Pieniądze

Pieniądze

Tanie kredyty kuszą, ale to bomba z opóźnionym zapłonem? Oto kilka rad, jak uniknąć kłopotów

Skoro miesięczna rata za kawalerkę może być średnio dwa razy niższa niż rynkowy czynsz za wynajem podobnego mieszkania, to odpowiedź na pytanie: kupować czy wynajmować narzuca się sama. Oczywiście, jeśli masz zdolność kredytową - być może taka myśl towarzyszy niejednej osobie, która zastanawia nad kupnem wymarzonego "M". Choć to duże uproszczenie, tym razem statystyki nie kłamią: od maja 2012 roku stopy procentowe systematycznie spadają, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów i miesięczne raty milionów Polaków. Często o kilkadziesiąt, ale w niektórych wypadkach nawet o kilkaset złotych. Problem pojawi się wtedy, kiedy stopy zaczną rosnąć - a to raczej perspektywa nieunikniona. Czy wraz z tym urośnie "bańka złotowa"?

Ostatnie godziny na rozliczenie się z fiskusem. "Lepiej złożyć pusty PIT, ale podpisany, niż w ogóle"

- Warto jeszcze dziś dostarczyć do urzędu skarbowego nawet PIT zerowy, czyli pusty, ale podpisany. Natomiast w poniedziałek złożyć korektę - radził Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran&Pluta. Jak bowiem tłumaczył, "samo złożenie PIT-u 37 (podpisanego) nie jest przestępstwem. Mamy prawo go poprawić". Z tego tytułu nie grożą nam żadne sankcje. A jeśli nie rozliczymy się w terminie z fiskusem, grożą nam kary. Jak poinformował o godz. 16:45 resort finansów, liczba PIT-ów złożonych za pośrednictwem elektronicznego systemu przekroczyła już 7 mln. Najwięcej e-PITów złożono w województwie mazowieckim (13,8 proc.).

Polacy złożyli już ponad 6,3 mln e-PIT-ów. "Nie czekajmy na ostatnią chwilę"

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. Na rozliczenie się z fiskusem zostało niecałe 35 godzin. Ale eksperci apelują - nie zostawiajmy tego na ostatni moment. - Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają, to może być problem. Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć - mówił w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem. Nawet po 40 latach płacenia składek

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na raport przygotowany w Kancelarii Prezydenta, z którego wynika, że młodzi, którzy dziś wchodzą na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek będą mogli liczyć na emeryturę w wysokości 20 proc. swoich ostatnich zarobków.

System działa. Jak nie dać się naciągnąć na kredyt?

W ciągu ostatnich 3 miesięcy przy pomocy kradzionych dokumentów próbowano wyłudzić 1 877 kredytów wartych 67,3 mln zł – wynika z raportu InfoDOK, opublikowanego w środę przez Związek Banków Polskich. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r.

Więcej GMO w Europie? KE chce dać krajom większą swobodę

Komisja Europejska zaproponowała w środę zmianę zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE. Zgodnie z tą propozycją kraje unijne mają mieć więcej swobody, jeśli chodzi o ograniczanie i zakazywanie importu tych produktów.

Szefowie z importu doceniają Polskę

Dla zagranicznych menedżerów pracujących w naszym regionie Polska, pomimo biurokracji, jest najlepszym krajem na prowadzenie biznesu – pisze środowa "Rzeczpospolita".

UOKiK kwestionuje opłaty dodatkowe przy pożyczce. Provident zmienia praktykę

Koszty, które konsument ponosi w związku z udzieleniem i spłatą pożyczki powinny odpowiadać wartości tych usług - podkreśla UOKiK. I informuje, że szef urzędu zarzucił spółce Provident naliczanie opłat w sposób niezgodny z prawem. Provident z własnej inicjatywy zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Unia wypowiada wojnę alkoholowi. Najtańsza wódka za 32 zł?

Unia Europejska wypowiada wojnę alkoholowi - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada m.in. zakaz reklamy, minimalną cenę, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu.

Wnioski ze sprawy Amber Gold. KNF przeciwko "wiecznej stygmatyzacji"

Komisja Nadzoru Finansowego powinna mieć możliwość wykreślania z listy ostrzeżeń publicznych podmiotów, które sąd prawomocnie uniewinnił, lub wobec których umorzono postępowanie - mówi PAP szef KNF Andrzej Jakubiak. Liczy na uchwalenie odpowiednich przepisów do końca kadencji.