Polska i Świat

Polska i Świat

Była reforma edukacji, teraz czas na reformę szkolnictwa wyższego. Nowy plan ma Jarosław Gowin. Minister proponuje wydłużenie studiów niestacjonarnych i wieczorowych do siedmiu lat.

To historyczny dzień - podkreśla armia, ministrowie i szef NATO, który jest w Polsce. Jedność jest wielka, bo wielkie za chwilę mają być rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad, które odbędą się tuż przy naszej granicy.

Podczas gdy jedne miasta rozwijają się, inne stoją w miejscu. Ponad stu grozi nawet demograficzno-gospodarcza katastrofa. To wniosek z raportu przygotowanego przez naukowców dla ministerstwa rozwoju. O miastach, które walczą przed upadkiem.

Fizyka nie idzie w parze z matematyką, a na historii powtórka programu z ubiegłego roku - to rzeczywistość polskich szkół po reformie Anny Zalewskiej. Uczniowie zamiast do gimnazjum idą do siódmej klasy i lądują w samym środku nowej podstawy programowej. W magazynie "Polska i świat" zaglądamy do nowych podręczników dla klas siódmych.

Andrzej Duda rozpoczął w Gdańsku debatę o konstytucji. Obecna mu się nie podoba, więc w przyszłej chciałby wzmocnić role prezydenta i zapisać wiek emerytalny. O konstytucji "dla obywateli, a nie dla elit" w wersji Andrzeja Dudy i Solidarności.

Andrzej Przyłębski, ambasador Polski w Berlinie, oczyszczony przez IPN. TW "Wolfgang" nie współpracował ze służbą, choć kwit podpisał. Sprawy w sądzie nie będzie, ale kontrowersje nie cichną. Opozycja mówi o podwójnych standardach, a historycy, byli członkowie IPN, o politycznym parasolu.

Rumunia przyjmie dwa tysiące uchodźców. Czesi i Słowacy przyjęli kilkunastu z nich. Polacy ani jednego i nie zamierzają tego zmienić. Komisja Europejska nie odpuszcza i nalega na wywiązanie się z przyjętych zobowiązań. Wygląda na to, że Polska została osamotniona w kwestii przyjmowania uchodźców.

Ma dopiero trzy lata, a już wie, niestety, co to znaczy walczyć z chorobą. Mały Niko ma wyjątkowo złośliwego guza, ale nie poddaje się. Razem z nim rodzina, przyjaciele, aktorzy i gwiazdy. Wszyscy go wspierają i wierzą, że będzie zdrowy. Klucz do wyzdrowienia chłopca leży niedaleko:  w rękach niemieckich lekarzy.

Plac Solidarności tylko dla "Solidarności" i to cyklicznie. Tak zdecydował wojewoda pomorski, rozpoczynając spór o to, kto ma prawo do manifestowania na placu w rocznice porumień sierpniowych. O zgodę ubiegał się też KOD, ale przegrał. Może jedynie liczyć na wsparcie byłego przywódcy "Solidarności", Lecha Wałęsy.

Siostra z Zakonu Sióstr Elżbietanek w Poznaniu szturmem zdobyła hiszpańskie media, pędząc ponad 60 kilometrów na godzinę trasą do Santiago de Compostela. To droga, która wielu inspiruje. Każdego roku do grobu św. Jakuba Apostoła pielgrzymują setki tysięcy osób.

To miała być szansa dla polskiej firmy - dostali ją od samego rządu, ale z niej nie skorzystali. Firma Autosan, która miała wyprodukować autobusy dla wojska, spóźniła się o 20 minut. Przetarg wygrali Niemcy. MON w to nie wierzy i szuka winnych.

Minister sprawiedliwości sprawdza Lecha Wałęsę. Jest postępowanie karne. Chodzi o teczkę TW "Bolka". Lech Wałęsa ponownie zarzuty odrzuca i dodaje: "poradziłem sobie z komunizmem, poradzę sobie i z Kiszczakiem, Cenckiewiczem i Ziobrą".

Czego uczniowie dowiedzą się na wychowaniu do życia w rodzinie? Będzie bardzo dużo o wartościach chrześcijańskich, a prawie w ogóle o seksie, fizjologii, czy antykoncepcji, którą zestawiono z aborcją. Jak podkreślają seksuolodzy, takie lekcje spowodują wzrost zainteresowania tematami tabu.

Czy prawo, które forsuje Emmanuel Macron uderzy w polską gospodarkę? Prezydent Francji chce wspólnego rynku, ale nie wyścigu. Chodzi o tak zwanych pracowników delegowanych. Ci, którzy wjeżdżają do Francji mają zarabiać tyle ile Francuzi, a to już polskim firmom - do tej pory konkurencyjnym - może się nie opłacać.

Burza na szczeblach władzy, czyli samorządowcy przeciwko rządowi. Burmistrz Czerska zarzuca kłamstwo premier i jej rzecznikowi. Wojewoda pomorski twierdzi, że burmistrz Czerska wcale nie prosiła o wojsko i pomoc. O politycznym ping-pongu i zrzucaniu odpowiedzialności informuje Magdalena Gwóźdź.

Czy Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie? Po nawałnicach i braku ostrzeżeń pytanie zasadne, choć odpowiedzi są sprzeczne. System miał być skutecznym narzędziem zapewnienia bezpieczeństwa Polakom w sytuacjach nagłych zagrożeń, ale egzaminu nie zdał. Pozostaje pytanie, kto zawinił. Ludzie czy system?

Witold Waszczykowski napisał kolejny list do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie rozumie, dlaczego KE prowadzi procedurę praworządności wobec Polski i domaga się wyjaśnień. Wiceszef Komisji już na to odpowiedział, ale najwyraźniej za słabo.

Turyści uciekają, mieszkańcy przenoszą się do hoteli. Ich domy runęły. Bez dachu nad głową zostało ponad 2,5 tysiąca osób. We Włoszech zatrzęsła się wyspa Ischia. Zginęły tam dwie osoby, prawie 40 jest rannych.