Polska i Świat

Polska i Świat

Większe uprawienia dla marszałka Sejmu, które mogą zaboleć posłów. Bo według zmian proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, a przyjętych we wtorek na pierwszym czytaniu komisji, to od marszałka Sejmu będzie zależało, czy za niewłaściwe zachowanie poseł zostanie pozbawiony połowy pensji. Opozycja nie przebiera w słowach i mówi: to próba zastraszania posłów i kneblowanie nam ust.

Konkurs kuratorium o bohaterach opozycji. Bez Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, za to z Antonim Macierewiczem i Lechem Kaczyńskim. Dobór nazwisk budzi kontrowersje. Kuratorium się tłumaczy, ale wielu osób przyjęte kryteria nie przekonują. Bo trudno uwierzyć, że Kaczyński czy Macierewicz są mniej znani niż Wałęsa czy Frasyniuk.

Zakochała się w nim jako nastolatka. Postawny oficer zrobił na niej ogromne wrażenie. Związek nie przypadł jednak do gustu rodzinie, bo zdaniem jej ojca mężczyzna był zbyt ubogi, by prosić o rękę jego córki. Na szczęście zwyciężyła miłość i królowa Elżbieta oraz książę Filip świętują właśnie 70. rocznicę ślubu.

W ostatnim nawiązanym połączeniu zgłosił awarię - to najnowszy komunikat dotyczący zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego. Na pokładzie są 44 osoby załogi, wśród nich jedna kobieta, oficer polskiego pochodzenia.

Narodowy Instytut Wolności ma 100 milionów złotych do rozdania i nowego szefa, który wzbudza kontrowersje. W zeszłym roku Wojciech Kaczmarczyk - jeszcze jako pełnomocnik rządu uznał, że hotelarze nie powinni być karani za odmowę obsługi osób czarnoskórych.

Inwestycja zakończona. Perony pachną nowością, a tu znowu trzeba je rozbudować. Mieszkańcy cieszą się, że stacja Kraków Zabłocie powiększy się jeszcze bardziej, ale pytają, dlaczego nie można było zrobić od razu.

Czy budzący tyle politycznych komentarzy internetowy wpis Donalda Tuska to głos szefa Rady Europejskiej czy byłego polskiego premiera? Sebastian Wasilewski postanowił przyjrzeć się wymienionym zarzutom i zapytać o ich zasadność.

Donald Tusk "ćwierknął" w internecie i wywołał burzę. Były premier wypisał zarzuty, jakie w stosunku do polskiego rządu mają instytucje Unii Europejskiej. W odpowiedzi PiS mówi o zdradzie, a politycy opozycji - o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki.

Dopalacze jak narkotyki. Ministerstwo Zdrowia rusza do walki o zdrowie i życie młodzieży. Resort ministra Radziwiłła chce, aby osoby, które nawet tylko posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków.

Brak nominacji generalskich, utrudnianie pracy doradcy prezydenta oraz brak zaufania. Konflikt na linii prezydent Duda - Antoni Macierewicz nie jest już tylko politycznym sporem. Zaczyna realnie wpływać na funkcjonowanie polskiej armii.

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyście jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę.

To nie fragment filmu fantastycznego, a rzeczywistość, która nas czeka. Boston Dynamics pokazało robota, który wskakuje i zeskakuje z podestów, robi nawet obrót w powietrzu, i jest w tym naprawdę dobry. Pytanie, co to oznacza dla nas, skoro technika tak szybko idzie do przodu.

Samolot dla VIP-ów po raz pierwszy na misji. Lot ważny, bo to pierwszy taki zakup po katastrofie smoleńskiej. Na pokład maszyny wszedł Łukasz Wieczorek i pokazał czym będą latać najważniejsze osoby w państwie.

To jeden z najcenniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. W Żydowskim Instytucie Historycznym otwarta została wystawa "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" poświęcona archiwum Emanuela Ringelbluma. Oficjalne otwarcie już było, teraz wystawa dostępna jest dla każdego i warto ją zobaczyć, bo to punkt zwrotny dla poznania dziejów warszawskiego getta.

Premier Beata Szydło na szczycie w Goeteborgu. Szczyt uważnie był obserwowany, bo to tam polska premier miała krytykować Parlament Europejski i polskich europosłów za rezolucję. Beata Szydło owszem wygłosiła oświadczenia, ale z krytycznych wystąpień europosłów między innymi o braku praworządności w Polsce wybrała tylko to odnoszące się do marszu 11 listopada.

Konflikt na linii prezydent - szef MON przybiera na sile. W sieci pojawiło się nagranie, na którym Andrzej Duda odnosi się do sporu z Antonim Macierewiczem i wyjaśnia przypadkowej osobie z tłumu, że może być trudno dogadać się z ministrem, jeśli ten będzie "stosował ubeckie metody". W PiS-ie zawrzało, a prezydent od nagrania się nie odcina. Mówi, że to prywatna wymiana zdań.

Te przepisy układał mały Kazio - mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej i wylicza, że mogą one spowodować zaburzenia, a nawet destabilizację procesu wyborczego. PiS twierdzi, że nie rozumie zarzutów i odpowiada, że nad przepisami pracowali posłowie, wszyscy po wydziałach prawa i administracji.

Są kolejne oskarżenia i mocne słowa, padają tym razem u nas. Prawo i Sprawiedliwość nie może darować europosłom Platformy Obywatelskiej, że zagłosowali za przyjęciem rezolucji. Dla rządzących to brak patriotyzmu i przekroczenie wszelkich granic. W samej PO też wrze. Głosowanie wzbudziło kontrowersje, bo posłowie od głosu mieli się wstrzymać.