Polska i Świat

Polska i Świat

Luzowanie obostrzeń

Od piątku częściowe i warunkowe odmrożenie gospodarki. Na razie tylko na dwa tygodnie. Jedni się cieszą, drudzy znów pytają, dlaczego po raz kolejny zostali z odmrożenia wykluczeni. Adrianna Otręba.

Świat wspiera niezależne media w Polsce

Czarne strony polskich gazet i czarne ekrany widział cały świat. Dla zagranicznych mediów pomysł rządzących to nic innego jak cios wymierzony w instytucje demokratyczne, w wolność słowa, która od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości znacznie w Polsce osłabła, spadając w rankingu Reporterów bez granic na 62 miejsce. Głos wsparcia dla protestu nadawców w Polsce płynie też z Unii i Ameryki. Była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright pisze o próbie zdławienia mediów w Polsce. Monika Celej.

Opozycja przeciw daninie

Przeciwna ustawie wprowadzającej nową daninę od reklam jest cała opozycja od Lewicy przez centrum aż po Konfederację. Nikt nie potrafi doszukać się w projekcie innego celu jak ograniczenie wolności słowa. Dawid Rydzek.

Danina od reklam

Władze, jako powód obciążenia mediów dodatkową daniną, podają potrzebę pozyskania funduszy na zwalczanie skutków koronawirusa. Jednak to nie media powinny odpowiadać za ratowanie sytuacji związanej z pandemią, a władza, która od nas wszystkich, od każdego obywatela pobiera na to podatki. Media też je płacą i nie raz udowodniły, także w czasie pandemii, że solidaryzują się ze społeczeństwem. Anna Wilczyńska przypomina, co Grupa TVN Discovery zrobiła w czasie pandemii, jakie tworzyła programy, akcje, i ile pieniędzy przekazała.

Jak rząd dotuje ojca Rydzyka?

Pieniądze płyną strumieniami, kwoty zwalają z nóg, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Na światło dzienne wychodzą kolejne dotacje, którymi rząd z pieniędzy podatników obdarowuje dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam. Barbara Sobska sprawdziła, do jakich ministerstw ojciec Tadeusz Rydzyk sięga po pieniądze i o jakich kwotach jest mowa.

Autobus utknął, z pomocą ruszył Białorusin

W poniedziałek na większości stołecznych ulic leżała gruba warstwa śniegu. Ruch odbywał się bardzo powoli, wiele arterii było zakorkowanych. Utknął między innymi autobus miejski. Z pomocą ruszył nasz reporter Paweł Łukasik i Dzmitry Salahub. Nagranie obiegło sieć. Białorusin stał się niemal bohaterem. Dostał prezent i podziękowania. Adrianna Otręba.

Moda na narty biegowe

Mamy pierwszą od kilku lat taką śnieżną zimę. Zainteresowanie biegówkami przeszło najśmielsze oczekiwania właścicieli wypożyczalni. Jak Polska długa i szeroka zapanowała moda na narty biegowe. Przez pandemię nie ma zbyt wielu rozrywek, a w tym przypadku do spróbowania zachęca zima. Sylwia Piestrzyńska.

Zmiana pokoleniowa

Polityka potrafi rozgrzać do czerwoności, zmieniają się też poglądy. Historyczne wręcz poparcie dla poglądów lewicowych wśród młodych ludzi i zainteresowanie polityką w ogóle. Badania zrobił CBOS, a politolodzy wskazują na pewną zmianę pokoleniową, która zaczyna się dokonywać. Monika Celej.

Gowinowcy nie dają za wygraną

Prezes jest jeden. Pytania o swoją przyszłość wicepremier Jarosław Gowin zbywa uśmiechem, ale do śmiechu nie jest koalicji rządzącej. Od kilku dni nie wiadomo, kto jest prezesem jednej z partii. Walka trwa, Prawo i Sprawiedliwość jasnego stanowiska nie zajmuje, za to mnożą się pytania o przejście Jarosława Gowina do opozycji. Dawid Rydzek.

Ogólnopolski protest mediów

Media solidarnie sprzeciwiają się opłacie, jaką rząd chce ściągnąć za reklamy. Rządzący uzasadniają daninę pandemią. Ogólnopolskie media w liście do władz piszą, że to nic innego jak haracz i próba odebrania wolności słowa. Michał Tracz.