Polska i Świat

Polska i Świat

Senatorka chce, by rodzice niepełnosprawnych mogli pracować

Senat zajmie się sprawą pracy dla opiekunów niepełnosprawnych. Obecnie, jeśli pobierają państwowy zasiłek, nie mogą pracować nawet dorywczo. Senatorka z Koalicji Obywatelskiej wniosła projekt, który miałby to zmienić. C Czy ma on poparcie w partii rządzącej i czy będzie w tej sprawie zgoda ponad podziałami? Sprawdziła Sylwia Pietrzyńska.

Rządowa pomoc nie dla wszystkich

Miliard złotych ma trafić do przedsiębiorców, na przykład właścicieli stoków narciarskich, którzy prowadzą działalność w górach. Co z innymi? "Narciarski Raj" na Lubelszczyźnie leży o kilkaset metrów niżej i to sprawia, że rządowa pomoc go nie dosięgnie. Takich przypadków jest więcej. Karolina Bałuc. 

Pierwszy odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie

Tego w Polsce jeszcze nie było. Odcinkowy pomiar prędkości zaczął działać na autostradzie, a dokładnie na powstającym odcinku A1. Urządzenia rejestrują średnią prędkość kierowców. A to dopiero początek, bo w tym roku urządzenia mają stanąć też na ekspresówce w Warszawie. Docelowo ma być ich dwa razy więcej niż teraz. Łukasz Wieczorek.

Europosłowie za uregulowaniem pracy zdalnej

Prawo do bycia offline, czyli możliwość nieodbierania służbowych telefonów po pracy, może zostać prawnie usankcjonowane. Parlament Europejski dał w czwartek Komisji Europejskiej zielone światło do wydania dyrektywy w tej sprawie. Europosłowie mówią o historycznym momencie. Do tej pory praca zdalna nie była uregulowana, ale też nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie pracowało w ten sposób. Sylwia Piestrzyńska.

Mucha przechodzi do ruchu Polska 2050

Joanna Mucha odchodzi z Platformy Obywatelskiej i przechodzi do ruchu Polska 2050. Jej decyzja uruchamia lawinę komentarzy i pytań o kondycję PO. Wszyscy są zgodni, że 2021 będzie dla Platformy rokiem zmian. Barbara Sobska.

Propozycje PiS w sprawie psychiatrii dziecięcej

Najpierw Prawo i Sprawiedliwość zablokowało inicjatywę opozycji przewidującą dodatkowe pieniądze na psychiatrię dziecięcą, teraz próbuje zatrzeć złe wrażenie i rząd wychodzi z własną propozycją. Eksperci oceniają projekt pozytywnie, ale z dystansem odnoszą się do zapowiedzi, bo kiedy zadają pytania o szczegóły, na razie nie słyszą odpowiedzi. Monika Celej.

Kontrowersje wokół przewodniczącego nowej KRS

Kolejne kontrowersje wokół nowej Krajowej Rady Sądownictwa, która została wybrana wyłącznie przez polityków. Jak wynika z ekspertyzy dla Sądu Najwyższego, rada nie miała prawa odwołać swojego przewodniczącego. Leszek Mazur pożegnał się ze stanowiskiem, bo ujawnił, jak część członków rady zwoływała dodatkowe posiedzenia i brała za to pieniądze. Michał Tracz. 

Przejściowe problemy z dostawami szczepionek

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że problemy z dostawami szczepionek są tylko przejściowe. Niebawem dawek ma być dużo więcej. Sebastian Wasilewski sprawdził, kiedy i ile szczepionek trafi do Polski oraz ilu Polaków uda się nimi zaszczepić.

Rowerem w środku zimy

Liczba osób poruszających się rowerami również zimą z roku na rok rośnie. Zainteresowanie jest na tyle duże, że niektóre miasta zdecydowały się odśnieżać ścieżki dla cyklistów czy nie zamykać wypożyczalni rowerów na zimę. Materiał Łukasza Wieczorka.

Sejmowa komisja zajmuje się kandydaturami na nowego RPO

Do tej pory o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich walczyła tylko Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, ale za każdym razem nie otrzymywała poparcia. Kandydatka, którą popiera Koalicja Obywatelska, Lewica, ruch Szymona Hołowni nie poddaje się i znów walczy o stanowisko, ale tym razem ma jeszcze dwóch konkurentów. Kandydaturami zajmuje się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Materiał Adrianny Otręby.

Obywatel Bangladeszu z azylem klimatycznym

Takiego wyroku jeszcze nie było. Francuski sąd apelacyjny nie zgodził się, by 40-letni mężczyzna z Bangladeszu cierpiący na astmę został odesłany do swojego kraju, bo zanieczyszczenie powietrza jest tam tak ogromne, że rocznie z tego powodu umiera ponad 400 tysięcy ludzi. Azyl klimatyczny to jeszcze nowość, ale naukowcy podkreślają, że zanieczyszczenie w wielu miejscach jest tak duże, że ludzie będą szukali nowego miejsca do życia. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Prokuratorzy "karnie oddelegowani"

Prokuratorzy, którzy nagle zostali przeniesieni do innych prokuratur, twierdzą że zostali karnie oddelegowani - często będą musieli pracować bardzo daleko od swoich domów. Od najbliższych będą ich dzielić nawet setki kilometrów. Na przeorganizowanie swojego życia mają jedynie 48 godzin, co dla opozycji i dla nich jest absurdem, pokazaniem siły władzy, bo przeniesionych prokuratorów łączy jedno - krytyczny stosunek wobec władzy. Materiał Macieja Warsińskiego.