Polska i Świat

Polska i Świat

Brak nominacji generalskich, utrudnianie pracy doradcy prezydenta oraz brak zaufania. Konflikt na linii prezydent Duda - Antoni Macierewicz nie jest już tylko politycznym sporem. Zaczyna realnie wpływać na funkcjonowanie polskiej armii.

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyście jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę.

To nie fragment filmu fantastycznego, a rzeczywistość, która nas czeka. Boston Dynamics pokazało robota, który wskakuje i zeskakuje z podestów, robi nawet obrót w powietrzu, i jest w tym naprawdę dobry. Pytanie, co to oznacza dla nas, skoro technika tak szybko idzie do przodu.

Samolot dla VIP-ów po raz pierwszy na misji. Lot ważny, bo to pierwszy taki zakup po katastrofie smoleńskiej. Na pokład maszyny wszedł Łukasz Wieczorek i pokazał czym będą latać najważniejsze osoby w państwie.

To jeden z najcenniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. W Żydowskim Instytucie Historycznym otwarta została wystawa "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" poświęcona archiwum Emanuela Ringelbluma. Oficjalne otwarcie już było, teraz wystawa dostępna jest dla każdego i warto ją zobaczyć, bo to punkt zwrotny dla poznania dziejów warszawskiego getta.

Premier Beata Szydło na szczycie w Goeteborgu. Szczyt uważnie był obserwowany, bo to tam polska premier miała krytykować Parlament Europejski i polskich europosłów za rezolucję. Beata Szydło owszem wygłosiła oświadczenia, ale z krytycznych wystąpień europosłów między innymi o braku praworządności w Polsce wybrała tylko to odnoszące się do marszu 11 listopada.

Konflikt na linii prezydent - szef MON przybiera na sile. W sieci pojawiło się nagranie, na którym Andrzej Duda odnosi się do sporu z Antonim Macierewiczem i wyjaśnia przypadkowej osobie z tłumu, że może być trudno dogadać się z ministrem, jeśli ten będzie "stosował ubeckie metody". W PiS-ie zawrzało, a prezydent od nagrania się nie odcina. Mówi, że to prywatna wymiana zdań.

Te przepisy układał mały Kazio - mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej i wylicza, że mogą one spowodować zaburzenia, a nawet destabilizację procesu wyborczego. PiS twierdzi, że nie rozumie zarzutów i odpowiada, że nad przepisami pracowali posłowie, wszyscy po wydziałach prawa i administracji.

Są kolejne oskarżenia i mocne słowa, padają tym razem u nas. Prawo i Sprawiedliwość nie może darować europosłom Platformy Obywatelskiej, że zagłosowali za przyjęciem rezolucji. Dla rządzących to brak patriotyzmu i przekroczenie wszelkich granic. W samej PO też wrze. Głosowanie wzbudziło kontrowersje, bo posłowie od głosu mieli się wstrzymać.

Rozpętała burzę, zrezygnowała ze stanowiska a dziś jest dyrektorem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Kariera zawodowa Beaty Nowosielskiej znów wychodzi na prostą i po raz kolejny pod okiem ministra Szyszki.

Dla jednych to twardziel z "kałachem", ale jak sam twierdzi świetnie by się sprawdził w roli geja. Tej jednak nie zagrał, ale wziął za to udział w Kampanii Przeciw Homofobii. Klip z Bogusławem Lindą bije rekordy popularności.

Radni Platformy Obywatelskiej skarżą decyzję wojewody mazowieckiego, który zmienił nazwy 47 ulic w Warszawie. Zmiana nastąpiła tak szybko, że mieszkańcy nie zdążyli nawet zauważyć, że według internetowej mapy stolicy (firmowanej przez Urząd Miasta) mieszkają już przy nowych ulicach.

Sąd zmienił decyzję. Piotr Rybak pójdzie jednak do więzienia. Wpływ na zmianę decyzji sądu miało skandaliczne zachowanie mężczyzny podczas marszu 11 listopada. Dzień ten nadal odbija się szerokim echem. Rzecznik Praw Obywatelskich składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie rasistowskich, ksenofobicznych haseł na marszu narodowców. Problem w tym, że ci, którzy powinni reagować stanowczo, nadal prowadzą politykę cichego przyzwolenia.

Parlament Europejski zarzuca Polsce łamanie praworządności i wylicza punkty, gdzie konkretnie nieprzestrzegane są unijne zasady. Premier Szydło jest wściekła, PiS mówi o Targowicy. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjęta rezolucja przybliża Polskę do unijnych sankcji. Do końcowej rozgrywki jest jeszcze kilka kroków, ale warto pamiętać, że Unia traktuje sprawę bardzo poważnie.

Na dwulecie swoich rządów Antoni Macierewicz pokazał nowy samolot dla VIP-ów i pochwalił się sukcesami MON-u. Wyliczeń było sporo, ale zabrakło miejsca na pytania dziennikarzy. Chętnie sytuację w armii komentowali za to byli generałowie i opozycja, którzy widzą więcej złego niż dobrego. Jednym słowem - chaos.

Na dwulecie rządu Prawo i Sprawiedliwość pokazuje spoty, chwali się swoimi sukcesami, ale uwagę zwraca co innego. Oglądając nagrania można przeoczyć premier Szydło. Dlaczego w tak ważnym spocie, bo podsumowującym półmetek rządów, zabrakło dla niej miejsca i dlaczego wizerunek Jarosława Kaczyńskiego stanowi centralny punkt przekazu?