Polska i Świat

Polska i Świat

Kościół katolicki u progu ery kobiet

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele - otwarcie mówił papież na zakończenie synodu biskupów na temat Amazonii. Synodu, który opowiedział się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów. Choć nie ma to jeszcze żadnej mocy prawnej, to wielu uznaje, że ten mały krok rozpocznie w Kościele nową erę.

Polskie animacje w wyścigu po Oscara

To opowieści o głodzie miłości, dziwaku z kampera i podróży przez Afrykę. Trzy skrajnie różne historie, które zyskały teraz wspólny mianownik - powalczą o nominacje do Oscara dla filmu animowanego. Nie będzie łatwo, bo w stawce rekordowa liczba filmów, ale nadzieje daje nam piękna historia polskich nagród w tej kategorii.

"Tęczowy piątek" w szkołach

"Tęczowy piątek" to kolejna szansa, by rozmawiać o tolerancji i poszanowaniu wszystkich, bez względu na orientację seksualną. O osobach LGBT mówi się coraz częściej, ale nie zmienia to faktu, że nadal czują się one samotne i wykluczone. Wsparcia nie daje im Rzecznik Praw Dziecka, który "Tęczowemu piątkowi" w szkołach jest przeciwny.

Psychiatria w zapaści?

W Kaliszu lekarze psychiatrzy w związku z niskimi pensjami i złą organizacją pracy złożyli wypowiedzenia. Nie wiadomo, czy oddział będzie dalej funkcjonował.

Nowe fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości

Inspekcja Transportu Drogowego planuje instalację nowych fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości i szykuje listę miejsc, gdzie staną urządzenia. Po śmiertelnym wypadku na pasach w stolicy swój pomysł na fotoradary ma też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Powyborcze układanki

Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu Prawa i Sprawiedliwości w Ożarowie decydowano na temat podziału stanowisk nowego rządu. Wciąż jest wiele niewiadomych – ale pewnym jest, że premierem będzie Mateusz Morawiecki.

Byli współpracownicy Banasia z zarzutami

Urzędnicy zajmujący eksponowane stanowiska w Ministerstwie Finansów, walczący z mafią vatowską, sami mieli okradać państwo. Skarb Państwa na działalności urzędników miał stracić nawet pięć milionów złotych, a "Rzeczpospolita" donosi, że wśród nich byli bliscy współpracownicy Mariana Banasia, kiedy ten pracował w ministerstwie.

Z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy

Z sobotę na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Jeszcze nie ostatni raz, ale z tą operacją Europa powoli chce się pożegnać. W Unii Europejskiej jest już wstępna zgoda na wycofanie się z przestawiania wskazówek.

Policja wkroczyła do Teatru Wybrzeże

Funkcjonariusze policji przyszli do gdańskiego Teatru Wybrzeże, żeby ustalić, czy nie doszło do demoralizacji młodej publiczności. Pytali o sceny nagości w spektaklu i weryfikowali wiek młodych.

PKW negatywnie o proteście wyborczym PiS

Państwowa Komisja Wyborcza negatywnie zaopiniowała protest wyborczy w 75 okręgu. Skarga dotyczyła sprawy, w której nieważne głosy, według PiS miałyby stać się ważne. Sprawę ostatecznie rozstrzygnąć ma Sąd Najwyższy.

Powyborcze rozliczenia w PO

Po wyniku wyborczym Grzegorz Schetyna nie może być pewien swojego stanowiska lidera partii. Pojawia się również pytanie, kto stanie na czele klubu Koalicji Obywatelskiej?

Banaś złożył wyjaśnienia w sprawie oświadczeń majątkowych

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył wyjaśnienia w sprawie swoich oświadczeń majątkowych. CBA czeka teraz na pismo. Opozycja też czeka, ale na publikację raportu NIK-u w sprawie Krajowej Administracji Skarbowej, na czele której stał wówczas Marian Banaś.

Spór o nieważne głosy

W wyborach parlamentarnych kością niezgody obozu rządzącego z opozycją stały się głosy nieważne. Eksperci podkreślają jednak, że w porównaniu z poprzednimi wcale nie było ich tak dużo. Jedni nieważny głos mogli oddać w ramach protestu, że nie mają na kogo zagłosować, a inni nieświadomie.

PiS liczy na senacką większość

Głosy nieważne w wyborach do Senatu powinny być uznane za ważne i przypaść ich kandydatowi - twierdzi Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja na takie uzasadnienie odpowiada wprost: to nic innego, jak próba zmiany demokratycznego wyniku.

Rewolucja na lewicy?

Na lewicy szykuje się rewolucja i zupełnie nowe otwarcie - SLD i Wiosna już postanowiły, że zakładają wspólną partię. Zaproszenie jest też dla partii Razem.

Powyborcze rozliczenia

Prawo i Sprawiedliwość co roku będzie otrzymywać ponad 23 miliony złotych subwencji, a Konfederacja prawie siedem milionów. Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie otrzymywać jedenaście i pół miliona złotych rocznie przez najbliższe cztery lata, mimo że na listach SLD byli politycy Wiosny i Razem, ale tylko sojusz dostanie pieniądze.

Sąd zdecydował w sprawie kamienicy

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Szef komisji weryfikacyjnej już zapowiada, że od postanowienia sądu będzie się odwoływał.