Polska i Świat

Polska i Świat

Policja miała o wszystkim wiedzieć wcześniej. Ale w trakcie happeningu Młodzieży Wszechpolskiej po prostu stała i tylko nagrywała spalenie kukły Ryszarda Petru. Niestety następuje przesunięcie granic ekspresji - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Nowoczesna składa w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

O jedno zdanie za dużo - mówi zaufana minister premiera Morawieckiego o słowach Beaty Szydło, która stwierdziła, że wysokie nagrody politykom PiS "po prostu się należały". O dwóch różnych postawach w sprawie nagród i dwóch różnych obozach w obozie władzy.

Pęknięte serce i śmierć na boisku. W siódmej minucie meczu piłkarz chorwackiej drużyny traci przytomność i umiera na murawie. Zawodnik był okazem zdrowia, ale chwilę wcześniej piłka uderzyła go w klatkę piersiową.

Tak słabe statystyki miał 15 lat temu. Mimo to nagrody zostały wypłacone. Trybunał Konstytucyjny, zmieniony przez Prawo i Sprawiedliwość, wydał w ubiegłym roku tylko 88 orzeczeń. To najgorszy wynik od 2003 roku.

Amerykańska wojna handlowa z Chinami i widmo wprowadzania ceł także dla Europy. Na razie ograniczenia dotyczą produktów z Azji, ale termin decyzji w sprawie Starego Kontynentu coraz bliżej.

Za czasów Antoniego Macierewicza - raczej nie do pomyślenia. Wspólna, świąteczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Afganistanie. Polska delegacja odwiedziła bazę Bagram.

Co realnie oznaczają poprawki do zmian w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości? Opozycja twierdzi, że niewiele, bo sędziowie, którzy mieli być wymienieni w sądach powszechnych, zostali już odwołani. Propozycje PiS nazywają zatem ruchami pozorowanymi, wtórują im eksperci. PiS się z tym nie zgadza i mówi: chcieliście zmian, to macie.

Jesienne wybory w wersji PiS mogą się nie udać. Montaż kamer w każdym lokalu wyborczym i relacja na żywo w internecie to plan nierealny - mówi naszemu reporterowi szef jednej z firm instalujących monitoring. W lokalach brakuje szybkiego łącza, a kilkadziesiąt tysięcy kamer nie leży tak po prostu na półkach.

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość, które od ponad dwóch lat odmawiał wydrukowania trzech orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, teraz idzie na ustępstwa? Wcześniej partia rządząca zasłaniała się konstytucją, złamaniem prawa, teraz Komisją Europejską. Co to zmieni?

Czarny Piątek na ulicach wielu miast. Wyszły kobiety i mężczyźni, którzy je wspierają. Protest trwał od popołudnia do późnych godzin wieczornych. Najliczniejszy był w Warszawie - według ratusza w proteście wzięło udział nawet 55 tysięcy uczestników. Protestujący byli przed kurią, Sejmem, doszli do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Wszyscy jednym głosem domagają się odrzucenia projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne. Projektu, który zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Czy to spór na linii Beata Szydło – Mateusz Morawiecki? Na pewno rozbieżność zdań. Pytanie, czy niezaplanowana? Premier Szydło przywołała wczoraj w Sejmie temat rozdawanych za jej czasów nagród dla ministrów i wiceministrów. Kiedy ona broniła swojej decyzji, tłumacząc ministrów ciężka i uczciwą pracą, premier Morawiecki od nagród całkowicie się odciął.

Miało być głosowanie nad wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła ale głosowanie odwołano. Była za to konferencja posła Stanisława Gawłowskiego i zapewnienie posłów PO, że zamierzają bronić swojego kolegę, bo według nich to nic innego jak pisowski spektakl zastraszenia opozycji.

Prokurator Generalny podważa konstytucyjność jednego przepisu nowej ustawy o IPN, który według niego może doprowadzić do podważenia autorytetu państwa polskiego. Zbigniew Ziobro swoją opinię wysyła do Trybunału Konstytucyjnego, czym zaskakuje, bo przecież ustawa wyszła z ministerstwa sprawiedliwości, które do tej pory twierdziło, że wszystko jest zgodne z prawem.

Jakub i Dawid, homoseksualna para, domaga się zarejestrowania ich ślubu. Reakcja urzędniczki w warszawskim Urzędzie Stanu Cywilnego była do przewidzenia - nie ma takiej możliwości. Para nie poddaje się, zna polskie prawo, dlatego chce nie ślubu - bo ten już ma - a tylko odnotowania w Polsce informacji o związku. O swoje prawa są gotowi walczyć w Strasburgu.

Od 9 marca w całym kraju jest zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ale Rada Warszawy daje zielone światło. Zadecydowała, że alkohol będzie można spożywać na warszawskich bulwarach wiślanych.

W Polsce brakuje lekarzy, więc Polska chce się otworzyć na specjalistów między innymi ze Wschodu. Ci chętnie by u nas pracowali, ale najpierw muszą zdać wiele egzaminów, by ich dyplomy były uznawane w Polsce - a to kosztowne i trudne do wykonania. Sytuacja ma się jednak zmienić.

Opłata za wjazd do centrum jednak może wejść w życie. Ministerstwo Energii, które w ostatniej chwili wycofało się z pomysłu, dziś do niego wraca, w innej ustawie i w nieco zmienionej formie. Jakiej i skąd ten zwrot akcji?

Nagrody dla ministrów i wiceministrów znów w centrum uwagi. Tym razem za sprawą Beaty Kempy i jej wywiadu, w którym broniła nagrodzonych urzędników za rządów Beaty Szydło, tak bardzo, że uwagę skierowała na nagrody przyznawane przez rząd Donalda Tuska. Problem w tym, że w drugim przypadku minęła się z prawdą. Maciej Warsiński.

We wtorek odwołano komisję w sprawie katastrofy smoleńskiej, a w środę pytano o powód. Opozycja nie ma wątpliwości, że to dowód na to, że PiS nie chce podpisywać się pod teorią Antoniego Macierewicza dotyczącą katastrofy smoleńskiej, a konkretnie wybuchu. O powodach i końcowym raporcie Arleta Zalewska.

Lobby węglowe pisze list do premiera Morawieckiego. Chce wstrzymania polityki antysmogowej. Zamiast parametrów dla węgla i nowoczesnych kotłów proponuje filtry na komin. Ekolodzy nie mogą uwierzyć, bo sytuacja jest dla nich kuriozalna. O nierównej walce Łukasz Wieczorek.