Polska i Świat

Polska i Świat

Szukał ludzi, którzy byli daleko od Kościoła, aby ponownie ich do niego przyprowadzić. Nie udawał niczego ani nikogo. Nie posługiwał się żadną kościelną nowomową. Mówił wprost, czasem ostro, i nawet gdy nie wszyscy się z nim zgadzali. Nie sposób było go nie słuchać. Wieczorem zmarł biskup Tadeusz Pieronek.

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym już po podpisaniu siódmej noweli ustawy o Sądzie Najwyższym skrytykował Trybunał Sprawiedliwości Unii, który nakazał zmianę prawa. Skrytykował również samą Unię, ponownie jej zarzucając, że nie jest prawdziwą wspólnotą. Powiedział o decyzjach, które jego zdaniem wypychają Polskę z Unii Europejskiej.

Japonia wznawia komercyjne połowy wielorybów. Po 30 latach na morze wracają wielorybnicy - i krwawa rzeź - jak mówią ekolodzy. Japonia broni się podkreślając, że połowy będą się odbywać zgodnie z prawem, w ramach określonych limitów.

Wybuch metanu w czeskiej kopalni. Zginęło 13 górników: 12 Polaków i jeden Czech. 10 osób jest rannych. Przyczyną tragedii było zapalenie się metanu. Pracę natychmiast wstrzymano. Premier Mateusz Morawicki zapewnia, że rodziny górników dostana opiekę, a prezydent Andrzej Duda na niedzielę zapowiedział żałobę narodową.

Zanim zasiądziemy do stołu, najpierw trzeba święta przygotować, a wtedy bywa nerwowo. Jak je przetrwać i nie zwariować? Jak nie pokłócić się z rodziną przy stole?

Nastolatka z Hawajów śpiewała, kiedy lekarze usuwali jej guza mózgu. Muzyka to jej pasja, a choroba mogła przerwać karierę. Śpiewanie, czy granie na instrumentach podczas operacji to coraz częstsza praktyka.

Węgierska ultramaratonka po brutalnym pobiciu i próbie gwałtu uświadamia kobiety i uczy ich bezpieczeństwa. Namawia je na kursy samoobrony, bo nawet kobiety wysportowane - jak ona - mogą nie mieć szans w konfrontacji z napastnikiem.

Hiszpanie dyskutują o eutanazji. Tamtejsza lewica ma projekt, ale nie decydujący głos, dlatego wynik debaty nie jest oczywisty.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie będzie podwyżek cen energii i dodaje, że dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale również samorządów i firm, które zdążyły już podpisać nowe, wyższe umowy. Rząd ma obniżyć akcyzę i opłatę przejściową. Ustawy posłowie mają przyjąć na posiedzeniu Sejmu zaraz po świętach. Opozycja nie wierzy w takie rozwiązanie i twierdzi, że i tak Polacy dostaną po kieszeni.

Prokuratura w Gliwicach zaczyna śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, stężenie metanu w kopalni w Czechach było znacznie podwyższone. Maria Mikołajewska sprawdza, jak bezpieczne są kopalnie węgla kamiennego oraz, jakie ryzyko codziennie ponoszą górnicy.

Od nowego roku będą obowiązywały nowe standardy opieki okołoporodowej. Matki mają dostać więcej opieki, a dzieci mniej sztucznego mleka. Karmienie piersią jest dla dziecka niezwykle ważne, ale kobiety muszą się tego nauczyć. W szpitalach dotąd ta kwestia bywała zaniedbana. Co piąta kobieta nie dostała wsparcia, choć o nie prosiła.

Decyzja zapadła, do części centrum Krakowa wjadą, z wyjątkami, tylko ekologiczne samochody. Radni zgodzili się, żeby do strefy na Kazimierzu wpuszczać tylko samochody na gaz, wodór i prąd. Tak zwana strefa czystego transportu ma działać już w styczniu. Decyzja budzi kontrowersje, tym bardziej, że Kraków nie powiedział ostatniego słowa. Do ograniczenia wjazdu trujących samochodów do centrum przymierzają się inne miasta.

Była wielka awantura, brak dyskusji i jednogłośne głosowanie. W Warszawie wraca wysoka bonifikata i znów wynosi 98 procent. Bonifikata dotyczy przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Głośno zrobiło się o niej po wyborach, kiedy radni zmniejszyli ją na wniosek nowych władz miasta.

W Rybniku poziom zawieszonego w powietrzu pyłu o tysiąc procent przekroczył dopuszczalne normy, a w Nowym Sączu wprowadzono drugi stopień zagrożenia smogiem. Ludzie nie chcą wychodzić z domu. Zanieczyszczone powietrze czuć coraz bardziej. Coraz bardziej też nam szkodzi.

Portal tvn24.pl dotarł do aktu oskarżenia Adama B., który został skazany za udział w imprezie świętującej urodziny Hitlera. W dokumencie czytamy między innymi, że impreza miała charakter publiczny. Zaproszenia wysłano do kilkudziesięciu osób.

Mistrzynie na sali gimnastycznej - wróciły do szkoły, żeby motywować i wyzwalać endorfiny. Fundacja Otylii Jędrzejczak stworzyła program, który ma pokazać uczniom że nie warto szukać wymówek.