Polska i Świat

Polska i Świat

Głodówka nie pomogła, więc lekarze rezydenci zapowiadają odejścia z pracy. Nie chcą już dyżurować po kilkanaście godzin na dobę. Niektóre placówki od stycznia będą musiały w związku z tym ograniczyć lub zupełnie wstrzymać przyjmowanie chorych.

Mija 25 lat od wysłania pierwszego SMS-a. Te ćwierć wieku - w pojedynczych słowach i zdaniach, wysyłanych na odległość - zmieniło nas bezpowrotnie.

Tatrzański Park Narodowy kontra PTTK. Rykoszetem dostają dzierżawcy schronisk. Skomplikowana sytuacja gruntów, na których stoją obiekty sprawia, że pojawiły się pytania o to, jak dalej mają działać niektóre z nich.

Rosja, Azja i Europa Wschodnia – jedyne miejsca na świecie, gdzie odnotowano znaczny wzrost nowych zakażeń wirusem HIV. Głównymi przyczynami jest strach. Strach przed badaniami lub na przykład przed ujawnieniem światu, że jest się homoseksualistą.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się jako świadek przed komisją badającą reprywatyzację w Warszawie. W poniedziałek komisja zajmowała się kamienicą, którą kilka lat temu odzyskał jej mąż. Komentując jej nieobecność, politycy Platformy Obywatelskiej byli podzieleni. Działacze PiS tymczasem formułują podejrzenia i zarzuty.

Naukowcy z Polski i specjaliści z zagranicy debatują o losie kornika drukarza i Puszczy Białowieskiej. Współorganizatorem konferencji, która odbyła się w Warszawie, była Polska Akademia Nauk. Minister środowiska Jan Szyszko przyznaje, ze chce użyć argumentów naukowych w sporze z Komisją Europejską.

Orkiestra o tej porze oznacza jedno. To był i będzie wyjątkowy dzień dla górników, czyli Barbórka. Pracownicy kopalni od rana dziękowali swojej patronce - świętej Barbarze. Na Śląsku znowu było dużo wspomnień i życzenia na przyszłość.

W Sejmie trwa spór o proponowane przez PiS zmiany w kodeksie wyborczym. Kontrowersje budzi zapis o usunięciu głosowania korespondencyjnego. Taka możliwość istnieje od sześciu lat i korzysta z niej wiele osób, a dla wielu niepełnosprawnych to często jedyny sposób na oddanie głosu. Opozycja nie wierzy w to, co słyszy, swojego prawa bronią niepełnosprawni - a to w Polsce całkiem spora grupa ludzi.

Afera w Polskim Związku Kolarskim. Dymisja kolejnych członków zarządu, ale nie całego zarządu. Minister Sportu grozi kolejnymi konsekwencjami. Sprawa jest poważna. Padły zarzuty dotyczące oszustw finansowych i wielu nadużyć, w tym wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich podopiecznych przez ważnego działacza.

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym ze wszystkimi poprawkami PiS-u. Te są tak znaczące, że z pierwotnego projektu zostało niewiele. Opozycja, która nie miała czasu na wygłoszenie swoich uwag na komisji, o wszystkich niekonstytucyjnych zapisach powiedziała na wysłuchaniu publicznym. Jaki projekt zastanie Andrzej Duda po powrocie z Wietnamu i co z nim zrobi? Prezydenccy ministrowie wcale nie są jednomyślni.

Odwołana prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zapowiada, że pozwie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Chce walczyć o swoje dobre imię, bo czuje się poniżona i szkalowana. Minister sprawiedliwości usunął ją ze stanowiska szybko i w czasie, kiedy przebywała na urlopie.

Zgodnie z obietnicą sypnęło i jak zwykle niektórych zaskoczyło. Kierowcy ruszyli na wymianę opon, inni czekali na pomoc drogową bo wypadków, kolizji nie sposób dziś zliczyć. W najbliższych dniach pogoda nam nie odpuści. Będzie deszcz i śnieg.

Trzeci dzień obrad komisji sprawiedliwości, ale schemat działania podobny. Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje swoje poprawki do prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym w szalonym tempie. Opozycja powtarza: zmieniacie konstytucje zwykłą ustawą. Prezydent, będąc w Wietnamie zapowiada, że jeśli granice zostaną przekroczone, nie będzie mógł zgodzić się na ustawę.

Miał odsiedzieć 20 lat za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie. Taki wyrok ogłosił Trybunał w Hadze. Oskarżony Slobodan Praljak z werdyktem się jednak nie zgodził i na oczach wszystkich wypił truciznę. Na sali szok, nieprzytomny mężczyzna i lawina pytań - jak do tego mogło dojść?

Drugi dzień burzliwych obrad komisji sprawiedliwości i podobny schemat działania. Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym idą w szalenie szybkim tempie, a poprawki PiS są od razu zatwierdzane. Głos opozycji na nic się zdaje, nawet ten o niekonstytucyjności. Zaskoczeni są też sami doradcy prezydenta i nie wykluczają weta. Czy prezydencki projekt - po takiej rewolucji - nadal jest jeszcze projektem prezydenta?