Polska i Świat

Polska i Świat

Zanim doszło do spotkania, były spekulacje, czy w ogóle się odbędzie, gdzie i z czyjej inicjatywy. Pytań było dużo, bo spotkanie ważne, w kontekście politycznego boju o wymiar sprawiedliwość.

Czy były ksiądz Jacek M., znany z mowy nienawiści, może czuć się bezkarny? Jedno śledztwo zostało już umorzone, teraz prokuratura wycofała akt oskarżenia. Chce jeszcze zbierać materiał dowodowy. Prawnicy nie dowierzają i pytają - przecież wszystko jest nagrane. Co więcej trzeba, by dowieść, że język, jakim posługuje się Jacek M. jest niedopuszczalny?

Rozmiar 32 już nie w modzie, przynajmniej francuskiej. Dwa czołowe konsorcja modowe, do których należą takie marki jak Dior czy Gucci, na wybiegu i w sesjach nie chcą już widzieć zbyt chudych modelek i modeli.

Kontrowersyjna decyzja i zachowanie, ale bez konsekwencji. Pracownik zajezdni w Warszawie przypiął wandala do tramwaju i kazał mu usunąć graffiti. Władze spółki potępiają jego metody, ale nie ukażą pracownika.

Jacek M., były ksiądz znany z mowy nienawiści, najpierw usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale teraz akt oskarżenia przeciwko niemu prokuratura wycofuje. Śledczy twierdzą, że chcą uzupełnić śledztwo, my pytamy, czy to nie gra na czas, na przeciągnięcie sprawy.

Kiedy rząd szykuje się do kampanii, prezydent już kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusje wzbudza wiek emerytalny, bo jeśli byłby taki przepis, wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji.

PiS nie składa broni w sprawie reformy sądownictwa i zamierza przekonać Polaków do swoich postulatów. Ma w tym pomóc specjalna kampania informacyjna. Polska Fundacja Narodowa miała promować kraj za granicą, ale zajęła się polskim podwórkiem i to za publiczne pieniądze. A to już wzbudza liczne kontrowersje.

Huragan Irma zabija i niszczy wszystko, co spotyka na swojej drodze. Tysiące ludzi straciło swoje domy - potrzebne jest schronienie i pomoc. Żywioł dociera do kolejnych wysp, już pustoszy Karaiby, potem ma dotrzeć do Kuby. Na Florydzie zarządzono ewakuację.

Jedno pominięcie można byłoby nazwać pomyłką, ale dwa już nie. Krzysztof Łapiński, odpowiadając na pytania dziennikarzy, jasno wskazuje, kto rządzi w Polsce - to nie premier Szydło, a prezes Kaczyński. PiS chce zwolnienia rzecznika prezydenta, rzecznik do dymisji nie ma zamiaru się podać, rozpętał za to polityczną burzę i otworzył nowy rozdział w obozie władzy.

Lech Wałęsa zrzekł się nagrody Człowieka Roku - informuje o tym lakonicznie, tylko na Facebooku. A robi to tuż po tym, jak tę samą nagrodę na Forum Ekonomicznym w Krynicy dostała premier Szydło.

Czy książę Harry zostanie wydziedziczony? Kiedyś zapewne tak by się stało, ale czasy się zmieniły i królowa Elżbieta II też. Królowa cieszy się, że wnuk po licznych ekscesach w końcu się ustatkował, ale cień na jego osobę kładzie tym razem jego wybranka. Jest rozwódką. A to niedopuszczalne.

Zdjęcie małego chłopca z zakrwawiona twarzą, który siedzi w karetce i zdezorientowany patrzy przed siebie rok temu obiegło świat. Ratownicy uratowali go ze zbombardowanego domu w Aleppo. Dziś Omran ma 6 lat, wybuchu prawie nie pamięta, za to jego ojciec pamięta jak bezbronne dziecko przypadkowo stało się symbolem syryjskiej wojny.

Jerzy Owsiak stanie przed sądem. Będzie się tłumaczył z niecenzuralnych słów. Te padły na scenie na Przystanku Woodstock - teraz padają oskarżenia. Policja mówi o złamaniu prawa, Owsiak twierdzi, że to tylko ostry komentarz w rytmie rapu.

Co zaproponuje prezydent w sprawie Sądu Najwyższego i KRS? Prace nad ustawami dobiegają końca, kieruje nimi profesor Królikowski i ma jedno zadanie - stworzyć ustawy zgodne z konstytucją. A to oznacza, że na prezydenckiej reformie wymiaru sprawiedliwości stracić może najbardziej minister sprawiedliwości.

Wstrząsająca sprawa z Torunia, którą ujawnili reporterzy programu "Uwaga!" TVN. 14-latka został pobita i poniżona przez trzy dziewczyny. Oprawczynie nagrały swoją ofiarę telefonem komórkowym. Czym się kierowały? Jak się tłumaczą? Czy da się wytłumaczyć ich agresywne zachowanie?

Po 24-godzinnym dyżurze miał rozpocząć kolejny dyżur. Lekarz tempa pracy jednak nie wytrzymał. Nie żyje. To kolejny w ostatnim czasie taki przypadek. Jaki jest stan zdrowia tych, którzy sami zalecają zdrowy tryb życia?

Książka jeszcze się nie ukazała, a już wzbudza sensację. Papież Franciszek przyznaje w niej, że korzystał z pomocy psychoterapeutki. To pierwszy papież, który tak otwarcie mówi o swoich doświadczeniach. Pytanie, czy wierni uznają to za odwagę, czy za słabość.

Po co PiS i rząd upomina się o reparacje wojenne od Niemiec właśnie teraz? Dyskusja wykracza poza nasze granice, choć według polityków to zagrywka obliczona tylko na wewnętrzną politykę. PiS podkreśla, że głos w sprawie reparacji jest słuszny w wymiarze moralnym. Opozycja w tak prowadzonej polityce zysków nie widzi, ale straty już tak - i to duże.