Polska i Świat

Polska i Świat

Żyją w skrajnej nędzy, zmagają się z licznymi chorobami, nie mają perspektyw na przyszłość. Tak żyją uchodźcy z Jemenu, którzy znaleźli schronienie w afrykańskim Dżibuti. Uchodźcy co prawda nie mierzą się już z wojną domową, ale strach przed głodem i walka o przeżycie jest równie wyczerpująca.

Na czele Zjednoczona Prawica, później Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia. Tak wygląda najnowszy sondaż partyjny przeprowadzony przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Dane te analizuje dr Maciej Onasz i odpowiada na pytanie, kto z kim musiałby stworzyć koalicję i o czyje głosy zabiegać.

Osoby transpłciowe nie muszą już pozywać swoich dzieci w procesie o korektę płci. Taką decyzję podejmuje Sąd Najwyższy. Ma to ułatwić drogę sądową tym, którzy chcą zmienić metrykę. Drogę, która i tak jest bardzo trudna.

Mariusz Milewski, który jako dziewięciolatek po raz pierwszy został zgwałcony przez księdza, opowiada o szczegółach koszmaru trwającego wiele lat. Maria Mikołajewska pokaże, jak sąd biskupi przesłuchiwał mężczyznę, jaki wydał wyrok i jak bardzo różnił się on od decyzji sądów.

Popękana S3. Kierowców sytuacja może dziwić, bo odcinek między Legnicą a Zieloną Górą wytrwał w całości jedynie pięć miesięcy. Kto teraz za to zapłaci i dlaczego ekspresowa droga w tak ekspresowym tempie się popsuła?

Adam Glapiński zabiera głos w sprawie ustawy o jawności zarobków w NBP. - Będzie ustawa, ujawnimy zarobki - mówił prezes Narodowego Banku Polskiego, ale podchodził do niej krytycznie. Są słowa niezadowolenia i kąśliwe komentarze, które opozycja odczytuje jednoznacznie: że prezes może sobie na nie pozwolić, bo ma polityczne umocowanie.

Mariusz Milewski po raz pierwszy publicznie opowiedział o koszmarze, który zaczął się, kiedy miał 9 lat. Od tamtej pory nosi w sobie ból i cierpienie. Mężczyzna przez lata walczył o sprawiedliwość i w końcu się jej doczekał. Jego oprawca trafił do więzienia, ale to nie Kościół mu pomógł. To Sąd Najwyższy uwierzył, że był krzywdzony.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciw HPV. Szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Zaszczepione powinny być nie tylko dziewczynki, ale też i chłopcy, bo to oni są często nosicielami wirusa. W Polsce szczepienie nie jest obowiązkowe, ale refundowane przez niektóre samorządy.

Robert Biedroń nie krył radości z wyników najnowszego sondażu popularności. Jego Wiosna z 14 procentami poparcia stanęła na podium. Lider nowej partii, mimo że przed nim wybory do Parlamentu Europejskiego, skupia się na kwestiach krajowych.

Urzędnicy z Sosnowca wyliczyli, że miejskie autobusy i tramwaje w nocy są za drogie. Może się okazać, że tańszym rozwiązaniem byłoby opłacenie taksówek.

Łódzkie zainwestowało w in vitro jako pierwsze województwo w Polsce. Tak było przed rokiem. Zdominowany obecnie przez PiS sejmik zdecydował o wykreśleniu programu. Sojusz Lewicy Demokratycznej chce program przywrócić i zbiera podpisy, by na radnych Prawa i Sprawiedliwości wywrzeć presję.

Przegrana polskiego rządu. Unijny Trybunał Sprawiedliwości nie umorzy sprawy zmian w Sądzie Najwyższym. Pierwsza rozprawa odbędzie się za tydzień i to niejedyny problem rządu Mateusza Morawieckiego na unijnym forum.

Jarosław Kaczyński najważniejszy na Srebrnej. Sa kolejne nagrania i kolejny dowód na to, kto faktycznie rządzi w spółce. Prezes spółki Srebrna wszystko musi akceptować u prezesa PiS. Gdy ten mówi "nie" - nie ma odwrotu. CBA oświadczeniem majątkowym Jarosława Kaczyńskiego nie jest zainteresowane. Premier też nie widzi problemu - na taśmach słyszy tylko dowody na uczciwość prezesa.

Witany z honorami i witany po raz pierwszy w historii. Papież Franciszek rozpoczął historyczną, pierwszą wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która wcale nie jest łatwa. Hasłem przewodnim jest tolerancja, ale pierwsze słowa, jakie padły, dotyczą przemocy religijnej.

Komu Wiosna, a dla kogo wyborcza jesień? Po tym, jak Robert Biedroń ogłosił start swojego ugrupowania, pojawiły się gorzkie komentarze sejmowej opozycji. Biedroń nie chce koalicji. Opozycja nie chce nowych podziałów, a tak odbiera ogłoszoną wczoraj Wiosnę.