Polska i Świat

Polska i Świat

Strajk nauczycieli cały czas trwa. W piątek mija 12. dzień. Okrągły stół dopiero w następny piątek. Wcześniej, we wtorek, demonstracja ZNP przed MEN. Najważniejsze pytania dotyczą matur: czy zbiorą się rady pedagogiczne i nauczyciele dopuszczą uczniów do egzaminu dojrzałości. Sytuacja jest trudna, bo z jednej strony nauczyciele mają determinację do dalszego prowadzenia strajku, a z drugiej nie chcą, by ucierpieli na tym maturzyści.

Europejskie tournée najsłynniejszej, najmłodszej aktywistki Grety Thunberg. 16-letnia Szwedka jest idolką dla młodych ludzi z całego świata, ale słuchają jej nie tylko dzieci. Spotyka się z ważnymi politykami, a nawet z papieżem.

Kolejne spotkanie związków nauczycieli z rządem zakończone brakiem porozumienia. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się wypłaty 30 procent podwyżki w trzech ratach do grudnia tego roku. Rząd zaproponował dodatkowe 250 zł brutto dla nauczycieli dyplomowanych przy zwiększonej liczbie godzin pracy. Nauczyciele taką propozycję nazywają prowokacją.

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony. Śledczy uznali, że Katarzyna i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o dziesięć. Proces jest na finiszu.

PiS wraca do zmian w sądownictwie i znów wywołuje obawy opozycji i środowiska sędziowskiego o naruszeniu trójpodziału władzy. Tym razem zgłasza kolejny już projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niesamowity koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Utwory jedenastoletniej pianistki Josimy Feldschuh, która uciekła z getta, zagrała szesnastoletnia laureatka konkursu BBC. Losy Josimy to wzruszająco smutna historia cudownego dziecka z dzielnicy żydowskiej, któremu nie udało się zostać znanym na całym świecie kompozytorem.

Dwie drogi - jedna na Dolnym Śląsku, druga na Mazowszu. Obie już dawno powstały, ale dla kierowców są niedostępne. Niebawem moment oddania dróg do użytku będzie dłuższy niż ich budowa.

Minął termin rejestracji komitetów wyborczych. Teraz wszystko w rękach wyborców. Bój o najlepszy wynik w wyborach do europarlamentu będzie zacięty, co pokazuje sondaż przygotowany dla "Faktów" TVN i TVN24. Pierwsze miejsce zajmuje PiS, ale Koalicja Europejska depcze mu po piętach. Jakie wnioski płyną z sondażu?

Kampania trwa, a w jej trakcie padają obietnice i liczne zapowiedzi. Opozycja pyta coraz głośniej, skąd brać pieniądze na te prezenty. Premier podaje źródła, ale o części zmian, które mają wejść w życie, milczy. Jak i gdzie rząd szuka pieniędzy na realizację obietnic?

Już wiadomo, że nie wszystkie obietnice będą zrealizowane. Nawet jeśli podpisano porozumienie. Nie starczy na odpowiednie obiecane dofinansowanie służby zdrowia. Rok temu po fali protestów lekarze rezydenci podpisywali porozumienie z rządem. Były tak konkretne daty i liczby. Dziś po publikacji Wieloletniego Planu Finansowego niewiele z tego zostaje. Lekarze są oburzeni, mówią wprost - to oszustwo.

Dziesiąty dzień strajku nauczycieli i nadal pat. Rozmowy między rządem a związkami będą wznowione w czwartek, ale na razie nie słychać o nowych propozycjach. Są za to kolejne gesty wsparcia dla protestujących nauczycieli, jak warszawski koncert "Artyści dla nauczycieli". Sami protestujący też przypominają o sobie. Przed MEN-em wykrzyczeli swoje żądania.

Znak Solidarności, który miał łączyć, a dzieli. Związkowa Solidarność nie chce, by Europejskie Centrum Solidarności korzystało z loga. Poszło o zorganizowane w Europejskim Centrum Solidarności wydarzenie przez gdańskie stowarzyszenie Tolerado, działające na rzecz środowiska LGBT. Przypomnijmy, że to nie pierwszy spór.

Kolejne miasta dostają rachunki za prąd i nie mogą nadziwić się, że rządowa obietnica ma się nijak do rzeczywistości. Rachunki są wyższe nawet o 70 procent. Rzeszów wysyła pismo do firmy dostarczającej prąd, a w nim powołuje się na rządowe obietnice, ale firma niewiele może zdziałać, bo nadal nie ma w tej sprawie rozporządzenia. Prezydenci miast zaczynają ostrzegać, że będzie mniej inwestycji w mieście i będzie drożej.

Otoczeni przez sępy - tak, jak i one rzucają się na każdą dostawę śmieci. Wenezuelscy emigranci jedzą na wysypisku za brazylijską granicą. Nie stać ich na to, żeby ruszyć dalej. Co czwarty Wenezuelczyk potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Aby przeżyć, żyją na wysypisku.

Francja nadal pogrążona w smutku po tym, jak katedra Notre Dame stanęła w płomieniach. Świątynia zostanie zapamiętana jako piękna i okazała. To symbol Francji, który bardzo mocno zapisał się w historii, literaturze, muzyce i architekturze, nie tylko francuskiej.

W dziewiątym dniu strajku nauczycieli ZNP, Forum Związków Zawodowych i rząd uzgodnili, że w czwartek wrócą do negocjacji. Szanse na uzyskanie porozumienia jest małe. "49 procent badanych nie popiera strajku nauczycieli" - wynika z najnowszego badania Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Uczniowie do matury przygotowują się, choć pewności nie mają, czy będą mogli ją napisać. Najpierw muszą ukończyć szkołę, a żeby tak się stało, trzeba zwołać radę pedagogiczną, w której musi uczestniczyć odpowiednia liczba nauczycieli. W przypadku strajku jest to bardzo trudne.

Pod adresem nauczycieli padają coraz ostrzejsze argumenty. Niektórzy sugerują, że jeżeli pracownicy oświaty twierdzą, że zarabiają za mało - to mogą się zwolnić. Łukasz Wieczorek, reporter "Polski i Świata", spotkał się ze studentami pedagogiki i pytał, dlaczego chcą zostać nauczycielami.

Jeśli spełnią się rządowe zapowiedzi - w 2020 roku nastąpi koniec Otwartych Funduszach Emerytalnych. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy na Indywidualne Konta Emerytalne.