Polska i Świat

Polska i Świat

"Tramwaj zaczął rozmawiać po niemiecku"

Niemałym zaskoczeniem dla motorniczego i podróżujących szczecińskim tramwajem był moment, w którym informacje z głośników zaczęły płynąć w języku niemieckim. - Staramy się dowiedzieć, skąd taka przyczyna, czy to jest usterka, czy może jakaś inny problem – poinformowała Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Nadzorca obrażał pracujących Ukraińców

Nadzorca plantacji w Żelichowie został nagrany przez jedną z pracownic jak w sposób obraźliwy zwraca się do pracujących tam Ukraińców. Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych i wywołało burzę. Właścicielka przedsiębiorstwa zwolniła nadzorcę z pracy.

Szydło przegrała posadę. Była jedyną kandydatką

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości porażka w głosowaniu nad wyborem Beaty Szydło na przewodniczącą jednej z komisji w Parlamencie Europejskim to odwet za odrzucenie kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

Aptekarze alarmują: brakuje leków

W Polsce blisko 80 procent substancji czynnych wykorzystywanych przy produkcji leków pochodzi z Chin. Jakakolwiek przerwa w ich dostawie to ogromny kłopot. Tymczasem tamtejsze władze podjęły decyzję o zamknięciu części takich fabryk. W efekcie kryzys w aptekach może się pogłębić, a ceny leków wzrosnąć.

Zamiast wymarzonej szkoły, placówki z wolnymi miejscami

Trwa proces rekrutacji do szkół średnich, gdzie jesienią trafi młodzież z podwójnego rocznika. Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonych szkół będą mogli ubiegać się o miejsca w placówkach, w których zwolnią się miejsca. Nierzadko szkoły te będą mniej atrakcyjne i położone daleko od domu.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego

Setki policjantów, psy tropiące, a nad nimi dron metr po metrze przeczesują teren wokół Grodziska Mazowieckiego w poszukiwaniu 5-letniego Dawida Żukowskiego. W środę około godziny 17 ojciec zabrał chłopca z domu i odjechał w nieznanym kierunku. Wieczorem rzucił się pod pociąg. Nie było z nim dziecka, ale od kilkunastu godzin nie wiadomo, co się z chłopcem dzieje.

Raport MSWiA: nie poradzimy sobie bez imigrantów

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. O imigrantach i potrzebie ich sprowadzenia do kraju mówił wcześniej wiceminister inwestycji i rozwoju. Paweł Chorąży za swoją szczerość stracił wówczas stanowisko.

Profesorowie dyskutowali o Polsce i świecie

Concilium Civitas zaprosiło do dyskusji kilkudziesięciu polskich profesorów pracujących na zagranicznych uniwersytetach. Spotkali się w Warszawie i razem z publicznością przez dwa dni rozmawiali o najważniejszych problemach Polski i świata.

Szydło nie została szefową komisji w Parlamencie Europejskim

Była premier Beata Szydło została odrzucona w głosowaniu na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że to kolejny akt politycznej zemsty za utrącenie Fransa Timmermansa kandydującego do roli przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Posłowie PO przed podkomisją smoleńską

Dwaj posłowie Platformy Obywatelskiej, Cezary Tomczyk i Paweł Suski stawili się na wezwanie sejmowej podkomisji, która bada katastrofę prezydenckiego Tupolewa. To pierwszy przejaw jej działalności od roku, bo ostatni wpis na oficjalnej stronie jest z września 2018 roku.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że przywędrował z zagranicy i ma to związek z ocieplaniem się klimatu.

Strach pacjentów i bezradność farmaceutów

W aptekach brakuje leków na popularne schorzenia. Nie ma ich także w hurtowniach. Kłopoty z kontynuowaniem terapii mają chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, alergicy i astmatycy. Zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Brakuje także pomysłu, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Samorządy płacą więcej za prąd

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji, mimo obietnic rządu, dostają nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków za prąd spowoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie wstrzymanych.

Rządowe wsparcie dla niepełnosprawnych zależne od dochodów

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wysokość dodatku będzie zależała od dochodu. - To jest urągające osobom niepełnosprawnym. To jest poniżenie ogromne – oceniła Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego, która w 2018 roku protestowała w Sejmie.

Brakuje leków w aptekach

W wielu aptekach brakuje leków na nadciśnienie i cukrzycę. Farmaceuci ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć i w związku z tym napisali list do ministerstwa.

Zatrzymanie Elżbiety Podleśnej niezasadne, ale legalne

Zdaniem sądu zatrzymanie o świcie Elżbiety Podleśnej i doprowadzenie jej na komendę za plakaty z tęczową Matką Boską było niezasadne, ale legalne. W sprawie aktywistki niebawem zapadnie kolejny wyrok – tym razem za obrazę uczuć religijnych.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego złożył dymisję

Rząd oskarża samorządowców za trudną sytuację w szkołach w związku z podwójnym rocznikiem w liceach, a władze miast mówią o nieudanej reformie. Andrzej Stanisławek, wiceminister szkolnictwa wyższego za poradę, że "uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą" podał się do dymisji.