Polska i Świat

Polska i Świat

Szydło przegrała posadę. Była jedyną kandydatką

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości porażka w głosowaniu nad wyborem Beaty Szydło na przewodniczącą jednej z komisji w Parlamencie Europejskim to odwet za odrzucenie kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

Aptekarze alarmują: brakuje leków

W Polsce blisko 80 procent substancji czynnych wykorzystywanych przy produkcji leków pochodzi z Chin. Jakakolwiek przerwa w ich dostawie to ogromny kłopot. Tymczasem tamtejsze władze podjęły decyzję o zamknięciu części takich fabryk. W efekcie kryzys w aptekach może się pogłębić, a ceny leków wzrosnąć.

Zamiast wymarzonej szkoły, placówki z wolnymi miejscami

Trwa proces rekrutacji do szkół średnich, gdzie jesienią trafi młodzież z podwójnego rocznika. Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonych szkół będą mogli ubiegać się o miejsca w placówkach, w których zwolnią się miejsca. Nierzadko szkoły te będą mniej atrakcyjne i położone daleko od domu.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego

Setki policjantów, psy tropiące, a nad nimi dron metr po metrze przeczesują teren wokół Grodziska Mazowieckiego w poszukiwaniu 5-letniego Dawida Żukowskiego. W środę około godziny 17 ojciec zabrał chłopca z domu i odjechał w nieznanym kierunku. Wieczorem rzucił się pod pociąg. Nie było z nim dziecka, ale od kilkunastu godzin nie wiadomo, co się z chłopcem dzieje.

Raport MSWiA: nie poradzimy sobie bez imigrantów

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. O imigrantach i potrzebie ich sprowadzenia do kraju mówił wcześniej wiceminister inwestycji i rozwoju. Paweł Chorąży za swoją szczerość stracił wówczas stanowisko.

Profesorowie dyskutowali o Polsce i świecie

Concilium Civitas zaprosiło do dyskusji kilkudziesięciu polskich profesorów pracujących na zagranicznych uniwersytetach. Spotkali się w Warszawie i razem z publicznością przez dwa dni rozmawiali o najważniejszych problemach Polski i świata.

Szydło nie została szefową komisji w Parlamencie Europejskim

Była premier Beata Szydło została odrzucona w głosowaniu na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że to kolejny akt politycznej zemsty za utrącenie Fransa Timmermansa kandydującego do roli przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Posłowie PO przed podkomisją smoleńską

Dwaj posłowie Platformy Obywatelskiej, Cezary Tomczyk i Paweł Suski stawili się na wezwanie sejmowej podkomisji, która bada katastrofę prezydenckiego Tupolewa. To pierwszy przejaw jej działalności od roku, bo ostatni wpis na oficjalnej stronie jest z września 2018 roku.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że przywędrował z zagranicy i ma to związek z ocieplaniem się klimatu.

Strach pacjentów i bezradność farmaceutów

W aptekach brakuje leków na popularne schorzenia. Nie ma ich także w hurtowniach. Kłopoty z kontynuowaniem terapii mają chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, alergicy i astmatycy. Zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Brakuje także pomysłu, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Samorządy płacą więcej za prąd

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji, mimo obietnic rządu, dostają nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków za prąd spowoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie wstrzymanych.

Rządowe wsparcie dla niepełnosprawnych zależne od dochodów

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wysokość dodatku będzie zależała od dochodu. - To jest urągające osobom niepełnosprawnym. To jest poniżenie ogromne – oceniła Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego, która w 2018 roku protestowała w Sejmie.

Brakuje leków w aptekach

W wielu aptekach brakuje leków na nadciśnienie i cukrzycę. Farmaceuci ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć i w związku z tym napisali list do ministerstwa.

Zatrzymanie Elżbiety Podleśnej niezasadne, ale legalne

Zdaniem sądu zatrzymanie o świcie Elżbiety Podleśnej i doprowadzenie jej na komendę za plakaty z tęczową Matką Boską było niezasadne, ale legalne. W sprawie aktywistki niebawem zapadnie kolejny wyrok – tym razem za obrazę uczuć religijnych.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego złożył dymisję

Rząd oskarża samorządowców za trudną sytuację w szkołach w związku z podwójnym rocznikiem w liceach, a władze miast mówią o nieudanej reformie. Andrzej Stanisławek, wiceminister szkolnictwa wyższego za poradę, że "uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą" podał się do dymisji.

Chciał pobić rekord świata. Polski nurek zginął we Włoszech

Tak nurkują samotnicy. Może dlatego polski nurek Sebastian Marczewski po tym, jak zszedł na głębokość 333 metrów - już nie wypłynął. Zaplątał się w liny. Najpierw skończyło się powietrze w butli, chwile później - skończyło się życie. Chciał pobić rekord świata i okiełznać głębiny. Jemu się nie udało, ale inni będą próbować. Balansując na granicy życia i śmierci.

Unijne pieniądze na bezpieczeństwo na drogach

111 nowych urządzeń będzie pilnowało bezpieczeństwa na drodze. Unia Europejska przekaże 160 milionów złotych na nowe fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. Część z urządzeń stanie przy przejazdach kolejowo-drogowych, aby kierowcy w końcu się nauczyli, że czerwone światło przed torami to absolutny zakaz na nie wjazdu i gwarancja przeżycia.