Polska i Świat

Polska i Świat

Czy Ryszard Czarnecki przestanie być wiceprzewodniczącym europarlamentu? Chcą tego przewodniczący aż czterech ugrupowań. Piszą wspólny list, a w nim mówią, że nie wyobrażają sobie, by ktoś taki mógł ich reprezentować. Burza wokół Ryszarda Czarneckiego zrobiła się po tym, gdy wyszło na jaw, że porównał Różę Thun do "szmalcowników", czyli do osób wymuszających okup od Żydów za niewydanie ich Niemcom w okresie okupacji hitlerowskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa bez szefa. Z funkcji zrezygnował sędzia Dariusz Zawistowski - nie chce swoją osobą firmować przepisów, z którymi się nie zgadza. Opozycja daje mu wsparcie, PiS gani, pytanie co dalej, bo część klubów już deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborze nowych członków KRS, a to problem dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wiele osób chce pomóc. Niektórzy na aukcję wystawiają ważne dla nich przedmioty i tak można wylicytować suknię ślubną Agnieszki Radwańskiej, obraz Artura Barcisia, czy jedną nartę Pawła Babickiego - wymieniać można bez końca - bo przedmiotów przekazanych na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest ponad 20 tysięcy. Niektóre aukcje już się zakończyły, inne jeszcze trwają. Stawki rosną, organizatorzy i darczyńcy się cieszą, bo każda złotówka zostanie wydana w słusznej sprawie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę zagra po raz 26. Będzie wielki finał i nadzieja, że w tym roku padnie rekord zebranych pieniędzy. Niektórzy Orkiestrze pomagają od lat, są też i tacy, którzy pamiętają jej początki, bo skorzystali z pierwszego zakupionego przez Orkiestrę sprzętu. Jacek Ilmer, kiedyś walczył o życie, dziś jest kolarzem i maratończykiem, i szlifuje formę przed finałem, by pomóc innym.

Do tej pory to opozycja była ich oparciem w walce o złagodzenie przepisów antyaborcyjnych. Była - po ostatnim głosowaniu w Sejmie i wyrzuceniu projektu do kosza - kobiety są wściekłe na posłów. Ci próbują się tłumaczyć, ratować sytuację zapowiedzią nowych projektów ustaw, ale nie przywróci to straconej szansy. Urażone i zawiedzione kobiety organizują Czarny protest - same, bez polityków.

Głosowanie korespondencyjne, dwukadencyjność, koniec jednomandatowych okręgów wyborczych. Sejm przyjął nowy Kodeks wyborczy i znów zrobiło się głośno. Opozycja mówi wprost - obecne rozwiązania promują możliwość manipulacji przy głosowaniu. Decydujący głos należy teraz do prezydenta.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak polskie miasta radzą sobie z chaosem reklamowym. Jest źle, szczególnie na południu. Tam ogromna liczba reklam, wiszących gdziekolwiek i jakkolwiek. Jednym słowem wizualny chaos, którego być nie powinno. Antidotum na to miała być ustawa krajobrazowa, obowiązująca od 2015 roku.

Czy dzięki polskiemu wynalazkowi przestaniemy faszerować się lekami? Naukowcy z Gdańska i Kalifornii wynaleźli diamentowy bioczujnik, który ma wykryć wirusa grypy. Wyglądem i wielkością będzie przypominał glukometr, co oznacza, że każdy będzie mógł go mieć w domowej apteczce.

Od wielkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzielą nas już tylko trzy dni. Zaczyna się wielkie odliczanie i trzymanie kciuków, że i w tym roku padnie rekord. Każdy z wolontariuszy chce zebrać jak najwięcej, bo dzięki temu pomoc może być większa. Przekonał się o tym szpital w Koninie, który ma orkiestrowy sprzęt i dzięki niemu mógł uratować życie bliźniaków.

Co zrobi nowy minister zdrowia? Łukasz Szumowski na razie milczy, ale niebawem będzie musiał zabrać głos, bo sytuacja w ochronie zdrowia wygląda coraz gorzej. Grafiki w wielu szpitalach dopięte są tylko do połowy stycznia, potem mogą na tym ucierpieć pacjenci. Nowy minister do tej pory nie był politykiem. Pytanie czy brak takiego doświadczenia pomoże mu w negocjacjach z rezydentami?

Czy i ile polska będzie musiała zapłacić za ustawy o sądownictwie? Po przemeblowaniu rządu, premier Morawiecki pojechał do Brukseli szukając nowego otwarcia. Konkretów na razie brak, jest za to wola dalszej rozmowy. Choć, jak przyznaje sam premier, po uruchomieniu artykuły 7o wobec Polski, "prostych rozwiązań już nie ma".

To właśnie głosy opozycji lub ich brak przesądziły o tym, że projekt liberalizujący przepisy antyaborcyjne, pod którym podpisały się tysiące obywateli, trafił do kosza. Partie biją się teraz w pierś. Są wykluczenia, zawieszenia członkostwa, kary finansowe. I pytanie, jak wytłumaczyć to swoim wyborcom, bo przecież  głosowanie nie dotyczyło poparcia projektu, tylko skierowania go do dalszych prac.

Akcja setki Francuzek wielu może zadziwić. Odcinają się od szeroko komentowanej akcji "Me Too", mówiąc, że gwałt to zbrodnia, ale podrywanie już nie. Pod listem w obronie prawa mężczyzn do uwodzenia podpisało się wiele gwiazd, wśród nich znana aktorka Catherine Deneuve.

Spór o aborcję, który z sejmowej sali znów przeniósł się przed Sejm. Były hasła, drastyczne plakaty i liczne argumenty, które tak skrajne, że nie ma mowy o kompromisie. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów łagodzących przepisy antyaborcyjne i zaostrzających aborcję - wieczorne głosowanie i obawa kobiet, że nie będą mogły decydować o sobie same.

Co dalej z Antonim Macierewiczem? Jego dymisja do ostatniej chwili była wielką niewiadomą. Decyzja jednak zapadła - resort przeszedł w ręce ministra Błaszczaka, sprowadzając tym samym Macierewicza do roli szeregowego posła. Pytanie, na jak długo? PiS o politycznej przyszłości byłego już ministra obrony nie chce na razie mówić. Opozycja jego odejście nazywa przegraną bitwą i podkreśla, że Antoni Macierewicz ma wielkie ambicje, które niebawem mogą o sobie dać znać.

Podobno walczył do ostatniej chwili, ale decydujący był głos prezydenta. Antoni Macierewicz nie jest już ministrem obrony narodowej. Nikt nie ukrywa, że jednym z głównych powodów była wojna z Pałacem Prezydenckim. Pytanie, czy to będzie koniec i wyciszenie sporu - czy zarzewie nowego, większego.

Dużo zmian jeśli chodzi o resorty gospodarcze. Koniec z superministerstwem. Teresa Czerwińska to nowy minister finansów. Jadwiga Emilewicz odpowiadać teraz będzie za resort przedsiębiorczości i technologii, Andrzej Adamczyk za ministerstwo infrastruktury, a Jerzy Kwieciński za resort inwestycji i rozwoju.

Walczył z kornikiem, wspierał myśliwych, na setki lat zapamięta go Puszcza Białowieska. We wtorek tekę szefa resortu środowiska oddał Jan Szyszko. Przejmuje ją były szef komitetu stałego rady ministrów Henryk Kowalczyk.

Mateusz Morawiecki przedstawił nową, zmienioną Radę Ministrów. Jest ośmiu nowych szefów resortów - w tym ten, który ma do ucha prezesa najbliżej.

Druga osoba w Prawie i Sprawiedliwości, prawa ręka prezesa - Joachim Brudziński nowym szefem MSWiA. Mariusz Błaszczak przeszedł do innego resortu. Zastąpił Antoniego Macierewicza w ministerstwie obrony narodowej.