Pieniądze

Pieniądze

Rafał Hirsch: Dolary drożeją. Oto pięć przyczyn

Kurs dolara na zakończenie roku 2014 wynosił 3,54 PLN. W ciągu pierwszego tygodnia roku 2015 amerykańska waluta podrożała o 10 groszy i jest najdroższa od początków roku 2009. Oto pięć przyczyn, przez które dolar wciąż drożeje i może dalej drożeć.

Jak skutecznie oszczędzać? "Ważna regularność"

Jak dobrze oszczędzać w 2015 roku? - Ważne, aby robić to regularnie, bo przez wiele lat nazbiera się pokaźna kwota. Najlepiej oszczędzać nie mniej niż 10 proc. naszego wynagrodzenia - radzi Jarosław Sadowski z Expandera

Emerytury w górę. Waloryzacja jakiej jeszcze nie było

W tym roku emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, którą przewiduje nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes PKO BP: konsolidacja sektora zmiecie z rynku małe banki

Polski kapitał kontroluje 40 proc. branży bankowej w naszym kraju, a zagraniczny – 60 proc. Proporcje powinny być odwrotne, mówi „Gazecie Wyborczej” prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że konsolidacja sektora sprawi, że z rynku znikną małe banki.

114 ton banknotów z Niemiec. Litwa szykuje się na euro

1 stycznia Litwa zostanie 19 państwem strefy euro i ostatnim z krajów bałtyckich, przyjmującym wspólną walutę. Intensywne przygotowania do tej operacji trwały od miesięcy, w ich ramach Litwini musieli m.in. sprowadzić 114 ton banknotów eurowaluty z Niemiec.

Lubisz robić zakupy? Od dziś masz więcej praw

Wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy w e-sklepie z 10 do 14 dni, więcej praw przy reklamacji wadliwego towaru, ograniczenia dla telemarketerów - to niektóre zmiany, które wprowadza ustawa o prawach konsumenta. Przepisy wchodzą w życie 25 grudnia.

Złoty najsłabszy w tym roku

Środa to kolejny dzień osłabiania się złotego. Kurs polskiej waluty zanurkował to najniższego poziomu w tym roku. Po godz. 13.00 w środę za euro trzeba było zapłacić ponad 4,31 zł, dolar kosztował ponad 3,53 zł, a frank szwajcarski umacniał się do ponad 3,58 zł.