Niemal 1,27 miliarda złotych - tyle wyniósł zysk netto Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w trzecim kwartale. To słabszy wynik w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. "Jesteśmy w bardzo dobrej kondycji finansowej" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes spółki Daniel Obajtek.
"Wynik został wypracowany przy rekordowym przerobie oraz wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 3 procent rok do roku. Najwyższy w historii wynik odnotował segment detaliczny, wypracowując rezultat EBITDA według LIFO na poziomie 925 milionów złotych, czyli o ponad 200 milionów wyższy w porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku" - czytamy w komunikacie.
Spółka poinformowała, że rozpoczęto realizację strategicznej dla Orlen Południe inwestycji instalacji glikolu propylenowego oraz sfinalizowano zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji bioetanolu II generacji. Z kolei Anwil, włocławska spółka z Grupy Orlen, we wrześniu br. zawarł umowę na budowę infrastruktury pomocniczej w związku z prowadzoną inwestycją nawozową. Koncern otrzymał również zgody urzędów antymonopolowych na przejęcie kolejnych siedmiu stacji paliw na rynku słowackim. Zauważono, że na wszystkich rynkach odnotowano wzrost konsumpcji benzyny. Konsumpcja oleju napędowego wzrosła w Polsce, Czechach i na Litwie, przy stabilnym poziomie w Niemczech.
Wyniki PKN Orlen
Spółka podała, że zysk netto PKN Orlen w trzecim kwartale br. wyniósł 1 miliard 266 milionów złotych. Tym samym zysk spadł o 39 procent wobec analogicznego okresu zeszłego roku, kiedy spółka zarobiła 2 miliardy 75 milionów złotych. Zgodnie z komunikatem przychody koncernu w trzecim kwartale br. wyniosły 29 miliardów 229 milionów złotych i były niższe o 4 procent wobec przychodów osiągniętych w trzecim kwartale ubiegłego roku o 4 procent. Zysk netto spółki po trzech kwartałach 2019 roku wyniósł 3 miliardy 716 milionów złotych, wobec 4 miliardów 892 milionów złotych rok wcześniej, co oznacza spadek o 24 procent. Natomiast przychody ze sprzedaży PKN Orlen wyniosły po trzech kwartałach br. 83 miliardy 703 miliony złotych, wobec 80 miliardów 286 milionów złotych w analogicznym okresie zeszłego roku. Oznacza to wzrost o 4 procent.
Spółka poinformowała, że "poziom zadłużenia netto w trzecim kwartale został zredukowany do 2 miliardów złotych, głównie w efekcie dodatnich przepływów z działalności operacyjnej w wysokości 3,4 miliarda złotych". Jak dodano, w sierpniu br. PKN Orlen wypłacił akcjonariuszom dywidendę na historycznie wysokim poziomie – 3,5 zł na akcję.
Liczba stacji
Z najnowszych danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec września br. w Polsce było 7807 stacji paliw.
Najwięcej, bo 1784 należało do PKN Orlen. Na drugim miejscu znalazło się BP z 565 stacjami paliw. Trzecie miejsce należało do Grupy Lotos - 496 punktów. Pierwszą piątkę uzupełniły: Shell - 409 stacji, CircleK - 353.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Orlen