Polska i Świat

Polska i Świat

30 lat Społecznego Towarzystwa Oświatowego - szkoła wygląda inaczej niż ta, do której przywykliśmy. Nie ma dzwonków, są tablety - jednym słowem prawdziwy XXI wiek.

Kolejne polityczne emocje - tym razem związane ze zmianami w kodeksie wyborczym, którymi zajmie się komisja nadzwyczajna - tak postanowił Sejm. Opozycja boi się upolitycznienia nowych komisarzy, PKW dodaje do tego jeszcze chaos, a wszystko dzieje się na rok przed wyborami samorządowymi, które pod względem organizacyjnym i tak do łatwych nie należą.

Platforma składa wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Wniosek jest bez szans, ale to sygnał, że opozycja chce wymiany wszystkich ministrów. Rekonstrukcję rządu zapowiadał PiS, ale na zapowiedziach na razie się skończyło. Dalej nie znamy daty i nazwisk, są za to coraz większe polityczne emocje - dotyczące głównie sądowych ustaw.

Czy żołnierze będą polować na dziki? Jest pismo i lawina komentarzy. MON mówi o sondowaniu sytuacji, opozycja o kpinie. Jedno jest pewne, pismo poszło, żołnierze na walkę z dzikami dostaliby specjalne urlopy. Wszystko przez epidemię afrykańskiego pomoru świń.

Szefowie MSWiA bohaterami policyjnego kalendarza. Na zdjęciach Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński. Policjanci komentują, że to dalszy ciąg "zjawiska konfetti" w polskiej policji. Opozycja idzie jeszcze dalej i mówi o podlizywaniu się władzy i obciachu.

Pojawia się pytanie, czy internet w Stanach Zjednoczonych będzie ocenzurowany? Jak na razie jest pomysł. Pytanie, komu na tym zależy.

Alarmujący raport NIK w sprawie wydatków na ochronę zdrowia. Zwiększono finansowanie, ale co z tego skoro kolejki się nie zmniejszyły, a wydłużyły, a Polska nadal jest w ogonie krajów europejskich pod względem finansowania służby zdrowia. Jak długo czeka się do specjalistów, gdzie jest najgorzej? Anna Wilczyńska.

W magazynie "Polska i Świat" wracamy do kłopotów Doroty Rabczewskiej. Piosenkarka ma już zarzuty, kuratora i zakaz opuszczania kraju. Ale ponieważ dowody obciążające są miażdżące to nie wykluczone, że zmieni się kwalifikacja czynu, a idzie za tym wyższa kara. Miłością Dody i jej byłego partnera żyła kiedyś cała Polska. Teraz żyje smutnym finałem związku z gangsterami w tle.

To, o czym mówiło się od dawna, ale w praktyce nie wychodziło, w końcu stało się faktem. Opozycja jednoczy swoje siły, zarzuca podziały i wystawia wspólnego kandydata do boju o fotel prezydenta Warszawy. PO i Nowoczesną będzie reprezentować Rafał Trzaskowski. Paweł Rabiej będzie walczyć o fotel wiceprezydenta.

Polski wymiar sprawiedliwości, który niepokoi nie tylko Unie, ale i przywódców europejskich. Emmanuel Macron sygnalizuje to na spotkaniu z premier Szydło. Polska premier po raz kolejny zapewnia, że wszystko jest w porządku, ale polityczna temperatura podnosi się również i u nas. Podczas sejmowej debaty było rzucanie kartami czy grożenie.

Na rok przed wyborami samorządowymi w Sejmie pierwsze czytanie zmian w kodeksie wyborczym proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. W Sejmie burza – Kukiz'15, Platforma, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe krytykują zmiany, a PKW po raz kolejny przed nimi ostrzega. O obawach i dużych politycznych emocjach - Michał Tracz.

Szokująca sprawa w pogotowiu opiekuńczym w Lublinie. Niepełnoletni wykorzystali seksualnie swojego młodszego kolegę - dziewięcioletniego chłopca. Dyrektor placówki bagatelizował sprawę, napaść seksualną nazywał "eksperymentami seksualnymi". Podał się do dymisji, ale sprawa na tym się nie kończy.

Kolejna bitwa o sądy. W Sejmie posłowie pracują nad prezydenckimi ustawami o Sadzie Najwyższym i KRS. Posłów na sali niewielu i na niewiele debata się zda. O poprawkach - czyli o kluczowych ustaleniach między Andrzejem Dudą a prezesem Kaczyńskim - nadal nic nie wiadomo.

Posłowie PiS chcą zadbać o trzeźwość narodu i pracują nad ustawą, która ma dać samorządom możliwość zakazania sprzedaży alkoholu nocą. Planują także ograniczyć picie alkoholu w miejscach publicznych. Najmocniej skutki zmiany prawa mogą odczuć sklepy czynne całą dobę.

Zapadł wyrok Międzynarodowego Trybunału ONZ w sprawie "rzeźnika Bałkanów". Ratko Mladić został skazany na dożywocie za ludobójstwo. Wyrok został ogłoszony ponad 20 lat po wojnie w Bośni i Hercegowinie, w której zginęło ponad 100 tysięcy ludzi, a ponad dwa miliony musiało opuścić swoje domy.

Po ultimatum Trybunału Sprawiedliwości skierowanym do Polski ekolodzy patrzą ministrowi środowiska na ręce. Ten zapewnił, że wycinki w Puszczy Białowieskiej nie ma, że została wstrzymana, ale ekolodzy do końca w zapewnienia ministra nie wierzą. Wierzą mu za to pracownicy Lasów Państwowych, leśnicy, myśliwi i związkowcy, którzy murem stoją za ministrem Szyszko, a swoje poparcie dla niego demonstrowali przed Sejmem.

Kierowca, który na terenie zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę, tracił prawo jazdy. Według nowego projektu, który trafił już do Sejmu, policjant w takim przypadku będzie mógł zabrać dokument, ale nie będzie już musiał. Łukasz Wieczorek pyta, którzy piraci drogowi unikną utraty prawa jazdy.

Ruszyła Szlachetna Paczka. Lista wspierających większa od oczekujących, co bardzo cieszy. To znak, że i w tym roku potrzebujące rodziny odczują moc świąt Bożego Narodzenia.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości patrole ekologów od rana monitorują Puszczę Białowieską. Wycinka drzew jest całkowicie zakazana, w przeciwnym razie Polska zapłaci drakońskie kary - 100 tysięcy euro dziennie. Minister środowiska ultimatum się nie martwi. Zapewnia, że Polska żadnej kary nie zapłaci, a odpowiedź Unia Europejska usłyszy w odpowiednim momencie.