Polska i Świat

Polska i Świat

Ulewy, które w tych dniach są w Polsce, to podobnie jak nadchodząca susza, jeden z elementów zmian klimatu. Sylwia Piestrzyńska.

W ciągu jednej doby, globalnie stwierdzono wzrost liczby zakażeń koronawirusem o ponad 183 tysiące nowych przypadków. Najwięcej z nich to półkula zachodnia, czyli obie Ameryki. Niepokojące wieści docierają też z Europy. Choćby w Niemczech bardzo wzrósł tak zwany współczynnik zakażeń. Jakub Loska.

Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o milionie bezrobotnych w Polsce - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Pozew wyborczy komitetu Andrzeja Dudy został nieprawomocnie oddalony. Jego pełnomocnik już zapowiedział apelację. Tym samym rywalizacja między głównymi kandydatami do drugiej tury zaostrza się, ale w ostatnim tygodniu przed turą pierwszą aktywni są wszyscy kandydaci. Adrianna Otręba.

Z jednej strony są kolejne zakażenia, z drugiej próby powrotu do normalności. Tak dzieje się w Hiszpanii. Po prawie stu dniach stanu zagrożenia władze zniosły wiele restrykcji, a Hiszpanie tylko na to czekali. Czekali też na zagranicznych turystów, bo bez turystyki hiszpańską gospodarkę czekałaby zapaść. Jednocześnie obok ulgi jest obawa, jak cieszyć się odzyskaną swobodą, ale i ochronić swoje zdrowie przed wirusem, który wcale nie zniknął. Justyna Zuber.

Pandemia trwa i pozostaje tak samo groźna, jak była. Są jednak grupy bardziej niż inne narażone na skutki koronawirusa. To dzieci z ubogich rodzin. Pozbawione świetlic i szkół, były też pozbawione choćby ciepłych posiłków. Eksperci martwią się, że okres pandemii tylko pogłębił społeczne nierówności i apelują o pomoc. Monika Celej.

Są kolejne argumenty świadczące o tym, że Robert Lewandowski jest piłkarskim geniuszem. W weekend dostarczył kolejnych dwóch w postaci kolejnych bramek w lidze niemieckiej. O tym, jak Polak zapisuje się w historii futbolu, nie tylko Bundesligi, Maciej Cnota.

Bezrobocie w Polsce, które nie przestaje rosnąć, stało się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Tylko w maju, jak ustalili dziennikarze TVN24, liczba zarejestrowanych bez pracy wzrosła o 45 858 osób. Barbara Sobska.

Kosić trawę czy nie? - pytanie wraca jak bumerang. Niektóre miasta stawiają na ekologię i spotykają z lokalnym sprzeciwem. Jest też takie, które chce dogodzić każdemu i tworzą trawnik w szachownicę. Łukasz Wieczorek.

Wirus szaleje, a naukowcy walczą z czasem -to już prawdziwy wyścig, kto pierwszy znajdzie szczepionkę na COVID-19. Są specjalne zespoły badawcze, ogromny zastrzyk pieniędzy. O badaniach nad szczepionką z Anną Wilczyńską rozmawiała dr hab. Aneta Nicz-Osuch, która naukowo zajmuje się tematem.

Okazuje się, że nie wszystkie komisje wyborcze mają maksymalny 13-osobowy skład. W stolicy do pracy w komisjach wyborczych brakuje dwóch tysięcy osób - niektóre udało się skompletować dzięki temu, że przy tych wyborach obniżono minimalny skład komisji do trzech osób. Podobnie jest w całym kraju. Ludzie rezygnują w obawie przed koronawirusem. Sylwia Piestrzyńska.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski kandydatem na członka komisji do spraw pedofilii - komisji, która miała już dawno powstać, bo mowa o jej powołaniu rozpoczęła się po filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", ale jeszcze nie ruszyła. Dawid Rydzek.

Lista kandydatów na prezydenta jest długa. Choć w sondażach prezydenckich zajmują miejsca bardzo odległe, startują i walczą o fotel. Kim są, jakie mają zaplecze, czym chcą przekonać do siebie wyborców i komu mogą odebrać głos, sprawdziła Adrianna Otręba.

Kandydaci na prezydenta jeżdżą po Polsce, prezentują się i przekonują, że to na nich warto oddać głos, a przy okazji składają masę obietnic. Pytanie, czy są w stanie je zrealizować? Co może prezydent, na co pozwala mu jego urząd i jakie ma kompetencje, sprawdził Maciej Warsiński.

W pierwszej turze Rafał Trzaskowski coraz bliżej Andrzeja Dudy, ale to prezydent jest liderem. W pierwszej turze zajmuje pierwsze miejsce na podium z przewagą ośmiu punktów procentowych, według najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Barbara Sobska.

Dlaczego tu jest tak drogo? - pytają turyści spędzający czas nad Bałtykiem. W ostatnich dniach po polskim internecie krążyły zdjęcia paragonów, z których wynika, że obiad z rybą w roli głównej oznacza wydanie małej fortuny. Właściciele nadmorskich restauracji i wędzarni tłumaczą, że to nie do końca ich wina. Materiał Macieja Cnoty.

Biorąc pod uwagę, jakie kompetencje ma prezydent, niektóre z wyborczych obietnic już na dzień dobry są nie do spełnienia. Z drugiej strony, te deklaracje sporo mówią nam, jakiej Polski chcieliby kandydaci. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie sędziów, którzy rozwieszali plakaty krytyczne wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości. To o tyle ciekawe, że pierwotnie rzecznik dyscyplinarny uznał, że sprawa nie kwalifikuje się do dalszego postępowania. I tu włączył się minister sprawiedliwości. Część środowiska sędziowskiego mówi wprost, że to represje za sprzeciw w ochronie praworządności. Materiał Dawida Rydzka.