Polska i Świat

Polska i Świat

Życie w przymusowej izolacji

Już ponad dziesięć tysięcy osób przebywa na obowiązkowej kwarantannie domowej. Co to faktycznie oznacza i jak przebiega ustaliła Monika Gawrońska.

Rośnie bilans zakażeń koronawirusem w Polsce

Do wtorku w Polsce odnotowano 238 zakażonych koronawirusem. Wśród zakażonych jest minister środowiska Michał Woś. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba. Z kolei w środę ma wyjść ze szpitala pierwszy pacjent, u którego stwierdzono zakażenie. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

"Ozdrowieńcy nie oznaczają ludzi zdrowych"

W statystykach dotyczących koronawirusa w Polsce jeden jasny punkt - tak zwani ozdrowieńcy. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia jest ich trzynastu – nie oznacza to, że wyzdrowieli. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Zawieszone loty i dzieci czekające na operacje

Zawieszone loty to życie w zawieszeniu dla dzieci, które czekają na operacje za granicą. Do tej pory wydawało się, że największym problemem takich zabiegów jest wysoki koszt. Były heroiczne zbiórki pieniędzy - teraz są dramatyczne pytania czy dzieci dolecą na czas. Materiał Patryka Rabiegi.

Bez lekcji, ale nie bez nauki

Wszystkie polskie szkoły są zamknięte, funkcjonuje edukacja na odległość - ale to nie jedyne wyzwanie w czasach koronawirusa. Kolejnym są rozpoczynające się rekrutacje do szkół. Materiał Barbary Sobskiej.

Koronawirus uderza w branżę hotelarską

Właściciele hoteli nawet nie próbują jeszcze liczyć strat, wiadomo że będą ogromne. Prawie wszystkie rezerwacje już zostały odwołane. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Materiał Michała Tracza.

Zmiany w urzędach i instytucjach. Przez koronawirusa

Zagrożenie koronawirusem powoduje inną organizację pracy - od poniedziałku nie odbędzie się większość spraw sądowych. Sądy będą zajmowały się wyłącznie sprawami pilnymi. Inaczej będą też funkcjonowały urzędy miasta. Do odwołania zamknięto też Tatrzański Park Narodowy. Materiał Adrianny Otręby.

Szpitale do walki z koronawirusem

Od poniedziałku w całym kraju powstanie 19 szpitali jednoimiennych. Placówki będą przygotowane na leczenie wyłącznie zakażonych koronawirusem. Operacja logistyczna trwa. Nie wiadomo, czy nie zabraknie sprzętu, lekarzy i jak bardzo wzrośnie liczba łóżek dla chorych. Materiał Macieja Warsińskiego.

Procedury w związku z koronawirusem

Przestrzeganie procedur to jeden z najważniejszych elementów walki z epidemią koronawirusa. Bez tego liczba przypadków zachorowań może niepotrzebnie rosnąć. Niestety, jak pokazuje przykład lekarki, wciąż nie wszyscy wiedzą, jak się zachować w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Materiał Macieja Cnoty.

Ministerstwo zachęca do nauki na odległość

Od poniedziałku nieczynne są szkoły, żłobki i przedszkola. Nie marnujmy czasu - mówi ministerstwo edukacji - i zachęca uczniów do zdalnej nauki, poszerzenia wiedzy. To też czas dla rodzin, świetna okazja by bez pośpiechu, tysiąca obowiązków, po prostu pobyć ze sobą. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Artyści zachęcają do mycia rąk

Mycie rąk to czynność, która należy powtarzać często i bardzo starannie. Pomóc mogą w tym artyści, którzy zachęcają nas swoimi przebojami. Materiał Łukasza Wieczorka.

Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce

Jest pierwsza ofiara zakażenia koronawirusem - 57-letnia kobieta, która w krytycznym stanie przebywała w poznańskim szpitalu. Koronawirusa stwierdzono u niej w poniedziałek. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadza w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Od poniedziałku w każdym województwie będzie co najmniej jeden szpital, który ma przyjmować wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Koronawirus a Kościół

Episkopat zmienia zdanie i wydaje nowe wytyczne dla wiernych - daje dyspensę na udział we mszy świętej do 29 marca tym wszystkim, którzy są chorzy, osłabieni lub zaniepokojeni sytuacją. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Zamknięte szkoły to nie ferie

Od poniedziałku szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte w całej Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomina, że to nie ferie, a czas kwarantanny przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Brak zajęć w szkołach nie oznacza czasu wolnego. Nauczyciele już szykują dla uczniów zadania - w zdalnym nauczaniu ma pomóc między innymi elektroniczny dziennik. Materiał Adrianny Otręby.

Koronawirus uderza w gospodarkę

Koronawirus uderza w gospodarkę - rząd pracuje nad planem i pomocą dla przedsiębiorców. Pomoc jest pilna, bo ekonomiści już liczą spore straty. Są też już pierwsze dane, ile osób skorzystało z dwutygodniowego zasiłku opiekuńczego, by zająć się dziećmi w domu. Minister rozwoju zmieniła jednak zdanie i nie rozszerzyła zapisu, że z zasiłku mogą skorzystać też rodzice dzieci powyżej ósmego roku życia. Materiał Macieja Cnoty.

Koronawirus dotyka szczególnie seniorów

W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem uważać na siebie powinni szczególnie seniorzy. Są w grupie podwyższonego ryzyka. Niektórzy są jednak samotni - nie mają nikogo, a jedzenie, czy leki muszą kupić. Mieszkaniec Białegostoku Radosław Puśko wyciągnął do nich sąsiedzką dłoń i zorganizował akcję, którą warto naśladować. Materiał Pauli Praszkiewicz.

31 przypadków koronawirusa w Polsce

31 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ogłasza decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków do 25 marca. Jeszcze w czwartek i w piątek placówki będą czynne, ale zajęć nie będzie - ma być zapewniona tylko opieka nad dziećmi. Minister zdrowia  Łukasz Szumowski podkreśla, że to czas kwarantanny dla wszystkich, a nie wolne na spotkania i zabawę. Prosi, by podejść do tego poważnie i nie powtarzać błędu Włochów, którzy zamiast siedzieć w domu, spotykali się na mieście ze znajomymi. Materiał Adrianny Otręby.

Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, rodzice sami muszą zorganizować opiekę dla swoich dzieci. Co zrobić z najmłodszymi, czy i kiedy przysługuje nam zasiłek opiekuńczy, a także kogo dotyczy - to wszystko reguluje specustawa. Materiał Macieja Warsińskiego.