Pieniądze

Pieniądze

Płacimy tyle samo, dostajemy mniej. Zaskakujące dane ze sklepowych półek

Żeby nie fundować klientom podwyżek cen, producenci ingerują w zawartość opakowania. Konsumenci płacą za swoje ulubione produkty tyle samo, ale w zamian dostają mniej. Taki trend jest widoczny od kilku lat na całym świecie, w tym w Polsce, ale dopiero brytyjski urząd postanowił sprawdzić, jak bardzo "skurczyły" się opakowania. Zjawisko wykrył w przypadku 2,5 tys. produktów.

"Może wywołać turystykę kredytową". Ekspert o nowej ustawie

Prokonsumenckie rozwiązania ustawy o kredycie hipotecznym są słuszne. Jednak przewidziany w niej zakaz udzielania kredytów w walutach może okazać się martwy. Gdy przyjdzie kryzys i wzrosną stopy procentowe, pojawi się "turystyka kredytowa" - uważa ekspert Marcin Daniecki.

Polski budżet górką stoi. Potężna nadwyżka, jakiej nie było w tym wieku

Po upływie sześciu miesięcy w państwowej kasie znajduje się kilka miliardów złotych więcej, niż zakładano w ustawie budżetowej. Według szacunkowych danych na koniec czerwca nadwyżka budżetu państwa wyniosła 5,9 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w latach 90. - skomentował Mirosław Gornowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Sądy według PiS. Zmiany niepokoją przedsiębiorców

Prawo i Sprawiedliwość nie rezygnuje z uchwalania ustaw, które mają zmienić sądownictwo w Polsce. W ocenie przedstawicieli przedsiębiorców, partia rządząca dąży do podporządkowania sądów władzy wykonawczej, a tomoże zrazić przedsiębiorców zagranicznych i krajowych - ocenili goście programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu

Unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska ocenia, że obecne wydarzenia w Polsce mogą wpłynąć na rozmowy o przyszłym unijnym budżecie, choć nie łączy się tego. - Ta atmosfera wokół Polski, to, co w tej chwili się dzieje, to, w jaki sposób rozmawiamy o Polsce i o tych aktach prawnych, nad którymi się teraz pracuje, absolutnie będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie - powiedziała w środę na konferencji.

Przelałeś pieniądze na złe konto? Łatwiej je odzyskasz

Będzie można odzyskać pieniądze pomyłkowo przelane na niewłaściwe konto - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Kancelarię Prezydenta. We wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała projekt do prac w podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Polacy zarabiają za mało. Kiedy awansujemy do grona bogatych?

Polska jest na dobrej drodze, by kiedyś wejść do grupy państw najwyżej rozwiniętych, czyli G20 - ocenia prof. Eugeniusz Gatnar z Rady Polityki Pieniężnej. Jestem pewien, że dobra koniunktura utrzyma się do końca 2019 r. Jak wskazuje, "Polacy zasługują na wyższe płace", ponieważ już zwiększyli swoją wydajność.

Opłata w paliwie może podnieść ceny żywności. Rolnicy chcą więcej z budżetu

Zarząd izb rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia tak zwanej opłaty drogowej. Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług - między innymi transportu, żywności - przekonują i proponują rozwiązanie: podniesienie dopłat do paliwa rolniczego.

Chcą większej kontroli nad internetowym rynkiem finansowym

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników rynku finansowego, korzystających z usług finansowych świadczonych poprzez różnego rodzaju tak zwane platformy internetowe - taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, przygotowanego przez resort finansów.

Największe pensje na polskiej giełdzie. Kowalski musiałby pracować ponad 200 lat

11,6 miliona złotych - tyle w ubiegłym roku zarobił rekordzista wśród prezesów spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest nim Janusz Filipiak, prezes i założyciel firmy informatycznej Comarch. Na drugim miejscu jest były prezes banku Pekao Luigi Lovaglio, który w 2016 roku zarobił 9,6 miliona złotych.​ Podium uzupełnił Mariusz Książek, prezes i założyciel firmy Marvipol, z zarobkami wynoszącymi prawie 8,5 miliona złotych.

Paliwo w Polsce jest tanie? Nie, jeśli spojrzymy na zarobki

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą przeforsować nową opłatę paliwową. Jednym z argumentów, którego używają jest fakt, że paliwo w Polsce jest tanie na tle innych krajów UE. To prawda, ale sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli uwzględnimy wysokość naszych zarobków. Dziennikarz TVN24 BiS Mateusz Walczak sprawdził, na ile litrów paliwa można sobie pozwolić za przeciętną wypłatę w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Co z pomocą dla frankowiczów? "Mamy podstawowy problem"

Prace nad tzw. ustawą frankową cały czas trwają, jeszcze chwilę musimy poczekać; tu już nie chodzi o szybkość jej przygotowywania, tylko o precyzję i mechanizmy, które będą akceptowane i możliwe do realizacji - powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera.

Polak szuka tańszego dentysty. Zobacz, ile zapłacisz poza krajem

Niemcy jadą leczyć zęby do Polski, a Polacy na Ukrainę. Żeby zaoszczędzić. W ten sposób kwitnie tak zwana turystyka dentystyczna. Leczenie kanałowe w Niemczech kosztuje około 200 euro, czyli 850 zł, a w Polsce jest ponad połowę tańsze. Polacy szukają dentystów, którzy zaoferują im niższe ceny, na przykład we Lwowie. I rzeczywiście, za wschodnią granicą wspomniane leczenie kanałowe jest czterokrotnie tańsze niż w Polsce. Więcej o tym zjawisku opowiadał Mateusz Walczak w TVN24 BiS.