Polska i Świat

Polska i Świat

Po wycieku tajnej notatki do mediów Ministerstwo Spraw Zagranicznych szuka winnego. Sprawą już zajęła się prokuratura, a opozycja żąda wyjaśnień i odpowiedzi na pytanie, jaki jest stan stosunków polsko-amerykańskich. Pytanie ważne, bo ujawniona notatka mówi o blokadzie spotkań polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu do czasu zakończenia sporu o ustawę o IPN. Premier Morawiecki temu zaprzecza, głos zabierają Stany Zjednoczone. O sprawie informuje Arleta Zalewska.

Pytamy o stosunki polsko-unijne. Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny chce przekonać Brukselę do reformy sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. "Białą księga" z wyjaśnieniami trafiła do szefa Komisji Europejskiej. Pytanie, czy ten zmieni zdanie? O sprawie informuje Sebastian Wasilewski.

Samochody bez kierowców w Polsce coraz bliżej. Jest już ustawa, która zezwala na testowanie aut-robotów. Jaworzno chce być pionierem. Naukowcy właśnie zeskanowali ulice miasta, by autonomiczne pojazdy wiedziały jak jechać. Na drogach mogą pojawić się jeszcze w tym roku. O futurystycznych samochodach, które wjeżdżają w teraźniejszość, opowiada Łukasz Wieczorek. 

Co robić, żeby nie kupować za dużo jedzenia, jak gotować, żeby go nie marnować - to spory problem na całym świecie. Według wyliczeń rocznie wyrzucamy ponad miliard ton. Zastopować ten zły nawyk może nowy trend: "zero odpadów" - o czym informuje Maciej Warsiński.

Odkopałem najpierw żonę, potem szukałem córeczki - mówi mieszkaniec kamienicy, która zawaliła się w Poznaniu. Od tragedii mijają cztery dni. Mieszkańcy powoli wychodzą z szoku, ale nadal trudno jest im o tym mówić i uwierzyć w to, co się stało. Stracili mieszkania, niektórzy cudem ocaleli. Na szczęście nie zostali sami. Mogą liczyć na pomoc urzędników, mieszkańców i sąsiadów - a ta, jak podkreśla reporter Kamil Czaplicki, jest teraz dla niech najważniejsza.

W czwartek mija 50. rocznica studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Rocznica, która przypada w napiętej atmosferze. Uczestnicy marca’68 liczyli, że pamięć o tamtych wydarzeniach pomoże w naprawie relacji polsko-żydowskich, cały czas mają nadzieję, ale coraz bardziej niepokoi ich działanie władz i retoryka antyżydowska.

Co z relacjami polsko -amerykańskimi? Po nowelizacji ustawy o IPN zgody nie ma. Jest za to notatka, która wyciekła z MSZ, a w niej informacja o zablokowaniu kontaktów prezydenta i premiera z głównym sojusznikiem. Oficjalnie Amerykanie i Polska niczego takiego nie potwierdzają, Sebastian Wasilewski pyta, czy to dobra mina do złej gry, i jak to rzeczywiście może odpić się na dalszej współpracy

Czy wybuch w jednej z poznańskich kamienic miał zatuszować morderstwo? Są kolejne hipotezy, śledczy badają nowe wątki i szukają narzędzi zbrodni. O tragedii pisze „Głos Wielkopolski” przedstawiając motywy działania domniemanego sprawcy. A w tle jest zazdrość, zdrada, próba odejścia i pięć osób, które zginęły.

Zakaz sprzedaży najgorszego węgla i wprowadzenie certyfikatów jego jakości. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt noweli ustawy, która ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety, dzięki temu nie zmieni się mentalność, ale też zasobność portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym.

Potężny wstrząs w niedzielę rano czuć było na niemal całym poznańskim Dębcu. Dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" utrzymują, że eksplozję miał spowodować zazdrosny mężczyzna, aby zatrzeć ślady zabójstwa żony. Domniemany sprawca katastrofę przeżył, jest w szpitalu, pilnuje go policja.

"Precz z komuną" - skandowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwilę po głosowaniu. Sejm wieczorem przyjal ustawę degradacyjną. Nowe przepisy dają możliwość pośmiertnego pozbawiania stopni wojskowych między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Wychowujemy niewidzialne dzieci. Kiedyś były bite, dziś są ignorowane. Bo choć nauczyliśmy się, że przemoc nie jest metodą wychowawczą, to nikt nam nie powiedział, że brak uwagi także nie. Cena tej niewiedzy jest wysoka. Rośnie liczba samobójstw wśród najmłodszych, brakuje miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych.

Najpierw dodatkowy podatek miał pomóc w budowie lokalnych dróg, jednak Prawo i Sprawiedliwość przestraszyło się protestów i się z niego wycofało. Teraz pomysł wraca, choć w zmienionej formie. Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie ona 8 groszy netto. Gdzie tym razem mają trafić pieniądze kierowców?

Sprawne i efektywne państwo działa w oparciu o profesjonalne kadry, a nie rozbudowaną biurokrację - mówi premier i zapowiada: mniej wiceministrów, nagród i premii. Kto straci stanowisko, a kto służbową kartę kredytową i skąd to nagłe odchudzanie?

Najpóźniej za dwa lata zobaczymy jak pięknym miastem jest Gdańsk. Radni przyjęli tam uchwałę krajobrazową. Teraz właściciele nieruchomości mają 24 miesiące na spowodowanie, aby budynki i płoty przestały być wieszakami na reklamy. Co więcej - niedozwolone będzie również grodzenie większości osiedli.

Opozycja mówi o liście hańby - poseł Krystyna Pawłowicz o trutniach, które uniemożliwiają przeprowadzenie zmian. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła listę kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kluby PiS i Kukiz'15 spośród zgłoszonych kandydatów wytypowały dokładnie 15 osób na 15 miejsc. Ułożenie listy było więc tylko formalnością.

Strażacy całą noc przeczesywali gruzowisko. Rano znaleźli piątą ofiarę. Po wybuchu kamienicy w Poznaniu w szpitalu wciąż przebywają cztery osoby, w tym trzyletnia dziewczynka. Pojawiają się nieoficjalne informacje, że kobieta, której ciało znaleziono w gruzach została wcześniej zamordowana, a katastrofa mogła być próbą zatarcia śladów zbrodni.

Zabijano je na Ukrainie przed mistrzostwami Europy w 2012 roku, i w Rosji - dwa lata później, przed zimowymi igrzyskami w Soczi. Nie inaczej będzie przed tegorocznym mundialem. Zginą tysiące bezdomnych zwierząt, bo zabijanie jest tańsze niż ratowanie.

Co to jest plan porodowy, kiedy przyjąć znieczulenie i czy ojciec ma zostać, a może zaczekać w innej sali. Opieka okołoporodowa to wiele pytań w szczególnych, wyjątkowych okolicznościach. Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny postanowiła sprawdzić standardy w opiece nad matką i dzieckiem.