Polska i Świat

Polska i Świat

Co z polską energetyką? Wyborcze obietnice komitetów

W walce o lepszy klimat ważna jest polityka energetyczna państw. Polska energetyka nadal opiera się głównie na węglu. Rządzący rozumieją trend i oczekiwania, ale decyzje, jakie podejmują, wcale nie pokazują, że chcą to zmienić. Jaki plan na polską energetykę mają rządzący i inne ugrupowania?

Betonowy plan w Czarnym Wąwozie

Piękny lessowy wąwóz, jedna z przyrodniczych atrakcji Kazimierza Dolnego, do końca października ma zostać wyłożony betonowymi płytami. Taką decyzję podjęły władze miasta, w odpowiedzi na skargi, że po deszczu trudno tamtędy przejść i jeszcze trudniej przejechać.

Ochrona zdrowia po rządach Prawa i Sprawiedliwości

Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wielkie zmiany. Lista propozycji była długa – między innymi likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przejecie finansowania przez budżet czy wprowadzenie sieci szpitali. Michał Chlebowski sprawdził, jak pacjenci i lekarze odczuli rządy PiS.

Terminal lotniska w Radomiu rozebrany. Ma powstać większy

Niewielu podróżnych chciało latać z Radomia. Mimo to zapadła decyzja, aby wyburzyć nową halę przylotów i odlotów, i zbudować jeszcze większą. Łukasz Wieczorek odwiedził plan budowy i sprawdził, jak zmienia się port lotniczy i życie jego sąsiadów.

Partie nie rezygnują z gabinetów politycznych

Prawo nie precyzuje, czym mają się zajmować, ani kto ma w nich zasiadać - w gabinetach politycznych można było spotkać krewnych i znajomych polityków, którym mieli doradzać. Miały zniknąć - wyjątkowo zgodnie zapowiadały Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska, ale tylko do czasu, kiedy taka decyzja miała zapaść. Gdy sprawa trafiła pod głosowanie, obie partie opowiedziały się przeciw zmianom i system gabinetowy został.

ONZ zwraca się do Polski w sprawie walki z rasizmem

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce od Polski dodatkowego sprawozdania z walki z rasizmem i wzywa do całkowitej delegalizacji grup, które promują dyskryminację na tle rasowym lub narodowościowym - a za takie uznała Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską.

Małe miejscowości walczą o lekarzy

W metropoliach problem braku lekarzy jest mniej dokuczliwy, ale w mniejszych miastach szpitale już od dawna borykają się z brakami w kadrach. Coraz częściej szukają lekarzy wśród studentów ostatniego roku medycyny, których kuszą nie tylko przyszłą wypłatą, ale też dodatkowymi bonusami.

Zamkowe rewolucje PiS

Dowodami na to, że Kazimierz Wielki "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną", są 53 zamki - większość z nich obróciła się już w ruiny. Dwa lata temu Jarosław Kaczyński zapowiedział, że dziedzictwo króla zostanie odbudowane. Rok później plany zostały nieco skorygowane, a dziś pozostały niewygodnym politycznie tematem.

Przedsiębiorca przed Trybunałem w Strasburgu. Przez sędziów dublerów

Przedsiębiorca, który nie mógł wywalczyć odszkodowania od nadleśnictwa, skierował sprawę do sądu. Sprawa ostatecznie trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wydał wyrok niekorzystny - przeważyły głosy sędziów, których legalność wyboru jest kwestionowana. O tym, czy orzekli słusznie, rozstrzygnie Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Nie chcą fabryki w puszczy

Nie dla fabryki w Puszczy Białowieskiej - taki alarm podnieśli mieszkańcy gminy Narewka, gdy dowiedzieli się, że urzędnicy wydali pozwolenie, aby w ich sąsiedztwie powstał zakład produkujących pellet. Jego właściciel irytuje się, że zatrudnione w nim będą zaledwie trzy osoby, więc nie ma tu mowy o fabryce, ale nikt nie chce go słuchać.

Bez znieczulenia

W Rzeszowie nie odbywały się zaplanowane operacje - nawet te najpilniejsze. W Bytomiu również zastanawiają się nad zmniejszeniem ich liczby. Spowodowane jest to spadającą liczbą lekarzy anestezjologów w polskich szpitalach.

Siła internetu w kampanii

Pojawiają się gigantyczne sumy, bo znikają zasady - w sieci nie obowiązują takie reguły gry, jak w tradycyjnych mediach. W wirtualnej rzeczywistości pozwalamy sobie na więcej, dlatego partie coraz więcej płacą za taką reklamę, bo dla polityków to coraz wygodniejsze narzędzie.

Powrót do przyszłości

W programie Prawa i Sprawiedliwości zawarto zapowiedzi wprowadzenia szybkiego internetu w każdym domu, państwowego centrum gier komputerowych i wyłożenie miliardów złotych na stworzenie sztucznej inteligencji.

Pacjenci ofiarami mafii lekowej

Mafie lekowe powstały dwie dekady temu i żadnemu z kolejnych rządów nie udało się uchwalić takich przepisów, aby wyeliminować wywóz leków za granicę. Ostatnia próba należała do Prawa i Sprawiedliwości, które zaostrzyło kary dla oszustów. Za wcześnie jest, aby ocenić efekty.

Niefortunne losowanie

Automatyczny system wylosował skład sędziowski dla Anny Bator Ciesielskiej. Po tym, jak odmówiła orzekania w jednym składzie z Przemysławem Radzikiem, teraz powinna zasiąść na sali z Michałem Lasotą. Obaj, według "Gazety Wyborczej", mieli być członkami hejterskiej grupy Kasta. Dlatego i tym razem sędzia odmówiła wspólnej pracy.

Polityczna lista przebojów

Choć zmieniają się czasy i muzyczne gusty, utworów wyborczych żadna moda się nie ima, a ich nienachalna uroda pozostaje niezmienna.

Oszuści w klubach nocnych

Ambasada USA w Polsce ostrzega swoich rodaków przed oszustwami w polskich klubach nocnych. Po tym, jak do napoju trafia środek odurzający, na rachunek klienta trafiają alkohole warte nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zmiany w prawie dotyczącym hodowli zwierząt

Wprowadzono wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami, ale inne punkty z programu Prawa i Sprawiedliwości dotyczące ochrony zwierząt pozostały niezrealizowane. Psy pozostały uwiązane na łańcuchach, lisy w klatkach, a inne czworonogi wciąż zmuszane są do wykonywania cyrkowych sztuczek.