Polska i Świat

Polska i Świat

Nowy wielki skandal w Watykanie i cios dla papieża Franciszka. Jeszcze nie wybrzmiały echa ostatniego seksskandalu a Stolica Apostolska musi mierzyć się z kolejnym. Tym razem w aferę zamieszany jest zaufany człowiek papieża - prefekt Kongregacji Nauki Wiary mianowany na to stanowisko zaledwie w ostatnią sobotę.

Prysznic na kartę, woda na impulsy. W Płocku hydroeksperyment. Kto chce się umyć, musi użyć specjalnej karty. A nawet dwóch. Osobna jest do zimnej, osobna do ciepłej wody. Gorąca dyskusja o tym pomyśle - gwarantowana.

To zmasowany atak w dopalacze. Zmasowany, bo wspólny: policji, prokuratury i inspektoratu sanitarnego. Efekt jest - zatrzymanych kilkadziesiąt osób - w tym kobiety w ciąży, które dopalaczami handlowały. Swoich klientów znajdowały już w gimnazjach.

Wyśledzą i ukarają. Antydopingowi agenci. Właśnie zaczynają pracę i tym samym zastępują komisję dotychczas zajmującą się zwalczaniem dopingu w polskim sporcie. Agencja ma dużo większe uprawnienia, by mieć dużo większą siłę rażenia. Pierwszy test skuteczności już niebawem.

Bankrut z kredytem i bank z ofertą pracy. Żeby dłużnik miał ostatecznie z czego uzbierać na ratę. Taki pomysł w nowej ustawie. Jest zapisany i już krytykowany. Bo choć brzmi dobrze to i drogo i nie wiadomo, komu wystawić za to rachunek. Diabeł tkwi w szczegółach.

Teraz opozycja totalnie podzielona. Platforma Obywatelska na swojej konwencji z krytyką rządu, ale i z ofertą dla reszty opozycji. Idźmy razem. Hasło nie nowe. I po staremu przez adresatów komentowane. Bo iść po władzę chce każdy. Ale każdy po swojemu.

Sezon na dwa koła dopiero się rozkręca, a już padł rekord. Rowery miejskie w Poznaniu wypożyczyło w tym roku już ponad pół miliona ludzi. Dla porównania: przez cały poprzedni sezon niecałe 400 tysięcy. Cyklistów przybywa w całym kraju. W wypożyczalnie zaczynają inwestować nawet wsie.

Ma dopiero 29 lat, a rozważa sceniczną emeryturę. Adele po raz kolejny pisze, że nie radzi sobie w trasie koncertowej, a fanom po raz kolejny nie mieści się to w głowie.

Włoski rząd mówi dość. Nie radzi sobie już z przyjmowaniem uchodźców, bo z dnia na dzień przypływa coraz więcej, a relokacja do innych krajów nie działa tak, jak powinna. Czy Włosi zamkną swoje porty?

Zmienią się zasady finansowania organizacji pozarządowych. Znamy już ostateczną wersję ustawy. Pieniędzy nie będą rozdzielały ministerstwa - jak do tej pory - tylko Narodowy Instytut Wolności. Ten podległy będzie kolejnej stworzonej do tego instytucji, a nie premier Szydło, jak zakładano wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że decyzje będą zależały od polityków. I właśnie upolitycznienia boją się fundacje

Po nawałnicach trwa walka o przywrócenie prądu w wielu gospodarstwach. Najgorzej jest na Podlasiu, Mazowszu i w województwie łódzkim. Problem w tym, że kłopoty z dostawą prądu w Polsce odczuwamy od lat i niekoniecznie jest to związane z burzową pogodą.

Komisja Nadzoru Finansowego odwołuje zarząd tyskiego SKOK-u Piast i wprowadza zarządcę komisarycznego. PO porównuje spółdzielcze kasy do Amber Gold i pyta: dlaczego mogą nadal działać, skoro pieniądze ludzi są zagrożone?

Absurdalny wywiad ministra Jana Szyszki. Zapytany o to, co stało się z kopertą przekazaną ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, kim jest córka leśniczego i czy udało się jej znaleźć pracę, przytoczył opowieść o Ince, która zapisała się w historii Polski i postawiono jej pomnik. Potem było jeszcze gorzej, bo minister środowiska jawnie przyznał, że koperty w Sejmie to norma.

"Nie złamałem prawa, będę się odwoływał" - tak prezydent Radomia odpowiada wojewodzie, który wygasił jego mandat. Prezydent Radomia Radosław Witkowski miał złamać ustawę antykorupcyjną, czyli zasiadać w radzie nadzorczej jednej z świętokrzyskich spółek handlowych. Dla polityków PO to nic innego, jak szukanie haków na opozycję, bo prezydent jest z PO, a wojewoda z PiS-u.

Dla śledczych słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso" to ani znieważenie, ani nawoływanie do fizycznego ataku. Ten kontrowersyjny wpis opublikowała radna PiS Anna Kołakowska na temat Agnieszki Pomaski z PO. Gdańska prokuratura sprawę ponownie umarza. Sprawa prawnie jest zamknięta, ale politycznie i społecznie nadal budzi emocje.

To kolejna część historii uchodźców, którzy zmuszeni ucieczką ze swojego kraju znaleźli swoje miejsce gdzie indziej. Zaczynają życie od nowa. Nie dostaliby takiej szansy, gdyby nie ludzie, których spotkali w niemieckim Zakonie Maltańskim.

Dzika hodowla dzikich zwierząt niedaleko Poznania. Było tak źle, że organizacje, które wkroczyły tam z kontrolą, złapały się za głowę. Zwierzęta są już bezpieczne, właściciel mniej, bo zajęła się nim policja.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jak zapowiadała, tak zrobiła. Nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, za co ukarano ją grzywną. Od kary będzie się odwoływać, bo jak przekonuje, "nie jest w postępowaniu stroną, a organem". Komisja przesłuchała za to innego świadka - Marcina Bajkę, byłego dyrektora miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Maciej i Marcin Miś na ustach medycznego świata. Bracia opracowali własną metodę leczenia tętniaków mózgu bez konieczności otwierania czaszki. Dzięki temu uratowali życie 34-letniego mężczyzny, którego nikt już nie chciał operować.