Polska i Świat

Polska i Świat

Warszawa przechodzi na nowy system opłat za śmieci

200 złotych miesięcznie za śmieci. Tyle może zapłacić czteroosobowa rodzina z Warszawy. Stawka może być niższa albo jeszcze wyższa. Wszystko zależeć będzie od zużycia wody. Stolica 1 grudnia ma przejść na nowy system opłat za śmieci. Nowy przepis budzi olbrzymie kontrowersje - protestują mieszkańcy i spółdzielnie. Najbardziej sprawiedliwego rozwiązania szukają miasta w całym kraju. Łukasz Wieczorek.

Polacy inwestują w pulsoksymetry

Ci, którzy są zakażeni, powinni pomyśleć o pulsoksymetrze, by samodzielnie sprawdzić, czy nie potrzebują fachowej pomocy, a nie tylko e-porady. Lekarze mówią, że to dobry pomysł, ale zwracają uwagę, by odpowiednio go używać. Anna Wilczyńska sprawdziła, jak działa i co daje osobom, które są chore na COVID-19.

Wolontariusze na pomoc szpitalowi

Szpital w Miastku w województwie pomorskim w czasie pandemii walczy jak może o życie mieszkańców. Walka jest bardzo nierówna, bo szpital niewielki i personelu niewiele. Brakowało rąk do pracy, ale z pomocą na szczęście przyszli wolontariusze. Maria Mikołajewska.

Tuleya walczy o praworządność

Wczoraj przegraliśmy bitwę, ale to nie jest kapitulacja. Wojna, walka o praworządność trwa – powiedział w czwartek sędzia Igor Tuleya, któremu w środę Izba Dyscyplinarna, nieuznawana przez Sąd Najwyższy i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uchyliła immunitet. Sędzia przyszedł do pracy, wszedł do budynku, ale nie na salę sądową. Jego sprawę zdjęto z wokandy. Michał Tracz.

PiS odrzuca unijny budżet

Sejm poparł rządowy opór dla budżetu Unii Europejskiej - jest uchwała, jest sprzeciw opozycji. Zawetowanie budżetu nie oznacza co prawda zupełnego odcięcia od unijnych pieniędzy, ale oznacza ich znaczne ograniczenie, co przy sporych wydatkach i inwestycjach będzie dla Polski dotkliwe. Maciej Warsiński.

Emocje w Sejmie

Emocji nie brakowało w środę w Sejmie - Jarosław Kaczyński mówił do opozycji, że ma krew na rękach, bo popiera protesty, które według wicepremiera kosztowały już życie wielu osób. Oskarżenie Jarosława Kaczyńskiego mija się jednak z tym, co o protestach, a konkretnie ich wpływie na pandemię, sądzi minister zdrowia. Barbara Sobska.

Starcia z policją podczas protestu kobiet

Po proteście kobiet płyną mocne słowa pod adresem policji. - Powinna bronić obywateli, a nie być jedynie prywatną armią Jarosława Kaczyńskiego - mówi jedna z organizatorek wczorajszej demonstracji Marta Lempart, która podobnie jak inne osoby, została zaatakowana gazem. Doszło do przepychanek, zatrzymań, a w tłum demonstrujących weszli tzw. tajniacy. Opozycja, której posłowie też ucierpieli, domaga się wyjaśnień od głównego komendanta. Jacek Tacik.

Protesty w Warszawie

Wzdłuż całej ulicy Wiejskiej w Warszawie ustawiono barierki, ale kobiety z protestu nie zrezygnowały. Maria Mikołajewska.

Spory na prawicy

Kobiety na ulicach Warszawy, a w Sejmie posiedzenie - w porządku obrad nie znalazło się miejsce na ustawy antyaborcyjne czy piątkę dla zwierząt, bo to tematy drażliwe i niewygodne dla PiS. Barbara Sobska.

Niepewny unijny budżet

Co stanie się z unijnym budżetem? Europa wstrzymuje oddech, bo Węgry oficjalnie mówią: weto. Pytanie, co zrobi Polska? Maciej Warsiński.

Izba Dyscyplinarna uchyla immunitet sędziego Tulei

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Izba Dyscyplinarna zdecydowała o uchyleniu immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Sędzia nie zamierza stawić się w prokuraturze. Michał Tracz.

Niskie płace medyków

Dyrektorzy szpitali mówią o skandalicznie niskich stawkach medyków. Stąd nie dziwi ich, że nie ma rąk do pracy, w której narażają swoje zdrowie i życie. Łukasz Wieczorek.

Służba zdrowia czeka na ustawę covidową

Co z ustawą covidową? Kiedy wejdzie w życie? Według wersji, która jest podpisana przez prezydenta - stuprocentowy dodatek covidowy mieliby dostać wszyscy lekarze. Wersja ta jednak jest poprawiana, bo rząd zorientował się, że to za duże koszty. Służba zdrowia czeka jednak na pieniądze. Barbara Sobska.

Protesty przewoźników

Nie chcą jałmużny, a realnej pomocy na miarę ich biznesu. W wielu miastach w całym kraju zorganizowano protesty przewoźników. Przez pandemię branża transportowa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Kolejne tarcze nie przewidują pomocy, jaką chcieliby uzyskać. Maciej Warsiński.

Schab prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie

Polska poznała Piotra Schaba szerzej jako bardzo gorliwego rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Teraz Zbigniew Ziobro kolejny raz go awansował. Sędzia objął właśnie stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, jednego z najważniejszych sądów w Polsce. Wśród podwładnych ma więc od dziś wielu niepokornych sędziów. Michał Tracz.

Stan epidemii w Polsce

Czy malejąca liczba zakażonych COVID-19 powinna być dobrym prognostykiem, że najgorsze mamy za sobą? Minister zdrowia mówi o stabilizacji epidemii, eksperci zaś podają przyczyny malejącej liczby chorych, które nie świadczą jednoznacznie o uspokojeniu sytuacji. Anna Wilczyńska.

Spór na prawicy

Czy perspektywa utraty większości Zjednoczonej Prawicy jest realna? Z Prawa i Sprawiedliwości odchodzi poseł Lech Kołakowski i twierdzi, że na jego odejściu się nie skończy. Poszło o piątkę dla zwierząt, a konkretnie o brak poparcia dla ustawy Jarosława Kaczyńskiego. PiS liczy teraz szable i przywraca w prawach członków partii 13 z 15 zawieszonych posłów. Dawid Rydzek.

Koronawirus a smog

Wydawać się może, że mniejszy ruch na ulicach to mniej spalin i mniejszy smog. Niestety mniejszy ruch to więcej ludzi w domach i więcej kopciuchów w użyciu. Naukowcy podkreślają, że jakość powierza w czasie pandemii ma ogromne znaczenie. Łukasz Wieczorek.