Pieniądze

Pieniądze

Rząd chce uszczelnić system podatkowy. Oceny ekonomistów

Ekonomiści pozytywnie oceniają uszczelnianie przez rząd systemu podatkowego, gdyż ich zdaniem każda dodatkowa kwota z tego tytułu korzystnie wpłynie na konkurencję i rozwój państwa. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego w 2017 r. system podatkowy uda się uszczelnić na 15-20 mld złotych.

Zmiany w umowach pracy tymczasowej. To będzie rewolucja dla kobiet w ciąży

Wszystkie umowy o pracę z kobietami w ciąży, nawet bardzo krótkie, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży przedłużą się do dnia porodu - proponuje resort rodziny. Konfederacja Lewiatan i inne organizacje przedsiębiorców z Rady Dialogu Społecznego, uważają, że to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę. Projektem zajmie się we wtorek rząd.

"Podnosi się wiek osób przechodzących na emerytury"

W ostatnich latach w Polsce podnosił się wiek osób pobierających pierwsze emerytury. W przypadku kobiet średni wiek przechodzenia na emeryturę przekroczył już 60 lat, czyli jest wyższy niż przewiduje ustawa obniżająca wiek emerytalny – mówi demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Najlepszy czas na zmianę pracy. Sprawdź, kto ma szansę na dobrą posadę

Dziewięciu na dziesięciu pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie - wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Hays Poland 2017, w którym prześledzono najnowsze trendy i perspektywy na rynku pracy. Można się z niego dowiedzieć też jakich kompetencji najbardziej oczekują pracodawcy, a także które specjalizacje są najbardziej pożądane.

Co z centralnym rejestrem faktur? Morawiecki tłumaczy

MF nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur, jednocześnie będzie analizować wprowadzenie w VAT mechanizmu tzw. split payment (podzielonej płatności) – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Oba rozwiązania mają pomóc w walce z wyłudzeniami VAT.

Złoty stabilny, dolar w dół. Inwestorzy obserwują Trumpa

Po inauguracyjnym przemówieniu nowego prezydenta USA Donalda Trumpa kurs dolara spadł w piątek w stosunku do sześciu najważniejszych walut. Inwestorzy obawiają się protekcjonizmu nowej administracji i jej polityki handlowej - podaje Reuters. Z kolei kurs polskiej waluty podczas piątkowej sesji wobec zagranicznych dewiz był stabilny - wskazują analitycy walutowi.

Pomarańcza zamiast jabłka. Kołodko widzi lepszą alternatywę dla 500 plus

- Minister finansów i rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki tryska nieustannym - mam nadzieję nie tylko urzędowym - optymizmem - powiedział Grzegorz Kołodko w programie TVN24 BiS "Bilans", komentując nastawienie Mateusza Morawieckiego odnośnie stanu polskiej gospodarki i finansów. Były minister finansów ocenił, że rząd powinien być "bardziej powściągliwy, planując wydatki".

Seniorzy toną w długach. Średni to już 12,3 tys. zł

Niewystarczające dochody, zapożyczanie się na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka - to najczęstsze powody zadłużania się emerytów. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 233 tys. osób w wieku emerytalnym; średni dług to 12,3 tys. zł.

Sąd zarzucił komisji bezczynność. Ta odpowiada frankowiczom ws. "sprawiedliwego kursu"

Wojewódzki Sąd Administracyjny zarzucił KNF bezczynność w rozpatrywaniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej i zalecił jego rozpatrzenie, co nie oznacza zobowiązania do wyliczenia tzw. "sprawiedliwego kursu" przewalutowania kredytów frankowych - twierdzi rzecznik KNF, odpowiadając w ten sposób na stanowisko Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Końcówka dopłat w tym roku. Limit popularnego programu wykorzystany w 92 proc.

Lada moment skończą się pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok. Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, limit ten został wykorzystany w 92 proc. - Możemy się liczyć z tym, że do końca tygodnia nastąpi wstrzymanie przyjmowania wniosków - wskazuje w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Bogusław Białowąs, z-ca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK. Ale są jeszcze pieniądze na 2018 r.

Piłkarzom płacą krocie, innym pracownikom grosze. Burmistrz wzywa do zmiany

Piłkarskie gwiazdy w londyńskich klubach zarabiają po kilkaset funtów za godzinę. Ale inni pracownicy często nie dostają nawet londyńskiej płacy minimalnej, która wynosi niecałe 10 funtów za godzinę. Burmistrz miasta Sadiq Khan wezwał więc publicznie właścicieli klubów, aby wreszcie przestały traktować pracowników po macoszemu i podniosły zarobki. Materiał programu "24 Godziny".

"Destrukcja systemu". Petru ocenia politykę emerytalną rządu

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenia, że "rząd stosuje bardzo krótkowzroczną strategię w przypadku systemu emerytalnego". Jego zdaniem system ten przechodzi kolejny etap destrukcji - stwierdził Petru podczas zorganizowanych przez jego ugrupowanie konsultacji społecznych w sprawie emerytur.

Ta kanapka pokazuje słabość polskiej waluty. Poznaj wskaźnik Big Maca

Frank szwajcarski jest przewartościowany, a wartość naszego złotego zaniżona. Skąd pochodzą te dane? Tygodnik "The Economist" na podstawie stworzonego przez siebie wskaźnika Big Maca ocenia poziom rynku światowych walut porównując ile kosztuje kanapka z sieci McDonald's w poszczególnych krajach.

Ośmiu mężczyzn ma bogactwo połowy globu. Ale skrajne ubóstwo spada

Drastyczne dysproporcje w podziale światowego majątku stale rosną. Jeszcze w 2010 roku pieniądze porównywalne z kapitałem połowy wszystkich ludzi na świecie były skupione w rękach 43 najbogatszych osób, teraz - zaledwie ośmiu. Oznacza to, że światowe bogactwo rozdzielane jest na coraz mniejszą liczbę osób, a przepaść między bogatymi i biednymi się pogłębia. Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, która sporządziła raport, bije na alarm, wskazując, że z obecnego - wypaczonego - systemu gospodarczego korzyści czerpie zaledwie 1 procent ludzkości. O raporcie rozmawiali goście TVN24 BiS Agata Szczęśniak z OKO.press i przewodniczący rady nadzorczej Bakallandu Marian Owerko.

Reklamacja zawiodła? Sprawdź, co możesz zrobić

W sporach ze sprzedawcami w pierwszej kolejności należy złożyć reklamację. Gdy to nie pomoże otwiera się droga do postępowania polubownego. Może brać w nim udział każdy klient rynku finansowego: banku, ubezpieczyciela czy funduszu inwestycyjnego. Warunkiem wszczęcie procedury jest złożenie wniosku, który kosztuje 50 zł - tłumaczył w TVN24 BiS Paweł Zagaj, zastępca Rzecznika Finansowego.

Przewalutowanie kredytów frankowych "tylko dobrowolne"

Istnieje potrzeba restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i kredytobiorcami - uznał w piątek Komitet Stabilności Finansowej. KSF przekazał państwowym instytucjom rekomendacje w sprawie dalszego postępowania z kredytami walutowymi.