Pieniądze

Pieniądze

Rekordowo zadłużeni na święta

Gwiazdka to dla banków czas żniw, bo Polacy biorą więcej pożyczek gotówkowych i ratalnych. W tym roku zbiory będą wyjątkowo obfite, a ich wartość może pobić rekord z 2008 roku – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Carski biznes na Ukrainie. Jak 29-latek stał się miliarderem?

Ukraiński biznesmen Serhij Kurczenko, blisko powiązany z Wiktorem Janukowyczem, zarobił 100 mln dolarów na zakupie rosyjskiego gazu po preferencyjnej stawce i sprzedaniu go po wyższych cenach - pisze Reuters. Jeszcze większych pieniędzy miał się dorobić na oszustwach podatkowych. Podobne oskarżenia wysuwał wcześniej ukraiński "Forbes". Kurczenko wówczas wszystkiemu zaprzeczył, kupił magazyn i zwolnił dziennikarzy.

Polacy w najlepszych nastrojach od 2008 r.

W porównaniu z listopadem w grudniu poprawiły się nastroje konsumenckie, dotyczące zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Największa poprawa dotyczy przewidywań przyszłego wskaźnika bezrobocia. Tak dobrych nastrojów w kraju nie było od 2008 r.

Paliwo tańsze na Święta. Nawet poniżej 4,50 za litr

Ceny paliw na stancjach benzynowych w okresie świąt Bożego Narodzenia i tuż po nim powinny dalej spadać - prognozują analitycy. Podkreślają, że obniżki w hurcie już wyhamowały, ale ostatnie spadki cen hurtowych nie przełożyły się jeszcze na ceny na stacjach.

Świąteczne zakupy "last minute". O czym trzeba pamiętać?

Duża liczba świątecznych prezentów okazuje się nietrafiona. - Jeżeli chcemy komuś zrobić przyjemność, to lepiej kupić to, czego ta osoba potrzebuje, niż to, co nam się podoba - podkreślała na antenie TVN24 Biznes i Świat psycholog społeczna Monika Dreger.

To jest kraj młodych emerytów

Obraz emeryta młodszego i nie tak biednego, jak przywykło się uważać, wyłania się z najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącej emerytów i rencistów w 2013 r. Omawia ją „Rzeczpospolita”.

Samorządy tną pensje władzy

Radni w Gorzowie Wielkopolskim obniżyli nowemu prezydentowi zarobki. Podobnie jest w innych gminach – informuje "Rzeczpospolita".

Solidniej spłacamy długi

Jak wynika z danych NBP, kredyty konsumpcyjne regulujemy najlepiej od początku 2010 r. To efekt poprawiła sytuacji na rynku pracy. A banki poprawiają wskaźniki, sprzedając złe kredyty firmom windykacyjnym – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W nowym roku więcej zapłacimy za prąd

Prezes Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na 2015 r. pięciu dystrybutorom energii elektrycznej oraz taryfy sprzedażowe dla trzech przedsiębiorstw. Nowe stawki oznaczają średni wzrost rachunków gospodarstw domowych od ok. 1 do 2 zł - wskazuje URE.

Alior przejmuje Meritum. UOKiK wydał zgodę

UOKiK zgodził się, by Alior Bank przejął akcje Meritum Banku. Prezes Urzędu uznał, że ich łączne udziały w rynku nie będą na tyle wysokie, by transakcja doprowadziła do ograniczenia konkurencji.

W Polsce przybywa milionerów na potęgę, ale wielu nie potrafi zarządzać gotówką

W Polsce liczba milionerów rośnie najszybciej w Europie. Jeśli jednak spojrzymy na oszczędności Polaków na osobę, to jesteśmy dopiero na 22. miejscu na Starym Kontynencie. Na co więc wydajemy pieniądze i jaki jest finansowy obraz Polaków? - To zależy, o których Polakach mówimy. Ci, którzy mieszkają w Polsce są zadłużeni, część osób wciąż boryka się z brakiem pracy, część żyje poniżej minimum socjalnego. Ale mamy też 45 tys. milionerów i przyrost kilkanaście tysięcy rocznie. Więc nie jest tak, że jest u nas źle - podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Andrzej Fesnak, ekspert finansowy. - Gonimy dystans cywilizacyjny i nasze marzenia konsumpcyjne - zaznaczyła natomiast prof. Małgorzata Bombol, z Zakładu Zachowań Konsumentów SGH.

Spadek ceny ropy do 58 dolarów. USA zwiększy produkcję?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki z powodu ocen, że USA mogą jeszcze zwiększyć produkcję surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 58,73 USD, po spadku o 66 centów.

Rząd zajmie się ukrytymi dochodami. Po wyroku Trybunału

Nowe zasady opodatkowania przychodów bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych - wprowadzi projekt autorstwa Ministerstwa Finansów, którym we wtorek zajmie się rząd. Cel propozycji to dostosowanie przepisów do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Tania ropa uszczęśliwi kierowców. "Możliwe paliwo za mniej niż 4 złote"

Niedawno jeden z członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) poinformował, że przy cenie ropy naftowej nawet 40 dolarów za baryłkę, OPEC nie zamierza ciąć produkcji wydobycia surowca. Cena ropy naftowej na tym poziomie, przyczyniłaby się do niższych cen paliw na stacjach. Według Jakuba Boguckiego z e-petrol, cena za litr benzyny mogłaby spaść do kwoty 4 - 4,20 złotych za litr paliwa.

Media tradycyjne przegrywają z internetem walkę o reklamy

- W przyszłym roku w Wielkiej Brytanii wydatki reklamowe na internet przewyższą te na media tradycyjne. Po raz pierwszy w historii internet będzie dla reklamodawców ważniejszy - przewiduje Martin Sorrell, dyrektor generalny światowego potentata w branży reklamowej WPP. Jego zdaniem w ślady Wielkiej Brytanii pójdą Dania i Norwegia, a więc gospodarki z dobrze rozwiniętym sektorem e-commerce.

Złotówka stabilnie. Polska waluta trzyma się mocno

Piątek na rynkach walutowych upłynął dla złotego pod znakiem stabilnych notowań. Około 16.30 za euro trzeba było płacić ponad 4,18 zł, za dolara niecałe 3,36, a za franka szwajcarskiego - ponad 3,48 zł.