Polska i Świat

Polska i Świat

Po rozmowach ostatniej szansy wicepremier Szydło podpisała porozumienie z Solidarnością i ogłosiła sukces. Takim komunikatem byli zaskoczeni nie tylko przedstawiciele dwóch innych central związkowych. Zdziwieni byli nauczyciele. Także ci z Solidarności. Wielu z nich jest bardzo zdeterminowanych i mówi, że będą protestować do skutku.

Tysiące zamkniętych szkół i przedszkoli. Ruszył największy od kilkudziesięciu lat strajk nauczycieli. Ministerstwo edukacji twierdzi, że bierze w nim udział mniej niż połowa placówek. Co innego mówią nauczyciele i ich związki zawodowe. Jedno jest pewne: strajk się rozpoczął, jest bezterminowy i nadal nie wiadomo co będzie ze zbliżającymi się egzaminami.

Nie lękamy się mandatów, nie boimy się utraty prawa jazdy, wierzymy w niemal nadludzkie umiejętności za kierownicą. I giniemy w wypadkach. Polskie drogi wciąż jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Jest nowy raport Unii w tej sprawie, są też nowe pomysły, co zrobić, aby to zmienić. Obowiązkowe wyposażenie samochodów w nowe zabezpieczenia to początek drogi. Drogi pełnej piratów.

Aby grać w amerykańskich ligach, musieli uciekać ze swojego kraju. W poszukiwaniu marzeń, z narażeniem życia, próbowali przepłynąć ocean. Młodzi Kubańczycy teraz otrzymali zgodę, aby ich talent mógł rozkwitać w zespołach w USA. Zgoda darmowa nie jest i nie tylko o sport chodzi, ale w kraju, gdzie baseball jest niemal religią, oznacza wielką zmianę.

Mamom będzie łatwiej wrócić do pracy, tatom zaangażować się w wychowanie dziecka. Do 2022 roku w każdym kraju Unii Europejskiej drugi rodzic będzie musiał skorzystać z co najmniej dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. W ogromnej większości dotyczy to ojców. W programie "Polska i Świat" o równowadze w prawie i wadze obecności taty w życiu małego człowieka.

Nie jesteśmy ślepi i głusi na tragedie - mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli i zapowiada sprawdzenie systemu ratownictwa medycznego. Bo ktoś nie dowidział i nie dosłyszał próśb o pomoc. W Wodzisławiu zmarł 35 latek, w Sosnowcu - pacjent z zakrzepem w nodze, w Zawierciu - nie udzielono na czas pomocy 20-latce, a w Dąbrowie Górniczej zignorowano mdlejąca pacjentkę. W programie "Polska i Świat" o horrorach, które dzieją się na SOR-ach.

W wielu domach już teraz rozpoczęło się gorączkowe planowanie, jak zapewnić opiekę dziecku w czasie nauczycielskiego protestu. Ministerstwo mówi wprost, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć, ale dyrektorzy szkół rozkładają ręce, bo nie są w stanie uczniom zapewnić opieki. Na pomoc ruszają zatem samorządy, pracodawcy i niezastąpieni dziadkowie.

Miało być zaskoczenie - i było, bo na nową propozycję dla nauczycieli oburzyła się nawet Solidarność. Rząd rzuca na stół pakiet oświatowy, a związkowcy odrzucają porozumienie. Bo gwarancja podwyżek za cztery lata to pusta deklaracja, a propozycja, aby przy okazji nauczyciele dłużej stali przy tablicy, dodatkowo rozsierdziła stronę społeczną. Minister edukacji stara się unikać tematu, ale strajk wydaje się nieunikniony.

Nadużycie władzy czy niezbędne korzystanie z przywilejów? Antoni Macierewicz przez zakorkowane miasto pędzi bez przeszkód, bo pędzi na sygnale. Choć już od dawna jest szeregowym posłem, to w szeregu aut stać nie chce. Błyskawicznie pokonuje kolejne ulice, a reporter magazynu "Polska i Świat" Dawid Rydzek postanowił się przekonać, czy były minister robi to zgodnie z prawem.

W Puszczykowie w województwie wielkopolskim pociąg staranował karetkę. Zginęli lekarz i ratownik. Ze wstępnych ustaleń wynika, że karetka wjechała na tory mimo opadającego szlabanu. Niebezpieczne sytuacje, w których kierowcy lekceważą ostrzeżenia zdarzają się często.

Po przejściu cyklonu w Mozambiku odnotowano prawie półtora tysiąca przypadków zachorowań na cholerę. Jest wiele ofiar śmiertelnych i setki tysięcy ludzi, którzy nie mają jedzenia, wody i dachu nad głową. Świat obiegła historia kobiety, która urodziła dziecko na drzewie.

W piątek rozmowy ostatniej szansy rządu z nauczycielskimi związkami. Wicepremier Beata Szydło mówi, że przedstawi nowe propozycje. Nauczyciele oczekują podwyżek, a nie kolejnego pakietu. Jeśli rząd nie dogada się z nauczycielami, zapowiadany strajk rozpocznie się już w poniedziałek. Widmo zagrożonych egzaminów cały czas zatem istnieje, choć minister edukacji twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą.

Przedstawiciele nauczycielskiej Solidarności są zadowoleni z propozycji rządowych, choć negocjacje wciąż trwają. Okazuje się, że góra z dołem nie mówi jednym głosem - zwykli związkowcy na propozycje rządowe nie zgadzają się i pytają, czy Solidarność służy nauczycielom, czy rządowi.

Zderzenie pociągu z karetką na przejeździe kolejowym w miejscowości Puszczykowo w województwie wielkopolskim. Karetka pogotowia wjechała na przejazd kolejowy - tam uderzył w nią pociąg. Dwie osoby zginęły na miejscu, trzecia jest w szpitalu.

Temperatura sporu wokół obchodów w Gdańsku 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku nie spada. Na placu Solidarności chce być także Komitet Obrony Demokracji. Czy jest szansa na porozumienie?

Po tragediach zakończonych śmiercią pacjentów na Śląsku Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął w województwie śląskim kontrole. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić na SOR-ach zmiany systemowe w całym kraju, a Anna Wilczyńska pyta, dlaczego obecny system jest niesprawny.

Pomysł, o który pyta już wielu. Wiedeń zamyka drogi przy szkołach, żeby zniechęcić rodziców do podwożenia dzieci samochodem. Śladami Wiednia chcą pójść też inni. Policjanci z Hamburga przed szkołami apelują o przesiadkę do komunikacji miejskiej. Rozwiązania z zagranicy podglądają już polskie miasta.