Pieniądze

Pieniądze

Ile wydamy na święta?

486 złotych wyda przeciętny Polak na organizację najbliższych świąt. Jeżeli doliczyć do tego wydatki na prezenty - średnio 338 złotych - to łącznie każdy z nas wyda na święta grubo ponad 800 złotych - wynika z raportu TNS.

Miałeś pieniądze w SKOK Wołomin? Nie panikuj, ale uzbrój się w cierpliwość

Ogłoszenie upadłości SKOK Wołomin jest już tylko kwestią czasu. Działalność Kasy została dziś zawieszona, nie pracują placówki, wstrzymano też wypłaty środków. Osoby, które w kasie ulokowały pieniądze nie powinny jednak panikować. Depozyty w SKOK-ach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

KNF zawiesza działalność SKOK Wołomin. Upadłość przesądzona

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej w Wołominie, z powodu braku możliwości wypłacania przez kasę środków deponentom. To efekt pracy zarządu komisarycznego, który został wprowadzony do kasy na początku listopada. Ogłoszenie upadłości kasy jest już tylko kwestią czasu.

Szczurek o SKOK Wołomin: Resort interesuje się sprawą

Nadzór nad SKOK prowadzi KNF, nie MF natomiast resort interesuje się całą sprawą - oświadczył w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek, komentując decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu od czwartku działalności SKOK Wołomin.

Idą święta, a warzywa i owoce nadal tanie

Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i owoce nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi mogą być trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem - informuje rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Najdroższy apartament w Chicago kupiony za 17 mln dolarów

Sanjay Shah, dyrektor generalny firmy informatyczno-doradczej Vistex zapłacił 17 milionów dolarów za wciąż niedokończony penthouse na 89. piętrze chicagowskiej Trump Tower. Oznacza to, że zamieszka w najdroższym apartamencie w Chicago.

"Unia bankowa nie uchroni Europy przed kolejnym kryzysem"

Unia bankowa zwiększy bezpieczeństwo europejskiego systemu bankowego, ale nie uchroni Europy przed następnym kryzysem finansowym - oceniła w środę Małgorzata Zaleska z zarządu NBP. Główny ekonomista MF Ludwik Kotecki, mówił o uwarunkowaniach przystąpienia do Unii.

Związek gmin żydowskich usatysfakcjonowany wyrokiem TK

Związek gmin żydowskich jest usatysfakcjonowany orzeczeniem TK, który uznał, że zakaz uboju rytualnego jest niekonstytucyjny. Jesteśmy wdzięczni sędziom TK za podjęcie takiej decyzji w sprawie dla nas fundamentalnej - podkreślili przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Księgarnie walczą o świątecznego klienta

Rok w rok Polacy zarzekają się, że to właśnie książki są nie tylko najchętniej dostawanym, ale też kupowanym prezentem na Boże Narodzenie. Nie ma co się więc dziwić księgarniom walczącym o świątecznego klienta – pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska dyskryminuje SKOK-i? Skarga w Brukseli

Komisja Europejska zarejestrowała skargę Kasy Krajowej SKOK na dyskryminację przez polskie władze. SKOK-i skarżą się, że Polska faworyzuje banki i parabanki kosztem bankowości spółdzielczej, którą poddaje "nieproporcjonalnym sankcjom, uniemożliwiającym działanie".

Zarobki wzrosną? Eksperci: Tak, ale nie we wszystkich branżach

- Prawie 40 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracownika. Gdzieś jest ten kłopot w znalezieniu właściwych kwalifikacji w takich zawodach jak inżynierowie, informatycy. Można powiedzieć, że w tych zawodach jest rynek pracownika - mówiła dyrektor generalna Manpower Group Iwona Janas. Natomiast Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych wskazywał na to, że podwyżki płac będą, ale w zawodach technicznych, wykorzystujących nowoczesne technologie. - Te zawody będą pierwsze w kolejności do podwyżek - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Lewandowski.

Koniec z "uśpionymi rachunkami"? Banki będą szukać spadkobierców

Banki i SKOK-i będą zobowiązane do szukania spadkobierców osób zmarłych, które zostawiły pieniądze na prowadzonych przez nie kontach - zakłada projekt ustawy o "uśpionych rachunkach", który trafił właśnie do Senatu. Jego autorzy chcieliby, by Sejm zajął się nim już w lutym.

Nieudana fryzura sylwestrowa? Blajer wyjaśnia, jak ją reklamować

Bal sylwestrowy zbliża się wielkimi krokami. Poza sukienką, czy garniturem kluczową rolę w naszym wieczornym wyglądzie odgrywa fryzura. Tylko co zrobić, gdy fryzjer zepsuje nam grzywkę lub zamiast jedynie końcówek pozbawi nas połowy włosów? Czy możemy złożyć reklamację fryzury sylwestrowej? Odpowiedzi na te pytania szukał Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Wielogłos z RPP. Co ze stopami procentowymi?

- Ścięcie stóp procentowych o 100 punktów bazowych wydaje się w tym momencie najbardziej uzasadnione - uważa Andrzej Bratkowski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Zupełnie inne zdanie w tej kwestii ma Elżbieta Chojna-Duch, również członek RPP, która uważa, że "przestrzeń do obniżek stóp w najbliższych miesiącach zmalała". Natomiast Anna Zielińska-Głębocka uważa, że "jest niemożliwym, aby przewidzieć dalsze kroki RPP".

Kiedy zaczynamy myśleć o świątecznych prezentach?

O świątecznych prezentach myślimy już na początku grudnia. 17,5 proc. z nas planuje zakup tego, co podaruje najbliższym, kilka miesięcy wcześniej. Co ciekawe, na jedną piątą z nas mają wpływ świąteczne dekoracje, które pojawiają się w sklepach. Większość osób według raportu ceneo.pl przeznaczy na prezenty od 100 do 300 złotych. Gdzie zwykle kupujemy prezenty?

Odnaleziono miliony euro w Watykanie. "To jest dość wesoła księgowość"

- Genialne jest posunięcie papieża Franciszka, aby scentralizować ewidencję własności Watykanu - mówił Jacek Pałasiński komentator TVN24 Biznes i Świat, który odniósł się do ostatnich sensacji z Państwa Watykańskiego. Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell w zeszłym tygodniu poinformował, że podczas przeglądu finansów Watykanu odnaleziono setki milionów euro, które nie figurowały w budżetach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Ostre starcia z policją. Grecy nie chcą zaciskać pasa

Parlament grecki uchwalił w nocy z niedzieli na poniedziałek budżet na rok 2015, który zakłada m.in. zmniejszenie deficytu i wzrost gospodarczy na poziomie 2,9 proc. Eksperci oceniają jednak, że Grecję czekają trudne negocjacje z kredytodawcami.

Steve Wozniak o początkach Apple: ten garaż to mit

- Ten garaż to trochę mit. Za bardzo to rozdmuchano. Urósł do rangi symbolu. Ale nie projektowaliśmy tam niczego. Przenieśliśmy tam finalny produkt, który potem zanieśliśmy do sklepu. A ten nam zapłacił. Z garażu szybko się wynieśliśmy - przekonuje Steve Wozniak, projektant pierwszego w historii komputera Apple i współzałożyciel firmy. - Są dwa różne oblicza. Ta "garażowa" firma to porozumienie o współpracy. W czasie Apple II byliśmy już dużą firmą. Przyszły inwestycje. Gdy one się pojawiły, Steve się zmienił. Postanowił być biznesmenem. Żarty się skończyły. Wskoczył w garnitur i zaczął pojawiać się na okładkach. Taką przyjął postawę. Dla niego firma komputerowa musiała przynosić zyski - wspomina Wozniak, który przekonuje, że praca inżyniera to spełnienie jego marzeń.