Polska i Świat

Polska i Świat

Kontrowersyjne zmiany w 1 procencie podatku

Jeden ruch rządu i 1 procent podatku nie trafiło do organizacji pożytku publicznego. Rodzice niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawni są rozgoryczeni. Nie dość, że na co dzień muszą zmagać się z wieloma utrudnieniami, to w czasie pandemii jest im trudniej zbierać środki na koszty leczenia i rehabilitacji. Materiał Karoliny Bałuc.

Nauczyciele liczą na wsparcie

Ile nauczyciele wydali na naukę zdalną, a ile dostali od państwa? Odpowiedzi na te pytania pokazują jak bardzo właśnie ta grupa zawodowa nie dostała odpowiedniego rządowego wsparcia. ZNP mówi nawet o wykluczeniu. Nauczyciele kupowali sprzęt za własne pieniądze albo korzystają ze swojego, często starego, co jest uciążliwe podczas prowadzenia lekcji. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Prezydencki projekt czeka na decyzję Sejmu

Co z prezydenckim projektem w sprawie prawa aborcyjnego? Nadal nie jest procedowany, stąd pytanie, czy upada? Szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdzi, że prezes ma rację, a to oznacza, że projekt prezydenta nie ma szans. Materiał Barbary Sobskiej.

Pierwsze szczepienia w szpitalu MSWiA

Wiadomo, gdzie zostanie przeprowadzone pierwsze szczepienie przeciwko koronawirusowi w Polsce. - W szpitalu MSWiA w Warszawie — mówi premier Mateusz Morawiecki. Do końca stycznia do Polski trafi 1,5 miliona szczepionek. To będzie olbrzymia operacja logistyczna. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Nauka pisania w urzędach

Szef służby celnej chce, by język urzędniczy był zrozumiały, bardziej przyswajalny dla obywatela. Łukasz Wieczorek.

Zapracowani kurierzy

Im większe zagrożenie koronawirusem, tym chętniej wolimy coś zamówić przez internet niż iść do sklepu. A tam, gdzie jest zamówienie, tam potrzebny jest też kurier. I powiedzieć, że polscy kurierzy mają teraz dużo pracy, to nie powiedzieć nic. Bartłomiej Ślak. 

Hołownia stawia na środowiska lokalne

Była działaczka Greenpeace i łódzki radny dołączają do Szymona Hołowni. Ruch Polska 2050 ma coraz więcej działaczy i coraz wiecej punktów procentowych. Hołownia skutecznie pracuje u podstaw i stawia na środowiska lokalne. Adrianna Otręba. 

Rewolucja na torach

Zamiast tramwajem jechać, pasażerowie musieli go pchać. Pojazd nie był w stanie pobrać zasilania. W Krakowie nie chcą, by stało się to ponownie. Rozwiązaniem ma być tramwaj na baterie. Łukasz Wieczorek.

Reasumpcja na prośbę szefa

Po co nam parlament i głosowania, skoro i tak o wszystkim decyduje jeden człowiek - pyta prowokacyjne opozycja. Chodzi o reasumpcję głosowania, którą zarządziła marszałek Sejmu. Stało się to po interwencji ministra Piotra Glińskiego, który zasugerował Elżbiecie Witek, że jest prośba od szefa i trzeba powtórzyć głosowanie. Wszystko wychwyciły sejmowe kamery i mikrofony. Barbara Sobska.

Spadek zaufania Polaków do Kościoła

Rekordowy spadek zaufania Polaków do Kościoła. W nowym sondażu CBOS złe oceny po raz pierwszy przebiły te dobre. Liczby nie kłamią, pora na wnioski. Nie wiadomo, czy polscy hierarchowie chcą ich słuchać. Monika Celej. 

Trudna sytuacja rzadkich zawodów

Grawer, czapniczka, szczotkarka, czy parasolarz - ginące zawody w potrzebie większej niż kiedykolwiek. Lokalni rzemieślnicy mocno odczuwają skutki pandemii, ale znaleźli się tacy, którzy ruszyli na pomoc. Sylwia Piestrzyńska. 

"Kwarantanna narodowa" wbrew zapowiedziom

Najpierw zaskakująca informacja o narodowej kwarantannie, godzinie policyjnej i zakazie poruszania. Teraz próba zmiany, ale przede wszystkim nazwy nowych obostrzeń. Maciej Warsiński przypomina wcześniejsze deklaracje rządu i liczbę zakażeń, które miały być powodem narodowego lockdownu. 

Rusza pierwszy w Polsce sklep socjalny

W Katowicach zaczął działać tak zwany sklep socjalny. To pierwsza taka placówka w Polsce. Produkty są tam tańsze niż w sklepach tradycyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu osoby w potrzebie mogą zrobić zakupy, a oferowane tam jedzenie po prostu się nie marnuje. Karolina Bałuc. 

Trwa walka o żubry, ale jest zgoda na odstrzał

Populacja żubra systematycznie rośnie. To sukces polskich naukowców, którzy od lat walczą o odtworzenie jej w naturalnym środowisku. Ich wysiłki zostały docenione, bo na słynnej czerwonej liście ginących gatunków żubr awansował do grupy zwierząt mniej zagrożonych. W tle tego sukcesu jest zgoda Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na odstrzał żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. Patryk Rabiega. 

Tarcza 6.0 wesprze około 40 branż

W życie wchodzi Tarcza 6.0, a wśród ułatwień mają być między innymi zwolnienia ze składek ZUS. Ma wspomóc firmy z około 40 branż, w założeniu tych, które najbardziej cierpią z powodu obostrzeń pandemicznych. Monika Celej.

PiS przedstawia kandydata na RPO

Do niedawna kandydatka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich była jedna. Miała poparcie ponad tysiąca organizacji pozarządowych, ale dla sejmowej większości to poparcie i doświadczenie to było za mało. Prawo i Sprawiedliwość proponuje swojego kandydata. To wiceminister spraw zagranicznych. Barbara Sobska. 

Wyrok TSUE w sprawie polskich sądów

Sądy państw Unii Europejskiej nie mogą hurtowo z góry odrzucać Europejskich Nakazów Aresztowania, wydanych przez polskie sądy. Właśnie tego chciała Holandia, która uznała, że polskie sądy przestały być niezawisłe. - Każda taka sprawa musi być rozpatrzona indywidualnie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Michał Tracz.

O ideologii bezwstydu w rocznicę Grudnia'70

Tłumienie strajków robotników to była jedna z ogromnych zbrodni minionego systemu. 50 lat temu komunistyczny reżim zabił ponad 40 osób, mordując między innymi stoczniowców. W środę odbyły się uroczystości rocznicowe. W trakcie gdański biskup bardziej skupił się jednak na współczesnych sprawach światopoglądowych. Mniej było o poległych, więcej o tak zwanej ideologii bezwstydu. Jacek Tacik.