Polska i Świat

Polska i Świat

Brzmi to  kosmicznie i nic dziwnego, bo z kosmosem jest związane. Na lotnisku pod Piłą powstała baza dla astronautów z całego świata. Tam będą się uczyć jak przetrwać na Marsie i Księżycu.

Dziki to już nie goście, ale stali sąsiedzi mieszkańców podwarszawskich Marek. Jest ich tak dużo, że ludzie zaczęli się bać. Urzędnicy powiedzieli dość i wypowiedzieli dzikom wojnę. Bronią są "pakiety antydzikowe". Przetestował je Łukasz Wieczorek  

Wielu już patrzy w niebo, bo nie chce powtórki sprzed tygodnia. Wichura wyrządziła wiele strat, porządkowanie nadal trwa i potrwa jeszcze wiele tygodniu. Najbardziej ucierpiało Pomorze, które powoli zaczyna się z tragedii podnosić, życie wraca do normy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zwykła ludzka pomoc. O solidarności.

Zwolnieni nauczyciele z Podkarpacia biorą sprawy w swoje ręce i pozywają szkoły. Chociaż prawdziwy powód utraty pracy widzą w reformie edukacji, to z dyrektorami szkół spotkają się w sądzie. O 19 osobach, które chcą odzyskać dotychczasowe życie i o tych, którzy im pomagają - Maria Mikołajewska.

PiS zgłasza kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To dr Justyn Piskorski, naukowiec z Poznania. Choć jego dorobek naukowy nie budzi kontrowersji, to głoszone przez niego publicznie poglądy już tak.

O nieprzyjmowanie awansów na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych do ministra sprawiedliwości apelują środowiska prawnicze. Ma to związek z nową ustawą o ustroju sądów powszechnych. Ministerstwo takie zachowanie nazywa łamaniem prawa.

Do kogo były skierowane słowa Andrzeja Dudy? Prezydent w dniu Święta Polskiego mówił, że armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna. Przemówienia słuchał między innymi szef MON Antoni Macierewicz, ale słów nie komentował. Głos zabrał za to jego zastępca i stwierdził, że prezydent mówił do opozycji. Opozycja nie ma wątpliwości, że adresatem tych słów był szef MON-u. Przepychanka trwa, a najbardziej w tym wszystkim nadal tracą wojskowi.

Mamy świetną, dobrą, tradycyjną kuchnię polską, ale na podium stanęliśmy - a konkretnie Warszawa - za jedzenie wegańskie i wegetariańskie. Trzecie miejsce przyznał nam amerykański portal. Co jest u nas takiego wyjątkowego?

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego pytamy o bezkosztową reformę edukacji. Zapewniała o niej sama minister Anna Zalewska. Tam, gdzie miały pojawić się koszty, miało je pokryć państwo. Na obietnicach się skończyło. Za reformę płacą - i to grube miliony - gminy. Jak duże to kwoty? Sprawdziliśmy na przykładzie Warszawy.

W magazynie "Polska i Świat" informowaliśmy, że operacje przepukliny oponowo-rdzeniowej wstrzymano, bo NFZ nie chce za zabiegi płacić w całości. Teraz NFZ prosi o szpital w Bytomiu, by zabiegi wykonywał dalej, ale nie oznacza to wcale, że w pełni pokryje koszty. Na razie będzie negocjował. Szkoda, że takiego czasu nie mają kobiety w ciąży i szkoda, że rząd który tak bardzo jest za życiem teraz milczy. Jedyny głos zabiera opozycja, która zapowiada, że nie zostawi kobiet samych.

Mieszkańcy nadal sprzątają skutki wichury. Pomagają sąsiedzi, harcerze, z pomocą ruszyło też wojsko, ale - jak mówią mieszkańcy - za późno. Żołnierze tłumaczą, że to nie ich wina, bo tak późno ich wezwano. Zarządzanie pomocą nie szło zbyt sprawnie, stąd poszkodowani pytają: dlaczego nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej?

Pomoc sąsiadów i harcerzy przyszła szybko, ale wojska i władzy niestety nie - żalą się mieszkańcy Pomorza, którzy cały czas próbują uporać się ze skutkami wichur. Premier Beata Szydło i szef MSW Mariusz Błaszczak u poszkodowanych pojawili się po czterech dobach, wojsko po trzech. Stąd pytanie: jak państwo zdało test z pierwszej pomocy?

Kadrowa czystka - owszem. Ale nowoczesny system komputerowy nie. Tak wygląda w praktyce reforma sądownictwa według ministra i prokuratora Zbigniewa Ziobry. Zapowiadał, że sprawy będą przydzielane losowo przez komputer, co poprawi skuteczność i sprawiedliwość. Jak się okazuje nie poprawi, ponieważ systemu brak.

Przepuklina oponowo rdzeniowa jest jak wyrok, chyba, że uda się przeprowadzić operację płodu. Jest jeden szpital w Polsce, który je wykonuje. A właściwie wykonywał. Zabiegi wstrzymano, ponieważ wstrzymano ich pełne finansowanie. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci, ale nie za wszystko. I zastanawia się co dalej.

Miała być duma - jest wstyd. Po aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim przygnębiający bilans. Sprzedano tylko sześć z 25 wystawionych koni. I za kwotę, która jeszcze dwa lata temu była nie do pomyślenia. To niewiele ponad 400 tysięcy euro. Przed tak zwaną "dobrą zmianą", sumy dochodziły do czterech milionów euro.

Ludzki odruch i proste pytanie: "co z naszymi harcerzami?", które zadali sobie okoliczni mieszkańcy. Ci sami, którzy - i to pokazuje, jak niezwykły był to ludzki odruch - sami ucierpieli przez burze. Zamiast zajmować się zerwanymi dachami swoich domów - ruszyli szukać młodych ludzi uwięzionych w lesie. Raczej w tym co po tym lesie zostało.

Twierdzą, że nie dostali ostrzeżenia przed gwałtownym załamaniem pogody. Samorządowcy z okolic Chojnic mówią, jak było z piątkowym kataklizmem. I dlaczego nikomu nie udało się przed nim uciec. Ewakuacje obozu harcerskiego w Suszku zarządzono już w trakcie burzy. Jak się okazało, było to dramatycznie za późno. Dwie harcerki zginęły. Prokuratura zaczyna śledztwo.

Amerykanie oszaleli na punkcie zaćmienia słońca. Czekali na nie bardzo długo, więc szaleństwo jest usprawiedliwione. Rezerwują najlepsze miejscówki, na potęgę kupują okulary i materace. A wszystko to dla niecałych trzech minut.

Po raz trzeci żołnierze, którzy ucierpieli w wojnie będą mierzyć się ze swoimi ograniczeniami. We wrześniu w Toronto po raz pierwszy dołączą do nich Ukraińcy, a za rok w Sydney prawdopodobnie też Polacy.