Polska i Świat

Polska i Świat

Rodzice nie zapłacą za pobyt przy dziecku w szpitalu

Od środy opiekunowie pacjentów nie muszą płacić za pobyt w szpitalu. Koszty łóżka czy posiłku od teraz ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia. Opiekunowie odetchnęli z ulgą, ale szpitale obawiają się, czy w praktyce jeszcze bardziej się nie zadłużą.

Zagadkowy pociąg wozi powietrze

Dwa razy dziennie między Radomiem a Kielcami kursuje zupełnie pusty pociąg. - Zostały uruchomione dwa przejazdy służbowe między Radomiem a Kielcami, gdzie w Kielcach pociąg przygotowywany jest do dalszej podróży, ponieważ w Radomiu nie ma takich możliwości eksploatacyjnych - tłumaczy Katarzyna Grzduk, rzecznik PKP Intercity.

Bill Gates reklamuje projekt "Dollar Street"

Projekt "Dollar Street" to około 40 tysięcy zdjęć zrobionych w domach w różnych częściach świata, posegregowanych według zamożności rodzin. Ma odpowiedzieć na pytanie o różnice i podobieństwa mieszkańców różnych regionów. Inicjatywę wspiera Bill Gates. Miliarder twierdzi, że obraz, który zobaczymy, przełamie stereotypy.

Zgrzyt na inauguracji Parlamentu Europejskiego

Posłowie rozpoczęli swoją kadencję w Parlamencie Europejskim. Dla wielu to pierwszy sprawdzian na forum unijnym. Nie zabrakło jednak zgrzytów - podczas uroczystej inauguracji posłowie Partii Brexitu zwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Eurosceptyczni Francuzi z partii Marine Le Pen nie wstali z miejsc, a razem z nimi dwoje polskich europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski.

Rząd zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze

Pod naciskiem Komisji Europejskiej rząd zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze. Komisja w oficjalnym stanowisku informuje, że oczekuje przyspieszenia wymiany pieców kopciuchów. Opozycja i ekolodzy apelują, by wprowadzać je szybko, bo w obecnym tempie czystszego powietrza nie doczekają nawet nasze wnuki.

Rzecznik dyscyplinarny wzywa sędziów do wyjaśnień

Kolejni sędziowie wezwani przez rzecznika dyscyplinarnego do wyjaśnień. Pismo dotyczy wypowiedzi dla TVN24. Sędziowie przyznają, że nie wiedzą do końca co mają wyjaśniać, bo w wezwaniu nie jest dokładnie wskazane, o jaki fragment wypowiedzi chodzi.

Surowe kary za kopiowanie dowodu

Będą surowe kary za kopiowanie dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Ustawa wchodzi w życie za kilka dni i jest wymierzona przede wszystkim w kolekcjonerów i sprzedawców podróbek dowodów, praw jazdy i paszportów.

Nowe stanowisko w rządzie Prawa i Sprawiedliwości

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Michałek została pełnomocnikiem rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły, a jednocześnie wiceministrem edukacji. Michałek konkretów nie sprzedaje, za to opozycja punktuje i pyta, co można zrobić przez trzy miesiące, bo tyle zostało do wyborów.

Życie w pojedynkę w Polsce

Już jedna czwarta naszego społeczeństwa żyje w pojedynkę. Wkrótce liczba osób samotnych może stanowić nawet 33 procent Polaków. Jedni są sami z wyboru - inni z przymusu.

Złoża darmowych książek

W związku z rekordowo niskim poziomem czytelnictwa Fundacja Zmiana zorganizowała w Warszawie akcję promującą. Od soboty do końca tygodnia funkcjonuje kopalnia, w której są złoża darmowych książek.

Problemy szpitali. Zamykane kolejne oddziały

Chorzowski szpital zamyka oddział dziecięcej onkologii, a placówka w Głubczycach traci oddział neonatologii i ginekologii. Kolejne oddziały szpitali są zamykane, bo brakuje lekarzy. Dyrektorzy rozkładają ręce, ale też zapewniają, że chorzy nie zostaną bez pomocy.

SLD do wyborów chce iść w koalicji

Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował, że do wyborów parlamentarnych idzie w koalicji. Udział w Koalicji Europejskiej wyjątkowo się partii opłacił, więc decyzja była tylko formalnością. Wciąż jednak nie wiadomo, kto oprócz SLD znajdzie się na wspólnych listach. Wiosna chciałaby tym razem dołączyć do koalicji, ale z Robertem Biedroniem nie po drodze jest politykom Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Petru odchodzi z polityki

Ryszard Petru niedługo po spektakularnym sukcesie wyborczym, stracił stanowisko szefa założonej przez siebie partii. Próbował znaleźć sobie miejsce poza Nowoczesną, ale jedyne, co sobie zagwarantował, to stałe miejsce w memach. Teraz rezygnuje z polityki i zapowiada powrót do biznesu.

Przystankowy absurd

Mieszkańcy gminy Wąwóz łapią się za głowę, a radni biją w pierś. W dolnośląskim mieście znajduje się przystanek, który obowiązuje tylko w jedną stronę. - Być może to jest moja wina – przyznaje radny Grzegorz Arciński.

Młodzi walczą o klimat

13-letnia Inga Zasowska dalej protestuje pod Sejmem i chce od polityków prawdziwych działań. Nastolatka rozpoczęła strajk w ubiegły piątek i nie poddaje się - zamierza przed Sejmem zostać do końca lipca i trudno ją już przegapić, bo do jej apelu o walkę o klimat przyłączają się inni, nie tylko młodzi ludzie.

W roli adwokata

Gdy społeczeństwo już wydało wyrok, adwokaci muszą dalej wykonywać swój zawód i bronić człowieka, póki wina nie zostanie mu udowodniona. Tak jest też w przypadku Jakuba A., podejrzanego o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. - Adwokat nigdy nie broni przestępstwa. Zawsze broni człowieka, a obrona człowieka nie może być identyfikowana z akceptacją przestępstwa – powiedziała mecenas Katarzyna Bórawska, broniąca A.

Izdebki sześć miesięcy po tragedii

Po śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka pada mnóstwo pytań o działania służb - jak kontrolują rodziny objęte nadzorem, jakie wykonują czynności i co się dzieje, jeśli wykryto nieprawidłowości, a także czy wdrożono później odpowiednie rekomendacje i zalecenia? Artur Warcholiński wrócił do głośnej sprawy rodziny z Izdebek na Podkarpaciu, gdzie dzieci były bite, zaniedbane i molestowane.

IKEA zwolniła pracownika. Sprawę zbada Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyjrzy się sprawie pana Tomasza, którego zwolnili szefowie jednego ze sklepów IKEA za komentarz niepasujący do polityki firmy. Mężczyzna twierdzi, że stracił pracę w związku z wyznawaną przez niego wiarą. Przedstawiciele IKEI, że jego wpis obrażał osoby LGBT.

Minister edukacji i centrale związkowe prowadzą negocjacje

Nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski usiadł do stołu, a razem z nim przedstawiciele wszystkich central związkowych. To ważny krok, bo za poprzedniej minister Anny Zalewskiej, był on niewykonalny. Kolejne rozmowy nauczycieli z rządem planowane są na sierpień. Dopiero po nich ma zapaść decyzja, co dalej ze strajkiem.