Polska i Świat

Polska i Świat

Wielka awaria ciepłownicza

W okolicach Sadyby przez długi czas unosiły się kłęby pary wodnej, a na ulicach była gorąca woda i ludzie uwięzieni w autach i autobusach. W wydostaniu się pomagali im strażacy. Dwie osoby zostały poparzone. Prezydent Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy. Już wiadomo, że do czwartku bez ciepła pozostaną mieszkańcy Ursusa i miejsca okolic awarii.

Pieszy z pierwszeństwem jeszcze przed pasami?

Czy pieszy będzie miał pierwszeństwo przed przejściem dla pieszych? Projekt ustawy trafił już do Sejmu, a zmiany przepisów chce Koalicja Obywatelska. Pomysł budzi kontrowersje, ale w innych krajach przyniósł pozytywne skutki.

Warszawskie żłobki tylko dla zaszczepionych

Warszawscy radni zdecydowali, że nieszczepione dzieci nie dostaną się do żłobka. Ta decyzja oznacza kłopot dla wielu rodziców i jednocześnie pokazuje skalę tego, jak wiele dzieci jest bez szczepień. W Warszawie to aż 2,5 tysiąca malców.

NIK ocenia program Jakiego i zawiadamia prokuraturę

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli uderza w resort sprawiedliwości, a konkretnie w byłego wiceministra Patryka Jakiego i jego program "Praca dla więźnia". Izba wykazuje szereg nieprawidłowości i zawiadamia prokuraturę. Patryk Jaki broni się, mówiąc, że to odwet Mariana Banasia.

Szpital tonie w długach. Zaciągną gigantyczny kredyt

Szpital w Lublinie zaciąga gigantyczny kredyt. Pod zastaw idą olbrzymie gmachy trzech instytucji kultury, w tym filharmonii. Władze województwa tłumaczą, że to jedyne budynki, które mogą zabezpieczyć zadłużenie szpitala, które wynosi ponad 360 milionów złotych.

NIK uderza w resort Ziobry

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli zgłaszają do prokuratury nieprawidłowości, które wyszły na jaw po kontroli programu "Praca dla Więźniów" - jego autorem jest Patryk Jaki. Były wiceminister sprawiedliwości, a teraz europoseł, zarzuty odpiera - nie ma wątpliwości, że to odwet Mariana Banasia.

Kontrowersje wokół byłego doradcy Macierewicza

Onet sprawdził, na co Polska Fundacja Narodowa wydaje pieniądze. Okazuje się, że na drogie posiłki w waszyngtońskich restauracjach, podróż młodego współpracownika Antoniego Macierewicza do USA czy finansowanie nieistniejących profili. Konto amerykańskiej firmy zostało zasilone kwotą ponad czterech i pół miliona złotych.

Podejrzani o hejt sędziowie bez dyscyplinarek

Zrobiłam źle, ale w imię większego dobra - tłumaczyła w TVN24 sędzia Anna Bator-Ciesielska odmowę orzekania z sędziami, co do których istnieje podejrzenie udziału w grupie hejterskiej. Teraz musi wytłumaczyć się przed rzecznikiem dyscyplinarnym - ma pięć zarzutów. Tymczasem sędziowie, którzy mieli hejtować kolegów, na razie ani jednego.

Przedwyborcze przygotowania do wyborów

Kandydaci na kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak, ruszyli w Polskę. Andrzej Duda też nie czeka na oficjalne rozpoczęcie kampanii. Poparcia szuka już szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Poczekać muszą za to wyborcy Lewicy, bo jej liderzy wciąż nie wyłonili swojego kandydata.

Nowe dokumenty w sprawie płatnych dyżurów Karczewskiego

Dziennikarze tvn24.pl dotarli do nowych dokumentów w związku z płatnymi dyżurami Stanisława Karczewskiego w szpitalu. Senator miał nalegać na przedłużenie takiej formy zatrudnienia nawet, gdy dyrektor szpitala ostrzegał, że to obchodzenie prawa.

Aresztowania w związku z budową wieżowca w Lublinie

Tymczasowy areszt dla czterech osób, w tym byłego wieloletniego samorządowca z Lublina. Piotr Kowalczyk, powołując się na wpływy w urzędzie miejskim i w instytucjach państwowych, za pomoc w wybudowaniu wieżowca miał żądać miliona złotych łapówki. Inwestorem ze Słowacji okazał się agent CBA.

Dwoje kandydatów — tylko jedno miejsce

Kto wygra prawybory w Platformie Obywatelskiej? Kandydaci do debaty staną w sobotę. Na przekonanie delegatów mają godzinę. Wielu z nich już deklaruje, na kogo zagłosuje, ale są też tacy, którzy zadecydują na ostatniej prostej.

Dwie rzeczywistości prawne

Sąd Najwyższy stwierdza, że Krajowa Rada Sądownictwa wybrana przez polityków nie gwarantuje niezależności, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Z opinią Sądu Najwyższego nie zgadza się władza, czyli ci, którzy reformę sądownictwa przeprowadzili.

"Obecna KRS nie daje gwarancji niezależności"

Sąd Najwyższy w czwartek orzekł, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Ministerstwo Sprawiedliwości nie uznaje tego wyroku, bo według resortu wyrok nie dotyczy całych organów, a konkretnej rozpatrywanej sprawy. KRS i Izba dyscyplinarna zamierzają dalej normalnie funkcjonować.

Katastrofa w Szczyrku

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu gazu i zawalenia się budynku w Szczyrku. Jedną z hipotez jest uszkodzenie gazociągu podczas robót budowlanych.