Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o następcę polskiego sędziego w TSUE

Jesienią kończy się kadencja polskiego sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To najwyższy czas, by wybrać następcę profesora Marka Safjana, ale rząd albo nawet jeszcze nie wie, jak to zrobić, albo nie chce tego ujawnić, bo wiele w tej sprawie się dzieje. Czasu zostało już mało, a kandydat ciągle jest nieznany. Materiał Michała Tracza.

Sąd wstrzymuje zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen

Sąd wstrzymał zgodę Prezesa UOKiK na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Stało się to na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich - dla Adama Bodnara to istotna decyzja, bo ewentualna finalizacja tego przejęcia oznaczałaby koniec wolności słowa w mediach regionalnych. Warszawski sąd okręgowy podkreśla, że postanowienie jest niezaskarżalne. Materiał Macieja Warsińskiego.

Miliony ton śmieci zagrażają ekosystemowi

Maseczki trzeba nosić – dla bezpieczeństwa i z obowiązku, ale nie można ich wyrzucać byle gdzie. Przyroda nie wytrzyma tego zaśmiecania. Szacuje się, że w trakcie roku pandemii ludzkość wygenerowała dodatkowe 4,5 miliona ton śmieci. Materiał Patryka Rabiegi.

Sławomir Nowak i nadużywanie aresztu tymczasowego

Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o wypuszczeniu z aresztu Sławomira Nowaka uruchomiła lawinę pytań i komentarzy. Na ten od ministra Zbigniewa Ziobry nie trzeba było długo czekać. Prokurator generalny nazywa Nowaka przestępcą i grozi ujawnieniem dowodów. Sławomir Nowak wyszedł z aresztu po dziewięciu miesiącach - ma 17 zarzutów, ale nie ma aktu oskarżenia, siedem miesięcy siedział odcięty od świata i od kontaktu z bliskimi. Wyznaczono mu milionową kaucję i zabrano paszport. Barbara Sobska sprawdziła, czy nadużywanie aresztu tymczasowego to problem systemowy.

Polityka i nauka

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska ma służyć rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki - to rządowy projekt, który budzi obawy środowisk naukowych. Jej powołanie może się odbyć głównie kosztem likwidowanej lub znacząco ograniczonej działalności Polskiej Akademii Nauk. Wygląda na to, że polityka i nauka mają tu naprawdę wiele wspólnego. Materiał Dawida Rydzka.

Stan epidemii w Polsce

Stan epidemii "ustabilizował się w dość krytycznym momencie". Co to znaczy? Trudna sytuacja w szpitalach, dużo zgonów przy stosunkowo niedużym przyroście liczby nowych chorych - wtorkowe wyniki to jeszcze nie jest miarodajny obraz skali epidemii, ale 644 osoby, które zmarły w poniedziałek z powodu COVID-19 w dramatyczny sposób pokazuje, że jest problem. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Uczelnia wyceniła pracę warszawskich drzew

Warszawskie drzewa zarabiają 170 milionów złotych rocznie. Jak to możliwe? Drzewa w stolicy zajmują 1/3 powierzchni miasta. Jest ich 9 milionów i są bardzo cenne - dosłownie i w przenośni. Patryk Rabiega.

Niepełnosprawni czekają na szczepienia

Ruszają zapisy na szczepienia dla rocznika 1962. Rząd obiecuje w tym tygodniu ponad milion szczepień i chwali się milionem w ubiegłym tygodniu. W środę pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson: 120 tysięcy dawek będzie skierowanych do zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów z ograniczoną mobilnością. Nie wiadomo wciąż, co ze szczepieniami dla osób niepełnosprawnych - ich na razie nie ma na żadnej specjalnej liście. Karolina Bałuc.

Koronawirus kontra młodzi

Wirus nie omija młodych, silnych i wysportowanych. Przed zakażeniem koronawirusem byli aktywni, teraz walczą z powikłaniami. W szpitalach średnia wieku pacjentów jest coraz niższa. Anna Wilczyńska.

Rozprawa TK ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

Już dziesięć razy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębksiej przekładał rozprawę, która rozpoczęła się w poniedziałek. Chodzi o obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich pełnione przez Adam Bodnara już po skończonej 5-letniej kadencji. Adam Bodnar po raz drugi złożył wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego prezes Julii Przyłębskiej. W składzie orzekającym znajduje się między innymi Stanisław Piotrowicz. Jacek Tacik.

Policyjne interwencje

Są nagrania, różne relacje i fakty, które mówią o tym, że policjant uderza pałką kobietę, łapie ją za szyję i przewraca na ziemię. To był protest przeciwników obostrzeń. Policja tłumaczy, że kobieta wcześniej zachowywała się agresywnie i była uprzedzona, że wobec niej mogą zostać użyte środki przymusu bezpośredniego. Komendant główny policji bada sprawę - jest też polityczna zapowiedź wniosku do prokuratury. Michał Tracz.

Szpitale na granicy wytrzymałości

Lekarze alarmują, a szpitale powiatowe działają na własną rękę - bez odgórnych wytycznych musiały przekształcić się w covidowe oddziały, wiedza przekazywana była pocztą pantoflową. Anna Wilczyńska.

Kolejne roczniki rejestrują się do szczepień

Od poniedziałku rusza rejestracja kolejnych roczników na szczepienia. Samorządy miały szykować  się do szczepień masowych - tworzyć dodatkowe punkty, ale minister Michał Dworczyk zmienia reguły gry. Maciej Warsiński.

Polityczny hejt a dobro dziecka

Jeszcze do wczoraj opozycja myślała, że za opublikowanie wpisu transpłciowego dziecka musi odpowiedzieć jedynie Krystyna Pawłowicz, która to zrobiła. Po wywiadzie w "Kropce nad i" nie ma wątpliwości, że przeprosić musi też minister Michał Wójcik. Michał Tracz.

Skutki zmian w sądownictwie? Coraz dłuższe sprawy

Reforma sądownictwa miała przyspieszyć rozpatrywanie spraw. Opozycja wielokrotnie alarmowała, że to fikcja i chodzi wyłącznie o wymianę sędziów. Wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Sprawiedliwości - publikuje nowe dane, dotyczące sprawności postępowań i te mówią jedno: prace mocno zwolniły. Michał Tracz.

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce

Blisko 28 tysięcy nowych zakażeń - to najnowsze dane, ale Ministerstwo Zdrowia już nie tylko zakażenia bierze pod uwagę, a liczbę zajętych łóżek na oddziałach covidowych i respiratorów. Przez Polskę przetacza się trzecia fala pandemii, co widać na Śląsku. Pacjenci przewożeni są do innych województw. Na taki scenariusz szykuje się też Małopolska. Monika Celej.

Spory w Zjednoczonej Prawicy

Hasło "przedterminowe wybory" rozgrzało Zjednoczoną Prawicę. Jarosław Kaczyński ich nie wyklucza. - Porozumienie wierzy, że z tej drogi jeszcze można zejść, ale to wymaga ustępstw. Sporów jest dużo, wspólnego dialogu za to niewiele. Dawid Rydzek.