Polska i Świat

Polska i Świat

ABC pacjenta

Najpierw telefon, potem test - po wyniku dodatnim obserwacja i czujność. Co robić w razie podejrzenia zakażenia? ABC pacjenta przygotował Łukasz Wieczorek. Reporter rozmawiał nie tylko z lekarzami, ale też pacjentami, którzy wciąż walczą z chorobą. Jeden z nich ma 25 lat.

Groźba kolejnego lockdownu

Liczba zakażeń rośnie, stąd pytanie o ponowny lockdown całego kraju - w jakiej formie i kiedy można się go spodziewać? Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że restrykcje zaostrzy. Eksperci badają modele matematyczne i nie mają wątpliwości, że wzrost zachorowań jest jeszcze przed nami. Materiał Macieja Warsińskiego.

Brakuje medyków do walki z koronawirusem

Każda para rąk do pracy się przyda - tak od kilku dni mówią lekarze. Tylko w poniedziałek doszło 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, a prawie półtora tysiąca chorych trafiło do szpitali ostatniej doby. Placówki pękają w szwach, zaczyna brakować już nie tylko łóżek, ale i personelu medycznego. Sytuacja jest tak trudna, że wojewoda wielkopolski o pomoc prosi strażaków, a szpital w Toruniu ozdrowieńców i zaszczepionych. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Sąd o wyborach kopertowych

Sąd orzekł, że rząd nie miał prawa udostępnić Poczcie Polskiej naszych danych z bazy PESEL, a właśnie te dane miały być potrzebne poczcie, by zorganizować wybory prezydenckie. Wybory kosztowały miliony, ale ostatecznie się nie odbyły. Teraz okazuje się, że działania ministra były bezprawne. Michał Tracz dotarł do uzasadnienia wyroku.

Daleka droga do pełnego zdrowia

Samo wyjście z COVID-19 to nie wszystko, do pełnej sprawności można dochodzić tygodniami. Koronawirus atakuje wiele narządów, w tym płuca. Bardzo ważna jest rehabilitacja. A żeby dobrze ją przejść, trzeba wiedzieć, jakimi ćwiczeniami można sobie pomóc. Anna Wilczyńska.

Powiązania byłej agentki CBA z szefem Orlenu

Gdyby chodziło o jedną sprawę, można to uznać za zbieg okoliczności, ale na jaw wychodzą kolejne i coraz trudniej tłumaczyć je zrządzeniem losu. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, dlaczego oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka nie budziły zastrzeżeń CBA i wskazuje na bliskie powiązanie byłej agentki CBA z szefem Orlenu. Jacek Tacik.

Prawo prokuratorów do wolności słowa

Prokurator też ma prawo do prywatności i gwarancję wolności słowa - tak orzekł właśnie Europejski Trybunał Praw Człowieka. I choć skarga dotyczyła przeniesionego karnie prokuratora z Turcji, to wyraźnie widać podobieństwo do dobrze znanej polskiej historii. Michał Tracz.

Emocje Budki

Opozycja musi być zjednoczona, tylko tak jest w stanie wygrać wybory - słyszymy od polityków w każdej kampanii wyborczej. O ile zjednoczenie tuż przed wyborami udaje się, to po wyborach dochodzi do pęknięć i emocji, które trudno potem wyborcom wytłumaczyć. Tym razem upust emocjom dał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Barbara Sobska.

Narastające długi młodych

Pandemia mocno zweryfikowała jakość życia. Tak bardzo, że młodzi ludzie popadli w długi. Stracili pracę, ale zobowiązania zostały, co pokazuje w liczbach Krajowy Rejestr Długów. Karolina Bałuc.

Bolesna podwyżka ceny za śmieci

Cena za śmieci w Warszawie i Łodzi uzależniona będzie od zużycia wody. W stolicy dla wszystkich już od 1 kwietnia. Łukasz Wieczorek przejrzał nowe wyliczenia dla mieszkańców jednej z warszawskich spółdzielni. Cena skoczy tam średnio o 40 procent. Rekordzista zapłaci za miesiąc ponad tysiąc złotych.

Obajtek tłumaczy się z majątku

Kilka działek dali mi rodzice - twierdzi Daniel Obajtek w rozmowie z "Faktem", pytany o źródła pochodzenia majątku. Wille, dworek, ziemia, mieszkania - to wszystko budzi wątpliwość i nie ze wszystkich prezes Orlenu potrafi się wytłumaczyć. Sprawę badało CBA i ma zbadać ponownie, ale finanse to jedno. Inna kwestia to łączenie pracy samorządowca z biznesem, na co nie zezwala prawo. Jacek Tacik.

Sędzia Juszczyszyn walczy o powrót do orzekania

Sędzia Katarzyna Nawacka nie zdecyduje, co dalej z losem Pawła Juszczyna. Żona sędziego Nawackiego dostała tę sprawę z losowego przydziału. Zarzutów o brak bezstronności nie dało się uniknąć. Sędzia Juszczyszyn już rok ponosi skutki decyzji o zawieszeniu przez Izbę Dyscyplinarną, która sądem nie jest. Wciąż nie jest też znany algorytm przydziału spraw w Ministerstwie Sprawiedliwości. Michał Tracz.

Przeciążona ochrona zdrowia

Oficjalnie tak zwane łóżka covidowe są, ale informacje płynące z samych szpitali nie napawają optymizmem. Na każde łóżko, które się zwalnia się czeka kolejny pacjent. Relacje ratowników medycznych, z którymi rozmawiała Anna Wilczyńska, pokazują, że karetki krążą czasami od szpitala do szpitala i czekają aż znajdzie się miejsce dla chorego.

Ograniczenia w całym kraju na trzy tygodnie

Zamknięte hotele, stoki narciarskie, teatry, muzea i galerie handlowe - opublikowano szczegółowe rozporządzenie. Restrykcje obowiązywać będą aż na trzy tygodnie, bo pandemia atakuje mocno. W piątek stwierdzono prawie 26 tysięcy nowych przypadków. Zarażamy się szybciej, bo wariant brytyjski jest bardziej zdradliwy. Maria Mikołajewska.

Trudny wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 roku, ale ponieważ parlament trzykrotnie nie zdołał wyłonić jego następcy, nadal pełni tę funkcję. Kto będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? W piątek upłynął kolejny termin na zgłaszanie kandydatów. Barbara Sobska.

Kryzys w Kościele

Patrząc na to, co dzieje się w Kościele i jak Kościół reaguje na swoje własne grzechy - jak bardzo nie potrafi uderzyć się w piersi, przeprosić i żałować - nie dziwi, że drastycznie spada do niego zaufanie. W ciągu ostatnich 25 lat liczba tych praktykujących katolików spadła nawet o połowę. Kryzys w Kościele jest - przyznają to sami duchowni. Jest też coraz więcej apostazji. Monika Celej.

Jolanta Brzeska nie będzie honorową obywatelką Warszawy

Jolanta Brzeska, ikona walki o prawa lokatorów, nie będzie honorową obywatelką Warszawy. Pomysł zablokował radny Koalicji Obywatelskiej. 1 marca minęło 10 lat od morderstwa kobiety w Lesie Kabackim. Sprawców nie ujęto do tej pory. Jolanta Brzeska mieszkała w kamienicy przy ul. Nabielaka 9, która stała się jednym z symboli afery reprywatyzacyjnej. Dawid Rydzek.

Nauka zdalna i jej wpływ na uczniów

Nauka zdalna wpływa negatywnie na uczniów, a dokładnie na ich psychikę, która już tej izolacji nie wytrzymuje. Apatia, depresja, stany lękowe, bóle psychosomatyczne - na to teraz skarży się młodzież. Nauka zdalna zabrała im możliwość nawiązywania relacji. Problem jest i widać go nawet, jak dzieci o tym nie mówią. Adrianna Otręba.

Resort sprawiedliwości i sędziowie pokoju

Sędziowie pokoju reklamowani jako "sprawiedliwość blisko ludzi" to nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości. Większość spraw mniejszej i średniej wagi mieliby rozstrzygać sędziowie niezawodowi, wybierani w powszechnym i demokratycznym głosowaniu. Sędziowie pokoju to hasło, które powraca w dyskusjach o zmianie modelu sądownictwa. Dawid Rydzek.

Zawrotna kariera sędziego Radzika

Negatywna opinia środowiska i skok o dwa szczeble w sędziowskiej hierarchii. Prezydent Andrzej Duda powołał rzecznika Przemysława Radzika do sądu apelacyjnego. Radzik budzi emocje w środowisku, a wsławił się między innymi ściganiem sędziów krytycznych wobec władzy. Michał Tracz.