Polska i Świat

Polska i Świat

Spór o krajobraz

Miasta bez reklam i szpecących billboardów - to byłby piękny widok. Ale firmy nie chcą usuwać reklam z ulic między innymi Gdańska, a sprawy trafiają do sądu. Konflikt dotyczy nie tylko stolicy Pomorza. Wiele miast po wprowadzeniu zakazu wieszania reklam ciągle z tym walczy. Wiele uchwały krajobrazowej nawet nie wprowadziło, choć można to zrobić już od ponad pięciu lat. Materiał Łukasza Wieczorka.

Oczekiwanie na wybory uzupełniające

W Polsce nie odbywają się wybory uzupełniające na wszelkich szczeblach. Oficjalnie rezygnuje się z nich z powodów epidemicznych, na podstawie opinii sanepidu. - Jedną z przyczyn, jakiej dopatruję się w tych decyzjach, jest możliwość desygnowania i mianowania na komisarzy ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością – twierdzi wicemarszałek Sejmu i polityk PSL Piotr Zgorzelski. Materiał Dawida Rydzka.

Łamanie obostrzeń w kościele i "donosicielstwo"

Łamanie obostrzeń na mszy świętej w małopolskich Kątach. W kościele było pięć razy więcej wiernych, niż wynosił limit obostrzeń, kara sanepidu i reakcja proboszcza, który w ogłoszeniach parafialnych stwierdził, że "donosicielstwo to grzech śmiertelny", ale na tym nie poprzestał. Materiał Moniki Celej.

Surowsze restrykcje w jednym województwie

W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem - najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie wskaźnik zakażeń jest najwyższy w kraju. Dlatego od soboty zamknięte będą tam kina, hotele, teatry, galerie handlowe, obiekty sportowe oraz szkoły. Materiał Patryka Rabiegi.

Morawiec odwołuje się od decyzji Izby Dyscyplinarnej

Jest ciąg dalszy sprawy uchylenia immunitetu sędzi Beaty Morawiec. Sędzia odwołała się od poprzedniej decyzji i sprawa znów trafiła na wokandę nieuznawanej przez prawników Izby Dyscyplinarnej, która sądem nie jest. Rozprawę odroczono, ale nie zmienia to faktu, że jeśli Izba nie wstrzyma orzekania, Polsce już niebawem mogą grozić olbrzymie kary finansowe. Michał Tracz.

Rząd za wprowadzeniem nowego funduszu dla deweloperów

Ceny i tak wysokie, a mogą być jeszcze większe. Nowe mieszkania i domy mogą podrożeć nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Rada Ministrów przyjęła projekt, według którego przedsiębiorstwa będą musiały zrzucać się na nowy fundusz. Kupujący mają mieć gwarancję, że nie stracą pieniędzy w przypadku upadku firmy. Według deweloperów stawka jest za wysoka, a klienci już dziś są zabezpieczani i to na nich odbije się ta zmiana. Łukasz Wieczorek.

Czesi skarżą się na Polskę

Spór polsko-czeski z finałem w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Bardzo prawdopodobne. Chodzi o działalność kopalni Turów. Czesi twierdzą, że pozbawia ich ona wody. To pierwszy pozew, który wnosi przeciw Polsce inny kraj członkowski. Patryk Rabiega.

Gliński odwołuje szefa Studia Filmów Rysunkowych

Minister kultury odwołał dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Piotr Gliński sam go powołał dwa miesiące temu. Pracownicy studia skarżyli się na wątpliwe faktury, pojawiły się podejrzenia o wyprowadzanie publicznych pieniędzy i zatrudnianie ludzi bez kwalifikacji. Sam dyrektor z filmami, także rysunkowymi, za dużo wspólnego nie miał. Sylwia Piestrzyńska.

Ogólnopolski dzień walki z depresją

We wtorek obchodzono ogólnopolski dzień walki z depresją. To śmiertelna choroba, bo depresja zabija. Brzmi przerażająco szczególnie, jeśli słyszymy, że jedynie połowa chorujących szuka pomocy u lekarza, zgłasza się na psychoterapię i walczy z nią. Nie potrafimy też o niej mówić, często bagatelizujemy. W czasach pandemii to jeszcze większy problem. Maria Mikołajewska.

Aleksander Doba nie żyje

Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Aleksander Doba nie żyje. Jego podboje świata rozpalały wyobraźnię. Jako pierwszy człowiek w historii przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk. Latał też na szybowcach i skakał ze spadochronem. Przed wyjazdem mówił: "nie mam klapek na oczach, że tylko woda i kajaki". Maciej Warsiński.

Zjednoczona Prawica walczy o Rzeszów

Rzeszów czeka na nowego prezydenta. Rezygnację z zajmowanego stanowiska po ponad 18 latach złożył Tadeusz Ferenc i od razu zaproponował na swoje miejsce wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Tym samym Rzeszów może być pierwszym miastem wojewódzkim "odbitym" przez Zjednoczoną Prawicę. Barbara Sobska.

Za wpis grozi im poprawczak

Nie rozumieją, dlaczego ta sprawa skończyła się w sądzie. Teraz nastolatkom grozi kurator albo nawet poprawczak. Zaczęło się od wpisu w internecie po decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i protestach, które przetoczyły się przez nasz kraj. Adrianna Otręba.

Tuszowanie spraw księży pedofilów

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga mówił, że nikt nie jest bez grzechu. On sam jest oskarżany o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, zmarłym niedawno duchownym, który według licznych świadectw wykorzystywał seksualnie dzieci. Nie poniósł za to żadnej kary. Takich spraw na koncie arcybiskupa Dzięgi może być więcej. Karolina Bałuc.

Kobiety w debacie publicznej

Wątpliwe komplementy, które brzmią jak seksizm, ocena kobiet, a polityczek szczególnie, przez pryzmat wyglądu, a nie umiejętności czy merytorycznych argumentów w dyskusji, to w polityce zjawisko stare i znane. Monika Celej.

Władze planują zmiany przepisów dla opiekunów niepełnosprawnych

Rząd szykuje zmiany dla opiekunów niepełnosprawnych, którzy jednocześnie pobierają zasiłek, ale to zmiany nie dla wszystkich. Pracować będą mogli tylko rodzice chorych dzieci. Rodzice chorych dorosłych już nie. Rząd twierdzi, że na pomoc wszystkim go nie stać. Sylwia Piestrzyńska.

Przedsiębiorcy skarżą się na ZUS

Sąd administracyjny w Warszawie został zalany skargami przedsiębiorców, którym ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek. Właściciele firm liczą na szybkie wyroki, bo w czasie pandemii każdy grosz to dla nich być albo nie być. Michał Tracz.

Greniuch rezygnuje

Rezygnacja bez słowa komentarza, za to po wielu dniach nawoływania do niej. Tomasz Greniuch już nie jest szefem wrocławskiego IPN-u. Ta rezygnacja sprawy nie kończy. Koalicja Obywatelska domaga się honorowej dymisji prezesa IPN-u. Jak przeszłość Tomasza Greniucha mogła doprowadzić go na wysokie stanowisko? Jacek Tacik.

Niepewny powrót uczniów do szkoły

Rodzicie i nauczyciele zastanawiają się, kiedy uczniowie starszych klas wrócą o szkoły. Wyczekiwanej odpowiedzi na razie nie ma, terminów również. Na pewno przed nami jeszcze próba cierpliwości, a egzaminy ósmoklasistów i maturzystów coraz bliżej. Adrianna Otręba.

Szczepienia w Polsce

Kolejne dawki szczepionek na COVID-19 dotarły w poniedziałek do Polski. Proces szczepień trwa, ale ciągle to towar deficytowy. Dostawy szczepionek wróciły do normalnego poziomu - zapewniali rządzący. Rozmówcy Macieja Warsińskiego apelują, żeby się szczepić, bo od tego zależy nasze życie i powrót do normalności.