Polska i Świat

Polska i Świat

Opublikowane uzasadnienie decyzji ws. Tulei

Po tym jak sędzia Igor Tuleya stracił immunitet, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, nieuznawana przez Sąd Najwyższy i unijny Trybunał, publikuje uzasadnienie decyzji. A w uzasadnieniu pada między innymi zdanie, że sędzia działał pod medialną publiczkę. Sam zainteresowany komentuje to krótko, co jednak nie zmienia jego sytuacji, bo dalej sędzia nie może orzekać - może za to być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Monika Celej.

Transformacja energetyczna w Polsce uderzy w górników

Czy czeka nas zielona Unia i transformacja energetyczna? Czyli na co zgodzili się przywódcy, w tym premier Mateusz Morawiecki, na unijnym szczycie w kwestii ekologii i energetyki? Cele ambitne - pytanie, jak to się ma do dotychczasowych ustaleń polskiego rządu no z górnikami? Ci entuzjazmu premiera nie podzielają. Maciej Warsiński.

Trudni rodzice w czasie nauki zdalnej

Co robią rodzice, kiedy dzieci uczą się zdalnie? Niestety, część robi to, czego nie powinna - odrabiają prace domowe za dzieci albo im podpowiadają. Chcą dobrze, tyle że to nie pomoc. Eksperci są bardziej dosadni w osądzie. Maria Mikołajewska.

Praca sądów w czasie pandemii

Jak działają sądy w czasie pandemii? Niekiedy działają on-line, bo oskarżony nie wychodzi z domu, a biegły jest na kwarantannie. To nie tylko zdrowy rozsądek w czasie pandemii, to też spora oszczędność czasu. Oczywiście nie wszystkie rozprawy mogą być przeprowadzone w ten sposób, ale sędziowie już zwracają uwagę, by w przyszłości tak właśnie pracować. Michał Tracz.

Długa droga do domu

12-letni pies przeszedł na mrozie prawie 30 kilometrów. Szedł pięć dni, by wrócić do swojej tymczasowej rodziny. Było dużo stresu, poszukiwania, a na końcu łzy radości. Łukasz Wieczorek.

Przygotowania do szczepień w Polsce

Co ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi? Do kiedy będą obowiązywać restrykcje? Minister zdrowia podaje swoją datę, a prezydent w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozmawia o narodowym programie szczepień. We wtorek ma się nim zająć rząd. Wiadomo, ile zespołów zgłosiło się do przeprowadzania szczepień, i że na etapie zero mają być szczepieni ci najbardziej narażeni na COVID-19, czyli personel medyczny. Adrianna Otręba.

Unijne kraje porozumiały się w Brukseli

Nie ma weta, jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu i koniec dwudniowego szczytu w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki głośno mówi o sukcesie, tyle że głośno dyskutowane rozporządzenie zostaje, jak przedtem - bez zmiany choćby jednego zdania, a to oznacza, że budżet powiązany jest z praworządnością. Opozycja też widzi w tym sukces dla Polski, ale nie polskiego rządu. Michał Tracz.

Niejasna przyszłość Zjednoczonej Prawicy

Sukces, którym chwali się premier Mateusz Morawiecki, dla Zbigniewa Ziobry jest porażką. Od początku sprawę stawiał jasno - powiązanie budżetu z praworządnością równa się weto. Weta jednak nie ma, stąd pytanie o dalszą jedność w rządzie. Jacek Tacik.

Kolejki karetek w Radomiu

W Radomiu wydłużają się kolejki karetek przed tamtejszym SOR-em. Szpital mówi o dramatycznej sytuacji, NFZ i wojewoda proszą o wyjaśnienia. Dziennikarze pytają zaś, co powoduje tak długi czas oczekiwania na przyjęcia pacjenta do szpitala. Adrianna Otręba.

Województwa przygotowują się na powrót dzieci do szkół

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Rodzice i nauczyciele mają nadzieję, że tuż po feriach. Czy tak się stanie? Wciąż nie wiadomo, a wszystko zależy od tego, jak odpowiedzialnie zachowamy się w czasie ferii. Jedno jest pewne: zanim dzieci wrócą do szkół, w trzech województwach nauczyciele mają zostać przetestowani. Pomysł nie u wszystkich spotkał się z uznaniem. Anna Wilczyńska.

Kontrowersje wokół Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, czyli 12 miliardów wsparcia i to bezzwrotnego. Problem w tym, że niektórych w rozdaniu środków pominięto. Prezydent Poznania pyta, czy to przypadek, że akurat niepokorne miasta nie dostały pieniędzy. Z odpowiedzią spieszy opozycja, twierdząc, że kryterium było jedno: partyjny znaczek. Sebastian Wasilewski.

Księża sprzeciwiają się nadużyciom seksualnym w Kościele

Niezwykła akcja zwykłych księży - "Tylko powiedz to każdemu". Tytuł nawiązuje do filmu braci Sekielskich. Tym razem zainspirował ich ojciec Paweł Gużyński. Szybko odpowiedzieli na jego wezwanie i stanęli po stronie ofiar pedofilii i przeciwko nadużyciom seksualnym w Kościele. Nie godzą się na milczenie polskich duchownych i hierarchów Kościoła i na słowa o. Tadeusza Rydzyka. Maria Mikołajewska.

Zmieniają pracę w związku z pandemią 

Z powodu pandemii niektóre branże stanęły w miejscu. Wiele osób, nie chce czekać na lepsze czasy, ale wrócić do starego i bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna nową zawodową przygodę. Sylwia Piestrzyńska.

"Cyberpunk 2077" trafił do rąk graczy

To nie tylko największa premiera tego roku w Polsce, ale i na świecie. "Cyberpunk 2077" właśnie trafił do sprzedaży, jeszcze bardziej windując polską branżę gier, które stają się u nas towarem eksportowym, a niekiedy nawet dobrem narodowym. Dawid Rydzek.

Bezdomność w czasie pandemii

Dla bezdomnych każdy dzień to walka o przeżycie - pan Robert opowiada i pokazuje, jak pandemia zmieniła życie ludzi mieszkających na ulicy. Jest bardzo ciężko, ale najtrudniejszy czas dopiero się zaczyna. Łukasz Wieczorek.

Miał być hymn Unii, ale "zabrakło" prądu

Stawka czwartkowego unijnego szczytu była ogromna, a w grę wchodziła konfrontacja. Polska i Węgry nie chciały powiązania funduszy z praworządnością, a to budziło trwogę samorządowców, którzy boją się, że upór i łamanie zasad przez centralę, zaszkodzi mieszkańcom ich regionów. Stąd w polskich miastach słychać było hymn Unii. Jednak nie wszędzie. Łukasz Wieczorek.

Kaczyński zostaje w rządzie

Jarosław Kaczyński pozostaje na stanowisku wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Opozycja zarzucała mu, że jest "architektem przemocy" i że symbolem jego działań będzie pałka teleskopowa. Ale obroniła go sejmowa większość. On sam mówił o kłamstwach i niebywałej agresji oponentów. Jacek Tacik.

Kultura w kryzysie

Na dobre wieści czeka świat kultury, ale a razie informacje są niestety niedobre - zwłaszcza jeśli chodzi o kina studyjne. Stoją puste, a pomoc nie nadchodzi. Pierwsze takie kino właśnie upada. Monika Celej.

Oddają osocze, niektórzy po kilka razy

Pandemia trwa i niezmiennie każda pomoc jest bezcenna - w tym pomoc w postaci osocza. I właśnie dlatego tak nieoceniona jest pomoc, której udziela pan Witold. To ozdrowieniec, który swoje osocze oddał aż siedem razy. Anna Wilczyńska.

Nierówna walka z koronawirusem

Kiedy nie pomaga tlenoterapia ani nawet respirator, lekarze mówią, że "pożyczają czas" i dalej walczą o życie ludzi. Koronawirus to nie tylko statystyka. Za każdą kolejną liczbą nowych zachorowań kryją się konkretni pacjenci i ich rodziny. Są wśród nich także ci najciężej chorzy, których lekarze podłączają pod płucoserce. Z rodziną pana Arka i z ratującymi jego życie lekarzami na Podkarpaciu spotkał się Michał Tracz.