Polska i Świat

Polska i Świat

Jest decyzja prokuratury w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Oskarżeni - byli już policjanci - nie będą odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci mężczyzny, czego domagała się rodzina. Odpowiedzą za przekroczenie uprawnień oraz fizyczne i psychiczne znęcanie się nad 25-latkiem. Przemysław Kamiński.

Co dalej z projektem "zatrzymaj aborcję"? Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka dała zielone światło. Projekt miał trafić do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, ale ta odwołała środowe i czwartkowe posiedzenia. Zwolennicy zaostrzenia prawa antyaborcyjnego nie mają wątpliwości: to gra na zwłokę. Ta akurat jest na rękę tym wszystkim, którzy chcą utrzymać obowiązujący dotychczas kompromis. Dziś po raz kolejny wyrazili głośno swoje zdanie w proteście. Przez moment spokojnie nie było, doszło nawet do przepychanek z policją. Maria Mikołajewska.

PiS wycofuje się z pomysłu, aby to prezes Trybunału Konstytucyjnego zwołała posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Ruch znów należy do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Jednak prof. Małgorzata Gersdorf zamiast zwołać posiedzenie, pisze list do marszałka Sejmu. Podkreśla w nim swoje wątpliwościach co do wyboru sędziów do składu KRS. Chce wyjaśnień, czy PiS działał zgodnie z ustawą.

Czy kobiety rezygnują z pracy przez program „Rodzina 500 Plus"? Instytut Badań Strukturalnych widzi negatywny wpływ tego świadczenia. Liczba aktywnych zawodowo kobiet zmalała. Problem dostrzegają politycy Platformy Obywatelskiej, a ci z Prawa i Sprawiedliwości podważają badania. Głos zabierają ekonomiści i psychologowie i tłumaczą, jakie to zjawisko może mieć skutki.

Latami woził pasażerów, a teraz będą z niego korzystać psy. Miejskie Zakłady Autobusowe z Warszawy oddały schronisku dla bezdomnych zwierząt wycofany z użytkowania autobus. Pojazd nie będzie jednak kursował, a jedynie otwierał i zamykał drzwi. A w jakim celu? To sprawdzili reporterzy magazynu "Polska i Świat".

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Temat niełatwy, dyskusja niemądra. Padały argumenty o nieuporządkowanym życiu seksualnym mężczyzn i kobietach odmawiających powinności macierzyńskiej.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zna swoje obowiązki i zwoła posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - podkreśla rzecznik Sądu Najwyższego i dodaje, że formułowanie przez polityków pogróżek pod adresem profesor Małgorzaty Gersdorf jest niedopuszczalne. PiS zdaje się wierzyć, że nowa KRS zacznie działać, bo wycofuje się z nowelizacji ustawy.

Koniec lekarskich bazgrołów. Choć był zapowiadany od lat, tym razem ma się udać. W lutym rząd przyjął projekt umożliwiający wprowadzenie recept elektronicznych, niedługo później ruszył pilotażowy program. Na początek w dwóch miastach, za dwa lata w całej Polsce.

W czasie wyborów były oszustwa i manipulacje - donoszą obserwatorzy. Jednak wielu Rosjan z przekonaniem postawiło krzyżyk przy nazwisku Władimira Putina. Rządzi dłużej od Leonida Breżniewa i będzie bił kolejne rekordy, bo po raz czwarty zostanie prezydentem Federacji. Także dzięki głosom najmłodszych. Uwiódł ich czy zwiódł?

Miało być nowocześnie, ale we wrocławskiej komunikacji coś poszło nie tak. Zainstalowano nowe kasowniki, które się psują. Nie przeszkodziło to jednak, by nowemu systemowi przyznać główną nagrodę w konkursie.

Opłaty dla rodziców za pobyt z dzieckiem w szpitalu mogą wkrótce zniknąć. Od dłuższego czasu walczył o to Rzecznik Praw Dziecka. Minister zdrowia jest na tak. Rodzice czekają zatem na szybką zmianę, bo dłuższy pobyt w szpitalu czasami sporo ich kosztuje.

Na zakaz sprzedaży w nocy alkoholu zezwala nowa ustawa. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy różnych rejonów Polski reagują na nowe przepisy. Popierają je głównie ci, którym szczególnie dały się we znaki skutki nocnego imprezowania.

Jest Polką, ma 27 lat, polskie wykształcenie, polski paszport i mówi po polsku. Ale jest mulatką, bo jej ojciec pochodzi z Konga. Właśnie przeniosła się do Warszawy i napotkała problemy, jakich się w stolicy nie spodziewała. Nie z pracą, a z ostrymi przejawami rasizmu. Rajel Matsili odważyła się, choć nie bez trudu, opowiedzieć co ją spotkało w stolicy.

Opozycja zwiera szeregi - Platforma i Nowoczesna razem idą do wyborów samorządowych i wspólnie ogłaszają swoich kandydatów w walce o fotel prezydenta i wiceprezydenta Szczecina. Po Warszawie to kolejne nazwiska w opozycyjnej koalicji samorządowej. Pytanie co z innymi miastami i tempem podejmowania decyzji.

Kto i jakie popełnił błędy oskarżając Tomasza Komendę za gwałt i morderstwo? Dlaczego dowody, które wcześniej miały być niepodważalne, dziś są do obalenia? Czy komuś zależało, by prawdziwy przestępca był na wolności? Odpowiedzi na te pytania mają znaleźć łódzcy prokuratorzy. Dla Tomasza Komendy to też nie koniec sprawy. Mężczyzna po 18 latach niesłusznego pobytu w więzieniu na nowo będzie musiał nauczyć się żyć.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odpowiada na list ministra Ziobry. Zobowiązanie do zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa jest jej znane i będzie zrealizowane zgodnie z prawem. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ma być rozwiązania błyskawicznie stąd pomysł z nowelizacją, według której, to nie Małgorzata Gersdorf zwoła posiedzenie, a Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, która w radzie nie zasiada. Po co ten pośpiech?

Byli PR-owcy Beaty Szydło wracają do kancelarii premiera. Teraz mają doradzać Mateuszowi Morawickiemu. Dla opozycji to zaskakujący i bulwersujący powrót, bo założyciele spółki Solvere po odejściu od byłej premier za państwowe pieniądze zajmowali się głośną kampanią bilboardową "Sprawiedliwe sądy". Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, złamali ustawę antykorupcyjną.

Były łzy radości, uściski i śmiech. A nawet transparent. Tak witano Tomasza Komendę w rodzinnym domu. Po osiemnastu latach opuścił mury więzienia, bo dopiero teraz prokuratura uznała (mając inne dowody i innego winnego) że Komenda wcale nie zabił i nie zgwałcił dziewczyny.

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Pan Bogusław wygrał, ale wcale to nie oznacza, że opłata klimatyczna nie będzie pobierana bo zmieniała się uchwała i jakość powietrza.