Pieniądze

Pieniądze

W Polsce przybywa milionerów na potęgę, ale wielu nie potrafi zarządzać gotówką

W Polsce liczba milionerów rośnie najszybciej w Europie. Jeśli jednak spojrzymy na oszczędności Polaków na osobę, to jesteśmy dopiero na 22. miejscu na Starym Kontynencie. Na co więc wydajemy pieniądze i jaki jest finansowy obraz Polaków? - To zależy, o których Polakach mówimy. Ci, którzy mieszkają w Polsce są zadłużeni, część osób wciąż boryka się z brakiem pracy, część żyje poniżej minimum socjalnego. Ale mamy też 45 tys. milionerów i przyrost kilkanaście tysięcy rocznie. Więc nie jest tak, że jest u nas źle - podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Andrzej Fesnak, ekspert finansowy. - Gonimy dystans cywilizacyjny i nasze marzenia konsumpcyjne - zaznaczyła natomiast prof. Małgorzata Bombol, z Zakładu Zachowań Konsumentów SGH.

Spadek ceny ropy do 58 dolarów. USA zwiększy produkcję?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki z powodu ocen, że USA mogą jeszcze zwiększyć produkcję surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 58,73 USD, po spadku o 66 centów.

Rząd zajmie się ukrytymi dochodami. Po wyroku Trybunału

Nowe zasady opodatkowania przychodów bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych - wprowadzi projekt autorstwa Ministerstwa Finansów, którym we wtorek zajmie się rząd. Cel propozycji to dostosowanie przepisów do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Tania ropa uszczęśliwi kierowców. "Możliwe paliwo za mniej niż 4 złote"

Niedawno jeden z członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) poinformował, że przy cenie ropy naftowej nawet 40 dolarów za baryłkę, OPEC nie zamierza ciąć produkcji wydobycia surowca. Cena ropy naftowej na tym poziomie, przyczyniłaby się do niższych cen paliw na stacjach. Według Jakuba Boguckiego z e-petrol, cena za litr benzyny mogłaby spaść do kwoty 4 - 4,20 złotych za litr paliwa.

Media tradycyjne przegrywają z internetem walkę o reklamy

- W przyszłym roku w Wielkiej Brytanii wydatki reklamowe na internet przewyższą te na media tradycyjne. Po raz pierwszy w historii internet będzie dla reklamodawców ważniejszy - przewiduje Martin Sorrell, dyrektor generalny światowego potentata w branży reklamowej WPP. Jego zdaniem w ślady Wielkiej Brytanii pójdą Dania i Norwegia, a więc gospodarki z dobrze rozwiniętym sektorem e-commerce.

Złotówka stabilnie. Polska waluta trzyma się mocno

Piątek na rynkach walutowych upłynął dla złotego pod znakiem stabilnych notowań. Około 16.30 za euro trzeba było płacić ponad 4,18 zł, za dolara niecałe 3,36, a za franka szwajcarskiego - ponad 3,48 zł.

IKE czy IKZE, czyli jak zaoszczędzić na jesień życia?

Jest wiele możliwości dodatkowego odkładania pieniędzy na emeryturę. Wśród nich są specjalnie dedykowane produkty emerytalne takie jak Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Pieniądze wpłacane na IKE i IKZE są naszą własnością i nie musimy czekać z ich wypłatą do osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawdź, czym różnią się oba rachunki.

Jest wniosek o upadłość SKOK-u Wołomin

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o wystąpieniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej w Wołominie - podał nadzorca w komunikacie.

Ile wydamy na święta?

486 złotych wyda przeciętny Polak na organizację najbliższych świąt. Jeżeli doliczyć do tego wydatki na prezenty - średnio 338 złotych - to łącznie każdy z nas wyda na święta grubo ponad 800 złotych - wynika z raportu TNS.

Miałeś pieniądze w SKOK Wołomin? Nie panikuj, ale uzbrój się w cierpliwość

Ogłoszenie upadłości SKOK Wołomin jest już tylko kwestią czasu. Działalność Kasy została dziś zawieszona, nie pracują placówki, wstrzymano też wypłaty środków. Osoby, które w kasie ulokowały pieniądze nie powinny jednak panikować. Depozyty w SKOK-ach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

KNF zawiesza działalność SKOK Wołomin. Upadłość przesądzona

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej w Wołominie, z powodu braku możliwości wypłacania przez kasę środków deponentom. To efekt pracy zarządu komisarycznego, który został wprowadzony do kasy na początku listopada. Ogłoszenie upadłości kasy jest już tylko kwestią czasu.

Szczurek o SKOK Wołomin: Resort interesuje się sprawą

Nadzór nad SKOK prowadzi KNF, nie MF natomiast resort interesuje się całą sprawą - oświadczył w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek, komentując decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu od czwartku działalności SKOK Wołomin.

Idą święta, a warzywa i owoce nadal tanie

Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i owoce nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi mogą być trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem - informuje rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Najdroższy apartament w Chicago kupiony za 17 mln dolarów

Sanjay Shah, dyrektor generalny firmy informatyczno-doradczej Vistex zapłacił 17 milionów dolarów za wciąż niedokończony penthouse na 89. piętrze chicagowskiej Trump Tower. Oznacza to, że zamieszka w najdroższym apartamencie w Chicago.