Polska i Świat

Polska i Świat

Nauczyciele zrzeszeni w "Solidarności" są niezadowoleni ze swoich władz. Niektórzy nawet opuszczają struktury argumentując, że wywalczenie jasno stawianych postulatów jest ważniejsze niż poglądy polityczne.

Na ten gest czekały ofiary księży pedofilów. Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś powiedział przepraszam i odprawił mszę pokutną za grzechy księży wobec dzieci. Były poruszające słowa, gesty, a wszystko to zbiegało się z nowymi wytycznymi papieża Franciszka, które mają wejść w życie już od czerwca.

Nauczyciele są zdeterminowani. Chcą strajku, a rząd nie spieszy się z negocjacjami. Próbuje za to szykować plan B oceniany przez ZNP jako próba wywierania nacisku ministerstwa na nauczycieli. Chodzi o kuratorów, którzy domagają się listy strajkujących osób.

Pełnomocnicy Geralda Birgfellnera wysłali wezwanie do zapłaty dla Jarosława Kaczyńskiego. Chcą zwrotu 50 tysięcy złotych, o które prosił prezes PiS-u, i które austriacki biznesmen miał przekazać na rzecz księdza Rafała Sawicza. Awizo nie zostało przez prezesa PiS odebrane. Nie ma też daty przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego, za to prokurator, która prowadzi sprawę - awansuje.

Drugi rok z rzędu skraca się statystyczna długość życia Polaków. Takie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny. Warto przy tych danych na chwilę się zatrzymać i zobaczyć co złego dzieje się w naszym życiu, że odbiera nam to długość życia.

Rzeżucha nie podbiła serc, ale rukola już tak. Teraz czas na rzepkę. Brzmi jak w warzywniaku, ale nie o warzywa tu chodzi, tylko o ulice. Debata nad nazwami bywa emocjonująca. Było też tak i tym razem. O zdrowym podejściu do tematu Łukasz Wieczorek.

Rząd Indonezji stawia na ekorewolucję. Podzielił rzekę na sektory i próbuję ją oczyścić. Przeciwnicy punktują, że takie działanie nie załatwi sprawy. Potrzebne jest załatanie luk w prawie czy zmuszenie dużych koncernów do wzięcia odpowiedzialności za środowisko. Tymczasem najdłuższa rzeka Indonezji tonie w śmieciach, wyginęły w niej niemal wszystkie gatunki ryb.

Kłopoty nowo wybranych samorządowców. Zdobyli głosy mieszkańców, ale odebrano im mandaty. Powód? Rada miasta uznała, że nie mieszkają w mieście, które ich wybrało. Radnych zdradziły miejsca parkingowe, brak choinki i znajomości sąsiadów.

Pionierski zabieg w Poznaniu. Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii usuwali guza gardła przy wykorzystaniu robota Da Vinci. W operacji tego typu robot uczestniczył pierwszy raz.

Psychiatrzy dziecięcy nie wytrzymali presji, obciążenia psychicznego. Właśnie zamyka się ostatni odział psychiatrii dziecięcej w Warszawie. Sytuacja jest kryzysowa. Opieki medycznej wymaga coraz więcej małych pacjentów, a lekarzy coraz bardziej brakuje. Ministerstwo zdrowia mówi o nowych pomysłach, problem w tym, że potrzeba natychmiastowych rozwiązań.

Jaka będzie decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców w krajach członkowskich? Sprawa znów wraca, a pod lupą między innymi Polska, która z zawartej jeszcze przez rząd Ewy Kopacz umowy o przyjęciu określonej liczby uchodźców nie wywiązała się. Nie wykazała też woli dobrowolnego przyjmowania uchodźców.

Nauczyciele coraz bliżej strajku. Minister Jacek Sasin mówi, że podwyżki w wysokości tysiąca złotych rząd nie da. Rzeczniczka rządu dalej twierdzi, że rząd otwarty jest na dialog. Nauczyciele w dialog coraz mniej wierzą, za to coraz bardziej liczą, że w strajku wesprą ich rodzice uczniów i pomogą w tym czasie w opiece nad dziećmi.

Nauczyciele są zdeterminowani jak nigdy dotąd. W referendum strajkowym większość opowiedziała się za strajkiem. Poniedziałkowe rozmowy z rządem nie przyniosły rezultatu, a kolejne dopiero w poniedziałek. Frustracja wśród nauczycieli narasta, a wtorkowe słowa premiera o tym, że budżet to nie worek bez dna, nastrojów nie uspokajają.

Zgrzyt w Platformie Obywatelskiej w związku z listami Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym razem nawet weterani nie mogli czuć się pewnie. Jedni są rozczarowani, inni próbują sytuację przemilczeć.

Gdzie ukrywa się Marek Falenta, który stoi za nagraniami polityków Platformy Obywatelskiej? Dlaczego nie jest jeszcze w więzieniu, choć powinien być tam od prawie dwóch miesięcy? Opozycja pyta o działania organów ścigania i podejrzewa, że wolność biznesmena jest celowa.

Znalazły się zapowiadane wcześniej pieniądze dla emerytów. Rada Ministrów przyjęła projekt przyznający im jednorazową trzynastkę. Mają zostać wypłacone w maju. Opozycja mówi o kupowaniu wyborczych głosów, a ekonomiści o skutkach wydawania pieniędzy.

Po wielu dyskusjach Parlament Europejski przyjmuje unijną dyrektywę o prawach autorskich. Prace trwały blisko trzy lata. Przyjęta dyrektywa nadal budzi kontrowersje. Jej przeciwnicy uważają, że będzie prowadziła do cenzury w sieci.