Polska i Świat

Polska i Świat

Po tragedii w Gdańsku padają pytania o zabezpieczenie imprezy. Dlaczego uzbrojony napastnik pojawił się na scenie? Dlaczego, kilkadziesiąt sekund po ataku, nie było żadnej reakcji służb? Czy powinna być tam policja? Wielu odpowiedzi nie ma, dlatego prokuratura wszczęła odrębne śledztwo w sprawie prawidłowości organizacji i zabezpieczenia gdańskiego Finału WOŚP.

Gdy jeszcze wszyscy liczyli na cud, modlili się lub trzymali kciuki w nadziei, że uda się uratować życie Pawła Adamowicza, prezydent zaproponował organizację w Gdańsku marszu przeciw przemocy i nienawiści. W tej sprawie zaprosił do siebie szefów wszystkich partii politycznych. Jednak po informacji o śmierci prezydenta Gdańska zrezygnował z tego pomysłu.

Wielokrotnie mówił, że Gdańsk jest jego miłością. Chyba odwzajemnioną, bo mieszkańcy przez 20 lat pozwalali mu sprawować urząd prezydenta. Wczoraj, mimo szoku, tłumnie ruszyli oddać krew potrzebną do ratowania Pawła Adamowicza. Dziś po informacji o jego śmierci zgromadzili się na starówce. I przyjmują kondolencje - nie tylko z Polski, ale i ze świata.

To miał być wieczór radości. Wielkie święto w całej Polsce. Zbliżała się dwudziesta - moment wyjątkowo ważny dla wszystkich, którzy brali udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Tysiące ludzi zebrało się w najważniejszych punktach wielu miast i miasteczek, aby obserwować "Światełko do Nieba". Niewielu z tych zgromadzonych w Gdańsku zorientowało się, że patrzą na rozgrywający się na scenie dramat.

Siedmioletnia dziewczynka mieszka w Kolumbii. Lubi czytać. By dostać się do biblioteki, podróżuje konno.

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Transmisje z tego wydarzenia będzie można oglądać od bladego świtu do północy na antenie TVN i TVN24 oraz w tvn24.pl.

Strajk nauczycieli to już kwestia czasu. Kolejne związki zawodowe wchodzą w spory zbiorowe. Jak zapowiada szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele mogą nie przyjść do szkół w czasie najważniejszych egzaminów - m.in. matur. W wielu szkołach już dziś większość pedagogów poszła na L4, działają tylko świetlice.

Niemiecko-francuska odpowiedź na wzrost populizmu w Europie. Berlin i Paryż podpiszą największą dwustronną umowę o współpracy od lat 60. Współpraca wojska i służb bezpieczeństwa to tylko jeden z jej elementów. Ma powstać też wspólna sieć energetyczna na granicy.

Sędziowie Sądu Najwyższego, których powołano po zmianach przeforsowanych przez PiS, nie są dopuszczani do orzekania, bo nie ma pewności czy zostali wybrani legalnie. Jeden z nich, Kamil Zaradkiewicz, protestuje i pozywa Sąd Najwyższy.

Do Ziemi dotarł tajemniczy sygnał spoza naszej galaktyki. Falom radiowym zajęło to 1,5 miliarda lat świetlnych. Dla naukowców są wielką niewiadomą, dla fanów teorii spiskowych wiadomością od obcej cywilizacji. Jedno jest pewne mamy do rozwiązania kolejną kosmiczną zagadkę.

Nie będzie strzelania do ciężarnych loch. Nigdy nie było takiego zalecenia - zapewnia Ministerstwo Środowiska. Zbiorowe polowania już w ten weekend. Ich celem jest wybicie 30 tysięcy dzików do końca sezonu łowieckiego, czyli do końca marca.

Prawo i Sprawiedliwość zmienia stanowisko w sprawie ujawnienia wynagrodzeń w Narodowym Banku Polski. Po tym, jak zamierzało poprzeć projekt opozycji, który zakładał pełną jawność, teraz słyszymy, że ujawnione zostaną tylko zarobki zarządu. A to oznacza, że kontrowersyjne wynagrodzenia współpracowniczek Adama Glapińskiego mogą pozostać tajemnicą.

Była kontrowersyjna wizyta, są mocne komentarze. Szef włoskich populistów po rozmowie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości zapowiada przebudowę Unii Europejskiej. Marzy o sojuszu Rzymu z Warszawą, mówi o osi i budzi skojarzenia z demonami z przeszłości. O to, czy kogoś nad Wisłą przekona, pyta Jacek Tacik.

Najbliższa niedziela to niedziela bez handlu. Ale za to niedziela z sercem. Bo to już 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. By pomóc, można oczywiście wrzucić pieniądze do puszki. Ale można też inaczej i o tym "inaczej" - Łukasz Wieczorek.

Nowy prezydent Brazylii wprowadza nowe porządki w Puszczy Amazońskiej. Będzie można wycinać drzewa do woli i w interesie ministerstwa rolnictwa. Tych interesów jest dużo, puszczy za to coraz mniej, a to zła informacja dla całego świata.

Człowiek kontra klimat. Dla polskiego prezydenta to "kontra" niejasna i niepewna. Dla naukowców, taka niepewność jest nie do pomyślenia. Więc poproszeni przez Sebastiana Wasilewskiego o komentarz spieszą z korepetycjami. Dla tych wszystkich, którzy wątpią, że z klimatem dzieje się źle. I, że to nasza wina.

Nauczyciele coraz bliżej strajku, bo w rozmowach z minister edukacji Anną Zalewską daleko do porozumienia. Kolejna runda negocjacji przerwana, więc ostry protest wisi w powietrzu. Uczniowie, i tak zdezorientowani dotychczasowymi porządkami wprowadzanymi przez ministerstwo, teraz mają kolejny powód do zmartwienia. Zwłaszcza maturzyści.

Bardzo ważna decyzja dla kobiet, które są zagrożone rakiem piersi. Profilaktyczna mastektomia będzie w Polsce zabiegiem refundowanym. Decyzja ministerstwa zdrowia jest ważna, dobra, ale nie do końca precyzyjna. O szczegóły zatem z wielką uwagą pyta Anna Wilczyńska.

W Prawie i Sprawiedliwości niezadowolenie z wystąpienia prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie pensji. Nie było konkretów, były połajanki. Na ulicy Wiejskiej jest odpowiedź: w sumie trzy projekty ustawy, która wymusi jawność zarobków w NBP. Ale nie tylko to. Określi ona także ich górną granicę.

Dwie konferencje Narodowego Banku Polskiego i brak konkretnej odpowiedzi o wysokość zarobków współpracowniczek prezesa Glapińskiego. Prezes zamiast o kwotach mówi o brutalnym pastwieniu się nad dwoma matkami i zasłania się ochroną danych, a krytykom radzi wziąć dwa razy oddech.