Polska i Świat

Polska i Świat

Plac Solidarności tylko dla "Solidarności" i to cyklicznie. Tak zdecydował wojewoda pomorski, rozpoczynając spór o to, kto ma prawo do manifestowania na placu w rocznice porumień sierpniowych. O zgodę ubiegał się też KOD, ale przegrał. Może jedynie liczyć na wsparcie byłego przywódcy "Solidarności", Lecha Wałęsy.

Siostra z Zakonu Sióstr Elżbietanek w Poznaniu szturmem zdobyła hiszpańskie media, pędząc ponad 60 kilometrów na godzinę trasą do Santiago de Compostela. To droga, która wielu inspiruje. Każdego roku do grobu św. Jakuba Apostoła pielgrzymują setki tysięcy osób.

To miała być szansa dla polskiej firmy - dostali ją od samego rządu, ale z niej nie skorzystali. Firma Autosan, która miała wyprodukować autobusy dla wojska, spóźniła się o 20 minut. Przetarg wygrali Niemcy. MON w to nie wierzy i szuka winnych.

Minister sprawiedliwości sprawdza Lecha Wałęsę. Jest postępowanie karne. Chodzi o teczkę TW "Bolka". Lech Wałęsa ponownie zarzuty odrzuca i dodaje: "poradziłem sobie z komunizmem, poradzę sobie i z Kiszczakiem, Cenckiewiczem i Ziobrą".

Czego uczniowie dowiedzą się na wychowaniu do życia w rodzinie? Będzie bardzo dużo o wartościach chrześcijańskich, a prawie w ogóle o seksie, fizjologii, czy antykoncepcji, którą zestawiono z aborcją. Jak podkreślają seksuolodzy, takie lekcje spowodują wzrost zainteresowania tematami tabu.

Czy prawo, które forsuje Emmanuel Macron uderzy w polską gospodarkę? Prezydent Francji chce wspólnego rynku, ale nie wyścigu. Chodzi o tak zwanych pracowników delegowanych. Ci, którzy wjeżdżają do Francji mają zarabiać tyle ile Francuzi, a to już polskim firmom - do tej pory konkurencyjnym - może się nie opłacać.

Burza na szczeblach władzy, czyli samorządowcy przeciwko rządowi. Burmistrz Czerska zarzuca kłamstwo premier i jej rzecznikowi. Wojewoda pomorski twierdzi, że burmistrz Czerska wcale nie prosiła o wojsko i pomoc. O politycznym ping-pongu i zrzucaniu odpowiedzialności informuje Magdalena Gwóźdź.

Czy Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie? Po nawałnicach i braku ostrzeżeń pytanie zasadne, choć odpowiedzi są sprzeczne. System miał być skutecznym narzędziem zapewnienia bezpieczeństwa Polakom w sytuacjach nagłych zagrożeń, ale egzaminu nie zdał. Pozostaje pytanie, kto zawinił. Ludzie czy system?

Witold Waszczykowski napisał kolejny list do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie rozumie, dlaczego KE prowadzi procedurę praworządności wobec Polski i domaga się wyjaśnień. Wiceszef Komisji już na to odpowiedział, ale najwyraźniej za słabo.

Turyści uciekają, mieszkańcy przenoszą się do hoteli. Ich domy runęły. Bez dachu nad głową zostało ponad 2,5 tysiąca osób. We Włoszech zatrzęsła się wyspa Ischia. Zginęły tam dwie osoby, prawie 40 jest rannych.

Z listy lektur znika Żeromski, Bułhakow i Lem, pojawia się za to Wojciech Wencel - "mistrz poezji smoleńskiej". Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że mamy XXI wiek i trzeba otworzyć się na nowych twórców. Opozycja pyta jednak, dlaczego ma się to odbyć kosztem wielkich pisarzy.

Z poprzednim rządem się nie udało, więc przeciwnicy aborcji składają do Sejmu jeszcze raz ten sam projekt. Aborcji można dokonać w wyniku gwałtu lub zagrożenia życia matki. Nie jest to natomiast możliwe w przypadku upośledzenia płodu lub ciężkich wad rozwoju, a głównie właśnie z tego powodu kobiety podejmują decyzję o usunięciu ciąży.56f

Lekcja z burz, czyli czego nauczyliśmy się po ostatnich nawałnicach na Pomorzu. Jak ostrzegać przed i jak ratować po, a także czyimi rękami. Minister Antoni Macierewicz chwali żołnierzy wysłanych w teren. Opozycja przypomina natomiast o Wojskowych Jednostkach Odbudowy, które stworzono właśnie do pomocy po kataklizmach. Ale po których tym razem słuch zaginął.

Auto za autem. Nie przypadkowe, tylko te drogie. Tak giną samochody na jednym z katowickich osiedli. Złodzieje nieuchwytni, mieszkańcy rozgoryczeni i proszący o monitoring. Oraz więcej policji na miejscu.

Korea Południowa i cykliczne, choć wyjątkowo ryzykowne ćwiczenia. Ryzyko jest, bo utrzymuje się napięcie na linii Waszyngton - Pjongjang. I dlatego każdy militarny gest nabiera wyjątkowego znaczenia. Wie to również Moskwa, która mobilizuje swoją armię.

Wicepremier Gliński kontra minister Szyszko. Bo minister kultury ma wątpliwości, czy to, co robi minister środowiska w Puszczy Białowieskiej, jest słuszne. Wycinka drzew niepokoi, jak się okazuje, nie tylko protestujących na miejscu ekologów. Także współzałożyciela polskiej partii Zielonych. Czyli Piotra Glińskiego.

W Chorzowie rozliczanie z alarmu. Był groźny pożar fosforu, strażacy gasili, a policjanci ostrzegali. Mieszkańcy w strachu, a my z pytaniami, czy strachu byłoby mniej, gdyby więcej było szkoleń na wypadek podobnie kryzysowych zdarzeń.

Mundurowe małżeństwo, które ratowało sąsiadów. Ona - funkcjonariuszka straży granicznej, on - marynarz. I oni poszkodowani, którzy mieli wiele szczęścia, że pani Anna i pan Grzegorz byli w pobliżu. Należy się im przynajmniej chwila naszej uwagi. A może coś więcej.

Po wichurach - polityczna burza. Kto się spisał, a kto zaspał. Samorząd oskarża rząd, a rząd rozlicza samorządowców. Lista pretensji jest długa i wzajemna. Pozostaje pytanie, czy to pomoże ludziom, którzy ciągle czekają na pomoc.