana, a sędziowie, którzy w niej będą, mają lepiej zarabiać. Izba będzie uzależniona od ministra sprawiedliwości, a to zdaniem prawników i sędziów nic innego jak upolitycznienie i bicz na tych, którzy nie będą chcieli podporządkować się władzy.

Nowoczesna proponuje federację opozycji. Schetyna nie mówi "nie" i zapowiada pełną mobilizację. Do zjednoczonego frontu przeciwko PiS-owi nie zamierza dołączyć Kukiz 15, ale opozycja się nie poddaje. Szuka sposobów na zablokowanie zmian w Sądzie Najwyższym, bo inaczej - jak mówi - demokracja parlamentarna stanie na krawędzi.

Minister Szyszko wyczerpał cierpliwość Komisji Europejskiej. Ta staje w obronie Puszczy Białowieskiej i kieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew. Witold Tabaka.

Chmielna 70, od której zaczęła się cała afera, pod lupą komisji weryfikacyjnej. Prezydent stolicy nie stawiła się po raz kolejny, ale wygłosiła oświadczenie. Przyszli za to jej prawnicy i wzięli w obroty Krzysztofa Śledziewskiego. Były pracownik biura gospodarki nieruchomościami nie był już tak precyzyjny, jak przed posłami.

Opozycja zaskoczona bardziej niż w środę. PiS nie zatrzymało się na Krajowej Radzie Sądownictwa, poszło o krok dalej i zajęło się Sądem Najwyższym. Według projektu nowej ustawy władze nad sądami przejmie minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, który będzie mógł wymienić wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, przerywając ich kadencję. Opozycja alarmuje, że to zamach stanu i koniec demokracji w Polsce, ale PiS tak bardzo jest zdeterminowane, że falą krytyki się nie przejmuje.

W obronie niezależności sądów stają byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego. We wspólnym oświadczeniu apelują do parlamentarzystów i prezydenta o weto, w przeciwnym razie - jak przekonują - ustawy na trwale mogą pozbawić Polskę pozycji demokratycznego państwa prawa.

Pierwsze weto prezydenta wobec Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda nie podpisał ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Prezydent stanął po stronie samorządowców. PiS na decyzję reaguje spokojnie, ale opozycja jest czujna i pyta czy to tylko PR czy rzeczywiście samodzielna decyzja.

Wielka Brytania i wielka afera. Niebawem ruszy śledztwo i zapewne potrwa długo, ponieważ chodzi o zakażoną krew, po podaniu której zmarło 2,4 tysiąca osób.

Ledwo co popuszczono wodze fantazji, a już trzeba się mieć na baczności. Pomnik jednorożców w Łodzi to ma być wesoły punkt na mapie miasta, a nie punkt awangardowy.

Na pewno Władysław Frasyniuk nie zamierza odpuszczać i już zapowiada, że zobaczmy go 10 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu. Ci, którzy z nim poszli teraz muszą się tłumaczyć. Policja skierowała wnioski o ukaranie dla 44 osób. Funkcjonariuszom nie spodobało się zakłócanie aktu religijnego, choć kościół w tej sprawie milczy. Spisani zostali też Ci, którzy krzyczeli Lech Wałęsa, ale już nie Ci, którzy krzyczeli Bolek.

Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. To gest wobec samorządowców, którzy namawiali go do mocnego wejścia i zablokowania zmian podważających pozycję samorządów.

W Sejmie burzliwa debata, ale bez szans na odrzucenie projektu. PiS proponuje nową opłatę paliwową. Opozycja zarzuca PiS-owi okłamywanie wyborców, za odrzuceniem ustawy głosował też poseł PiS-u. Mówi, że się nie boi, po cichu wspierali go między innymi posłowie PiS-u, ale żaden nie zdecydował się by zagłosować inaczej.

Czy Sobieski zastąpi Napoleona w polskim hymnie? Pojawił się taki pomysł, poseł PiS nie mówi nie. Pytanie, czy to dobra zmiana?

Czy Władysław Frasyniuk zostanie nowym liderem opozycji? On sam od takiego określenia stroni, ale byli działacze opozycji nie mają wątpliwości, że już tak się stało. Inaczej widzą to partyjni liderzy. Dla Grzegorza Schetyny taki pomysł to polityczny komiks na wakacje.

To pierwszy taki dowód na seksualne niewolnice w japońskiej armii. W czasie drugiej wojny światowej organizowane były tak zwane domy pocieszenia dla żołnierzy. Kobiety, które tam trafiały, były bite i gwałcone. Przez lata utrzymywano, że na własne życzenie. Film, który właśnie ujawniono, może pomóc w pokazaniu prawdy. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Ukraina musi rozliczyć się z historią - mówią Polacy i w 74. rocznicę Rzezi Wołyńskiej przypominają, że Ukraińska Armia Powstańcza zamordowała wówczas od 30 do nawet 60 tysięcy Polaków. Stanowisko Kijowa w sprawie UPA jest niejednoznaczne. Dlatego pytamy czy stosunki polsko ukraińskie można budować zapominając o przeszłości. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.