Polska i Świat

Polska i Świat

Miała wszystko: urodę, pieniądze i koronę. Ale nie była szczęśliwa, choć kochały ją tłumy. Dziś mija dokładnie 20 lat od śmierci księżnej Diany. Ale nie mija jej kult. Jako nieśmiała przedszkolanka zmieniła i wciąż zmienia brytyjską rodzinę królewską, a Brytyjczycy nadal ją uwielbiają.

Historia nie raz pokazała, że Kościół może zjednoczyć Polaków w najtrudniejszych momentach. Dziś instytucja ta zdaje się jednak bardziej dzielić niż sklejać podzieloną Polskę. Dlaczego tak jest i co o tym mówią przedstawiciele Kościoła?

Nie żyje 14-latka, która tydzień temu po zażyciu narkotyków trafiła do szpitala. Do tej pory w sprawie aresztowano cztery osoby. To 17-latek, znajomy dziewczynki, oraz trzech mężczyzn odpowiadających za to, że środki odurzające trafiły w ręce nieletniej.

Spór o Polskę i spór o historię. Od jakiegoś czasu Prawo i Sprawiedliwość stara się kwestionować pozycję Lecha Wałęsy jako przywódcy Solidarności. Czas więc na krótka lekcję historii, czyli opowieść o elektryku, który za życia stał się legendą Solidarności.

Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, więc naukowcy chcą pokonać ją sposobem. Naukowcy z Brazylii zarażają komary bakterią, aby wygrać z wirusem Dengi. Taki zabieg ma uodpornić owady i ochronić ludzi, i w końcu pomóc wyeliminować chorobę w kraju.

Pozwolili się zamknąć w kosmicznej izolacji na 14 dni. W nieziemskich warunkach uprawiali rośliny i hodowali insekty. Ochotnicy-naukowcy zakończyli właśnie niezwykły eksperyment na lotnisku w Pile.

Koniec jednorazowych toreb w sklepach. Z nowym rokiem wchodzi w życie dyrektywa zakazująca foliówek. To nie jest na świecie nic zaskakującego. Są kraje, które za plastikowe torby karzą więzieniem. Jak w Polsce na zmianę prawa przygotowują się m.in. drobni przedsiębiorcy?

Na kółkach, czy może tradycyjny? Większy czy mniejszy? Wybranie plecaka do szkoły to nie lada wyzwanie. A od tego zależy prawidłowy rozwój dziecka. Fizjoterapeuta Zygmunt Bartosiewicz, 8-letnia Hania i jej mama sprawdzają z jakim tornistrem ruszyć w nowy rok szkolny.

Bez oficjalnych komunikatów po spotkaniu kanclerz Niemiec z szefem Komisji Europejskiej. Wiadomo jednak, że Angela Merkel ostatnia obrończyni Polski przed zdecydowaną reakcją reszty Unii - już nią nie jest. Opozycja poważnie obawia się sankcji dla Polski.

Korea Północna straszy. Japonia stawia kraj i armię w stan gotowości. W miastach zawyły syreny, a na telefonach komórkowych mieszkańców pojawiły się komunikaty wzywające do ucieczki do schronów.

Bez wysiłku pod górę. To możliwe. W Warszawie rusza pierwsza w Polsce i tej części Europy wypożyczalnia rowerów elektrycznych. Poznań postawił na skutery na prąd, Kraków zachęca do jazdy na tradycyjnym rowerze a najwytrwalszym rozdaje bilety do kina. O najnowszych sposobach na korki. Łukasz Wieczorek

W Polsce rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. I rośnie liczba grzywien z tym związanych. Sanepid przyznaje, że kara pieniężna to ostateczność, ale na razie nie ma innego narzędzia, aby zwiększyć ochronę zdrowia dla reszty populacji. Anna Wilczyńska

500 plus dla nauczycieli. Rząd szykuje podwyżki dla pracowników oświaty. Opozycja i związek zawodowy nauczycieli zwracają uwagę, że dziwnym trafem zapowiedzi dodatkowych pieniędzy pojawiają się wraz z wejściem zmian w edukacji i zwolnieniami części nauczycieli. Michał Chlebowski

Decyzja o umorzeniu jest kompromitująca - mówi minister sprawiedliwości i zapowiada postępowanie dyscyplinarne. Wracamy do sprawy dwunastolatki, która została wykorzystana przez 30-letniego mężczyznę, a prokuratura w Wołominie umorzyła sprawę. Przemysław Kamiński

Minister edukacji Anna Zalewska dziękuje dyrekcji i prawnikom Zespołu Szkół w Nowej Cerkwi, gdzie po tragicznej w skutkach nawałnicy ulokowano harcerzy z obozu koło Suszka. Oprócz podziękowań minister obiecuje także pomoc dla uczniów i szkół, które ucierpiały z powodu żywiołu.

Jest akt oskarżenia w sprawie prezydent Łodzi. Prokuratura zarzuca jej poświadczenie nieprawdy w celu uzyskania kredytu przez jej partnera. Prezydent Hanna Zdanowska odpowiada, że "zarzuty są absurdalne, a sprawa została już wyjaśniona".

Dla tego konkretnego przypadku przywróciłbym również tortury - komentuje sprawę Rimini wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Choć sprawa brutalnego gwałtu i ataku na Polaków wzbudza emocje i po prostu gniew, prawnicy radzą ministrowi, żeby ze względu na pełnione stanowisko starał się opanować.