Polska i Świat

Polska i Świat

Czy od października zniknął kolejki do szpitali? Minister Konstanty Radziwiłł zapewnia, że zagwarantuje to reforma służby zdrowia, czyli stworzenie sieci szpitali. Reforma rusza za nieco ponad miesiąc. Pytanie, kiedy pacjenci odczują zmiany?

Cały czas rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Meksyku. Wiadomo już o 240 ofiarach śmiertelnych i blisko dwóch tysiącach rannych. Akcja ratunkowa trwa. Spod gruzów zawalonych budynków w tym szkoły wciąż wyciągane są dzieci oraz dorośli.

Nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, nałożono na nią grzywnę, a teraz Urząd Skarbowy wszedł jej na konto - zajął 12 tysięcy złotych. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma wątpliwości, że to polityczne szykanowanie, ale zdania nie zmieni, przed komisją nie stanie. W obronę bierze ją również opozycja, ale PiS ma swoje argumenty i powtarza - wszyscy są równi wobec prawa.

Dla osób, które palą w piecu, to będzie rewolucja. Ze sklepów zniknie tani węgiel niskiej jakości. Ministerstwo Energetyki dopracowuje przełomową ustawę. Co dokładnie oznacza ona dla mieszkańców pięciu milionów domów jednorodzinnych?

Rośnie napięcie na linii Madryt - Barcelona. Powodem zbliżające się referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Pytanie, czy się w ogóle odbędzie? Policja zatrzymuje katalońskich ministrów, konfiskuje urny, a premier Hiszpanii te działania wspiera i zasłania się konstytucją.

Amerykańska moda na Melanię i Ivankę Trump. Nie chodzi o ich styl tylko o ich wygląd, a dokładnie o twarz. Kobiety oszalały na ich punkcie i są gotowe znieść każdy zabieg chirurgiczny i estetyczny, by wyglądać jak one.

Afera billboardowa dotarła na szczyty władzy. Platforma wskazuje na prezesa PiS. Składa zawiadomienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego, bo jak mówi, to ojciec chrzestny układu. PiS błyskawicznie odpowiada swoim wnioskiem.

Łączą je dramatyczne historie, oprawcami są ludzie. Były bite, głodzone i okaleczane, ale dostały drugą szansę. Powrót do normalnego życia daje im Rogate Ranczo, czyli dom opieki dla zwierząt domowych i leśnych.

Doradcy i asystenci prezydentów miast, burmistrzów i wójtów do zwolnienia. Ustawę forsował Kukiz’15, Sejm ją przyjął, teraz wszystko w rękach Senatu i prezydenta. Władze miast nie chcą stracić doradców. Ile osób może dotknąć ustawa?

Ma dopiero 2 lata i codziennie walczy o normalne życie. Teoś cierpi na dysplazję kości, potrzebuje pieniędzy na leczenie i intensywną rehabilitację w USA. Rodzice robią, co mogą, wspiera ich cała gmina. Mieszkańcy Wiązownej pod Warszawą wierzą, że uda im się postawić chłopca na nogi.

Banki nie chcą już płacić na upadające SKOK-i. Chodzi o Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego mogą korzystać i jedni, i drudzy, choć to ci pierwsi płacą do niego więcej, a korzystają głównie drudzy. Banki wspiera opozycja, ale wicepremier Mateusz Morawiecki dyskusję szybko ucina.

Najpierw ograniczono im prawa rodzicielskie, teraz sąd cofnął decyzję. Rodzice z Białogardu, którzy zabrali dziecko ze szpitala, bo nie zgadzali się z decyzjami lekarzy, teraz zamierzają dochodzić swoich praw. Najpierw jednak chcą spokojnie wrócić z córką do domu, bo przez kilka dni żyli w ukryciu.

Walka o sądy trwa. Sędziowie z Warszawy w przyjętej uchwale sprzeciwiają się odwołaniu przez ministra sprawiedliwości trzech wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. Minister Błaszczak twierdzi, że sędziowie przyłączyli się do totalnej opozycji, a opozycja gratuluje im odwagi.

Czy I prezes Sądu Najwyższego zachowa swoje stanowisko? Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta zdradza, że w projektach prezydenckich nie ma przepisu, który określałby, żeby tej kadencji nie dokończyć. A to już inne stanowisko niż to, które proponował PiS.

To nowatorska operacja tętniaka. Żeby wyleczyć pacjentkę, lekarze z Bytomia musieli jej najpierw trzykrotnie celowo zatrzymać akcję serca. Posunięcie bardzo ryzykowne, dlatego o metodzie poinformowano dopiero teraz - kilka miesięcy po operacji.

Czy czeka nas rewolucja w kwestii pochówku? Główny Inspektor Sanitarny otwiera dyskusję, bo chce zmian w przepisach - ludzkie prochy można byłoby rozsypywać w wyznaczonych miejscach lub do morza. Jest projekt, ale nie ma zielonego światła od Ministerstwa Zdrowia.

We wtorek decyzja nie zapadła, prawdopodobnie w środę sąd ogłosi, czy uchyli swoją decyzję o ograniczeniu praw rodzicom noworodka z Białogardu. Sprawą zainteresowało się już wiele instytucji - wciąż jest wiele pytań - jaka jest dokumentacja medyczna, czy rodzice mieli prawo domagać się informacji i dlaczego sąd tak szybko wydał decyzję wobec rodziców dziecka?

Miało być pokojowo, a jest atomowo, czyli ostre wystąpienie Donalda Trumpa na forum ONZ. Amerykański prezydent znów stanowczo pogroził Korei Północnej. Pytanie: co to zmieni i kto jaki przekaz z tego wyniósł?