Polska i Świat

Polska i Świat

Kryzys na oddziałach psychiatrycznych

Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży pękają w szwach, a kolejki na konsultacje u specjalistów są długie. U najmłodszych każdy dzień zwłoki może być bardzo niebezpieczny. Lekarze mówią, że nie dadzą rady sami naprawić efektów wielu lat zaniedbań. Pandemia tylko je pogłębiła, a przymusowa izolacja bardzo źle wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków. Monika Celej.

Wojsko skierowane do walki z koronawirusem

Dzięki nim seniorzy mogą zobaczyć wnuki, a osoby samotne dostają ciepły posiłek. Nie są na pierwszej linii frontu, ale ich wkład w walkę z pandemią jest olbrzymi. Żołnierze od ponad roku wspierają służby i pomagają pacjentom. Pracy wojska w pandemii przyglądał się Łukasz Wieczorek.

Naukowcy z Hiszpanii o rozprzestrzenianiu się wirusa

Rząd prosi o zachowanie zdrowego rozsądku i pozostanie w święta w domu, ale ten apel po wielu miesiącach izolacji nie każdemu przypadł do gustu. Może zatem dane hiszpańskich naukowców przemówią, a są jednoznaczne - pokazują, jak szybko możemy zarazić się, będąc z kilkoma osobami w zamkniętym pomieszczeniu lub narazić naszych bliskich na zakażenie. Karolina Bałuc.

Marsjańska kapsuła życia

Każdy naukowiec chce mieć wkład w kolonizację Marsa. Młodzi naukowcy z Olsztyna też chcą mieć w tym swój udział i mają na to pomysł. Stworzyli kapsułę nowego życia. Brzmi tajemniczo, ale dzięki niej na Marsie może wyrosnąć las. Patryk Rabiega.

Najwyższa liczba zakażeń w Polsce

Kolejny dzień przynosi najwyższą dobową liczbą zakażeń od początku epidemii - to ponad 35 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 600 osób. Przy trzeciej fali przepełnione są nie tylko normalne szpitalne oddziały covidowe, ale też i oddziały intensywnej terapii. Trafia tam coraz więcej pacjentów w cięższym stanie. Lekarze i pielęgniarki są przeciążeni. Anna Wilczyska.

Międzynarodowy dzień widzialności osób transpłciowych

Rodzice osób transpłciowych i niebinarnych opowiadali w reportażu Piotra Jaconia o depresji, próbach samobójczych i samotności swoich dzieci, które są ofiarami hejtu i przemocy fizycznej. W środę obchodziliśmy międzynarodowy dzień widzialności osób transpłciowych. Osób, które chcą wyjść z szafy, zacząć normalnie żyć i funkcjonować, pełni pasji i marzeń, a nie pytań o płeć. Materiał Jacka Tacika.

Pandemia w opinii społecznej

Pandemia przewartościowała nasze życie - jeszcze rok temu nikt nie myślał, że tak długo będziemy żyli w mniejszym lub większym ograniczeniu i przeniesiemy pracę do domu czy ograniczymy kontakty. IPSOS przedstawił wnioski z badania, co pozostawiło po sobie 365 dni pandemii COVID-19. Materiał Adrianny Otręby.

Strażacy na pomoc w czasie epidemii

Zwykle gaszą pożary, teraz wożą pacjentów, pracują w szpitalu i podają leki. Czasem przyjeżdżają do wypadku zamiast karetki. Coraz więcej strażaków bezpośrednio walczy z epidemią. Ich pracy z bliska przyglądał się Łukasz Wieczorek.

Zmiany w systemie szczepień

Rząd optymistycznie ogłosił zmiany w systemie szczepień - ma być szybciej i sprawniej. Punktów szczepień ma być więcej, a szczepić mają farmaceuci, ratownicy medyczni czy dentyści. Ten optymizm studzą jednak lekarze, bo żeby coś usprawnić, trzeba najpierw poprawić to, co wcześniej nie zadziałało. Materiał Barbary Sobskiej.

Groźby wobec sędziów i prokuratorów

Kilkuset sędziów i prokuratorów dostało wiadomości z pogróżkami - w środku żądanie pieniędzy i groźby śmierci. Prawnicy mówią, że to efekt wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Śledztwo w tej sprawie trwa od roku i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie doprowadziło do ukarania sprawców. Materiał Michała Tracza.

Komisja Europejska składa skargę na polski rząd

Sytuacja rozwija się w bardzo złym kierunku - mówi Vera Jourova. Komisja Europejska robi kolejny krok i składa skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i domaga się natychmiastowego zaprzestania działalności nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Materiał Macieja Warsińskiego.

Wielkanocna pomoc dla bezdomnych

Jest sporo pracy, bo zamiast tradycyjnego wielkanocnego śniadania, na które przychodzili potrzebujący, będą przygotowane paczki z żywnością. Patryk Rabiega.

Pandemia oczami pielęgniarza

Obraz pandemii oczami tych, którzy są na pierwszej linii walki. Sami mówią, że to jest wojna i często nierówna walka. O tym, jak wygląda praca na oddziale covidowym reporterce Annie Wilczyńskiej opowiada Mateusz Sieradzan - pielęgniarz, ratownik medyczny i autor bloga Pan Pielęgniarka.

Trujące samochody nie wjadą do centrum

Miasta nie będą mogły, ale będą musiały wprowadzić zakaz wjazdu najbardziej trujących samochodów do centrum. Ministerstwo Klimatu chce, by przepisy nakazujące stworzenie stref czystego transportu, weszły w życie jeszcze w tym roku. Resort wskazał już cztery miasta, w których zakaz wjazdu do centrum ma obowiązywać w pierwszej kolejności. Łukasz Wieczorek.