Pieniądze

Pieniądze

Lubisz robić zakupy? Od dziś masz więcej praw

Wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy w e-sklepie z 10 do 14 dni, więcej praw przy reklamacji wadliwego towaru, ograniczenia dla telemarketerów - to niektóre zmiany, które wprowadza ustawa o prawach konsumenta. Przepisy wchodzą w życie 25 grudnia.

Złoty najsłabszy w tym roku

Środa to kolejny dzień osłabiania się złotego. Kurs polskiej waluty zanurkował to najniższego poziomu w tym roku. Po godz. 13.00 w środę za euro trzeba było zapłacić ponad 4,31 zł, dolar kosztował ponad 3,53 zł, a frank szwajcarski umacniał się do ponad 3,58 zł.

Rekordowo zadłużeni na święta

Gwiazdka to dla banków czas żniw, bo Polacy biorą więcej pożyczek gotówkowych i ratalnych. W tym roku zbiory będą wyjątkowo obfite, a ich wartość może pobić rekord z 2008 roku – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Carski biznes na Ukrainie. Jak 29-latek stał się miliarderem?

Ukraiński biznesmen Serhij Kurczenko, blisko powiązany z Wiktorem Janukowyczem, zarobił 100 mln dolarów na zakupie rosyjskiego gazu po preferencyjnej stawce i sprzedaniu go po wyższych cenach - pisze Reuters. Jeszcze większych pieniędzy miał się dorobić na oszustwach podatkowych. Podobne oskarżenia wysuwał wcześniej ukraiński "Forbes". Kurczenko wówczas wszystkiemu zaprzeczył, kupił magazyn i zwolnił dziennikarzy.

Polacy w najlepszych nastrojach od 2008 r.

W porównaniu z listopadem w grudniu poprawiły się nastroje konsumenckie, dotyczące zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Największa poprawa dotyczy przewidywań przyszłego wskaźnika bezrobocia. Tak dobrych nastrojów w kraju nie było od 2008 r.

Paliwo tańsze na Święta. Nawet poniżej 4,50 za litr

Ceny paliw na stancjach benzynowych w okresie świąt Bożego Narodzenia i tuż po nim powinny dalej spadać - prognozują analitycy. Podkreślają, że obniżki w hurcie już wyhamowały, ale ostatnie spadki cen hurtowych nie przełożyły się jeszcze na ceny na stacjach.

Świąteczne zakupy "last minute". O czym trzeba pamiętać?

Duża liczba świątecznych prezentów okazuje się nietrafiona. - Jeżeli chcemy komuś zrobić przyjemność, to lepiej kupić to, czego ta osoba potrzebuje, niż to, co nam się podoba - podkreślała na antenie TVN24 Biznes i Świat psycholog społeczna Monika Dreger.

To jest kraj młodych emerytów

Obraz emeryta młodszego i nie tak biednego, jak przywykło się uważać, wyłania się z najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącej emerytów i rencistów w 2013 r. Omawia ją „Rzeczpospolita”.

Samorządy tną pensje władzy

Radni w Gorzowie Wielkopolskim obniżyli nowemu prezydentowi zarobki. Podobnie jest w innych gminach – informuje "Rzeczpospolita".

Solidniej spłacamy długi

Jak wynika z danych NBP, kredyty konsumpcyjne regulujemy najlepiej od początku 2010 r. To efekt poprawiła sytuacji na rynku pracy. A banki poprawiają wskaźniki, sprzedając złe kredyty firmom windykacyjnym – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W nowym roku więcej zapłacimy za prąd

Prezes Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na 2015 r. pięciu dystrybutorom energii elektrycznej oraz taryfy sprzedażowe dla trzech przedsiębiorstw. Nowe stawki oznaczają średni wzrost rachunków gospodarstw domowych od ok. 1 do 2 zł - wskazuje URE.

Alior przejmuje Meritum. UOKiK wydał zgodę

UOKiK zgodził się, by Alior Bank przejął akcje Meritum Banku. Prezes Urzędu uznał, że ich łączne udziały w rynku nie będą na tyle wysokie, by transakcja doprowadziła do ograniczenia konkurencji.