Pieniądze

Pieniądze

Potężna kara dla banku. Za drobny druk w ulotkach i reklamach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował drobny druk w ulotkach i reklamach kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank. Zbyt krótki był też czas wyświetlania tekstu w spotach telewizyjnych, stąd Urząd nałożył na bank ponad 1,7 miliona złotych kary - poinformował UOKiK. - Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem i odwołamy się od wydanej decyzji - mówi Wojciech Sury, rzecznik prasowy Getin Noble Bank.

Obiecują zyski i znikają z pieniędzmi. Ostrzeżenie przed oszustami

Podmiot, z którym się współpracuje wykorzystując waluty wirtualne, musi być zaufany. O tym, że znane są przypadki giełd na świecie, szczególnie w Azji, gdzie brokerzy - nieuregulowani i nienadzorowani - często znikali z pieniędzmi swoich klientów - mówił w czwartek ekonomista doktor Przemysław Kwiecień.

Polska może zapłacić za wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Oto "wzór" na karę

Polski rząd jest pierwszym w historii, który otwarcie ignoruje decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Instytucja ta już wcześniej nakładała kary - za o wiele mniejsze przewinienia - na takie kraje jak Włochy, Grecja czy Francja. Stawki dzienne wahały się pomiędzy kilkuset tysiącami euro dziennie a nawet kilkoma milionami. Pytanie, jakie konsekwencję czekają Polskę? Trybunał dysponuje "wzorem" na obliczanie finalnej kwoty kary. Szczegółowo wyjaśniał to Łukasz Kijek w TVN24 BiS.

Pomoc dla frankowiczów. Jest nowy projekt prezydenta

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt pomocy frankowiczom. Zakłada on ułatwienia w korzystaniu z pomocy przez osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Ponadto banki dostaną zachęty, by "odwalutować" kredyty, które nie zostały udzielone w złotówkach. Grupujące frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" projekt oceniło negatywnie.

Polacy mają coraz więcej kart płatniczych

Polacy noszą w portfelach coraz więcej kart płatniczych. - Na koniec pierwszego kwartału 2017 roku znajdowało się na polskim rynku 37,7 mln kart. To wzrost o 2,3 procent - podaje Narodowy Bank Polski.

Przegląd prasy. Grozi ci wysoki podatek. Fiskus nie uznaje umów deweloperskich

Rośnie liczba sporów dotyczących ulgi mieszkaniowej. Skorzystać mogą z niej ci, którzy w trakcie pięciu lat od momentu nabycia prawa do nieruchomości sprzedali ją, a środki przeznaczyli na zakup innej. "Rzeczpospolita" informuje, że urzędnicy coraz częściej odmawiają ulgi tym, którzy dysponują wyłącznie umową deweloperską. "Warunkiem jest umowa przenosząca własność" - pisze we środę "Rzeczpospolita".

Zapomnij o papierowych paragonach. Wkrótce znikną

Od stycznia 2018 roku będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi, kasy on-line obligatoryjnie będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską.

UOKiK krytycznie o planowanym nowym podatku

Projekt noweli ustawy o PIT i CIT, który między innymi nakłada dodatkowy podatek od nieruchomości m.in. na właścicieli dużych galerii handlowych może być niezgodny z zasadami pomocy publicznej - stwierdza w swojej opinii do projektu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Coraz mniej firm ogłasza upadłość

Od lipca 2016 roku do końca czerwca 2017 roku w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Liczba upadających firm w Polsce maleje - powiedział prezes rejestru Adam Łącki.

Lista najbogatszych ludzi świata. Zmiana na finansowym tronie

Bill Gates nie jest już najbogatszym człowiekiem na świecie - ogłosił w czwartek magazyn "Forbes". Założyciela Microsoftu w rankingu najzamożniejszych zdetronizował szef internetowego sklepu Amazon Jeff Bezos, który ma majątek wyceniany na 90,6 miliarda dolarów.

Budżetowa górka rozłożona na części. Zysk banku, podatki i "niezdrowe oszczędności"

Sytuacja budżetu jest dobra - stwierdził w programie "Bilans" w TVN24 BiS profesor Jan Czekaj z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odnosząc się do liczb przedstawionych przez resort finansów. Jak wskazuje, wyższe dochody budżetu zawdzięczamy zyskowi Narodowego Banku Polskiego oraz wpływom z podatków. Profesor Czekaj jednocześnie zwraca uwagę na oszczędności w budżecie, które "nie są zdrowe".

Miliardy złotych zniknęły z polskich banków

Według najnowszych danych NBP czerwiec był kolejnym miesiącem spadku popularności lokat bankowych. Wypłat dokonywali zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Gospodarstwa domowe wypłaciły od lutego 2016 roku już prawie 24 mld zł. Firmy wypłaty zaczęły później – w grudniu 2016 roku. Ich saldo lokat spadło o blisko 14 mld zł - zauważa analityk Expandera.