Gigantyczna wygrana w loterii. Jak żyć z takimi pieniędzmi, mówi jeden z najbogatszych Polaków

[object Object]
Zbigniew Jakubas o wygranej w loterii Mega MilionsTVN24 BiS
wideo 2/2

Jeden los przesądził o wygraniu ponad 1,5 miliarda dolarów we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Milions. Zbigniew Jakubas, polski miliarder, w programie "Dzień na świecie" mówił, jak zarządzać tak dużym kapitałem.

- Pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym i mówię to jako człowiek - powiedział Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor giełdowy, zajmujący 18. miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Podkreślił, że nagłe pojawienie się dużej sumy pieniędzy może zrodzić problemy natury osobistej. - Taka wygrana może prowadzić do niejednej rozterki i niejednego problemu osobę, która wygrała, jak również całej rodziny. Wyobraźmy sobie, że wygrała to starsza osoba, która ma dzieci, wnuki i w tym momencie wszyscy ją natychmiast osaczają, bo każdy ma swoje potrzeby. W tym momencie z fajnej rodziny tworzy się dość drapieżna sytuacja - podkreślił.

Walec bogactwa

- Pieniądze do wygodnego życia, normalności, są niezbędne – powiedział Jakubas. – Chodzi o funkcjonowanie, opiekę medyczną, kształcenie dzieci, godne życie – dodał. Miliarder nie określił dokładnie, jaka kwota to gwarantuje.

- Jest granica zdrowego rozsądku. Reszta, a zwłaszcza takie kwoty (jak w amerykańskiej loterii - red.), to jest walec co stoi za naszymi plecami i musimy odpowiednio nim kierować, a jednocześnie uciekać, bo nas rozjedzie - stwierdził.

Jakubas radził, by ogromne wygrane reinwestować. Na pytanie, gdzie ulokować kapitał, polski potentat giełdowy zalecił "bezpieczne przystanie". Zdecydowanie odradził osobom niemającym doświadczenia w obrocie papierami wartościowymi kupowanie akcji. – Ja bym w tej chwili, będąc na miejscu tych osób, nie inwestował na giełdzie, bo, moim zdaniem, amerykańska giełda jest, mówiąc żargonem, mocno wygrzana czyli przewartościowana. Sądzę, że taka rodzina powinna ulokować aktywa w bardzo bezpieczne przystanie, na przykład złoto – powiedział Jakubas. Nawiązał przy tym do swojej ostatniej wizyty w Stanach, gdzie towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. – Byłem dwa tygodnie temu z panem premierem w Stanach, gdzie profesor Roubini (Nouriel Roubini, amerykański ekonomista, który jako pierwszy ostrzegał przed krachem z 2008 roku - red.) przestrzega, że kryzys się zbliża dużymi krokami i należy się go spodziewać w latach 2020-2021 – dodał polski miliarder.

Czy jak jest się miliarderem, to wydaje się więcej?

Zapytany przez prowadzącego, czy zmiana statusu z milionera na miliardera spowodowała, że wydaje więcej, np. kupuje trzy razy droższe buty, odparł: – Tak samo jak pan, jak osoba, która nieporównywalnie mniej zarabia, kupuję buty, może one są minimalnie droższe. Ale te same, co były 10 lat temu. Jem tak samo jeden obiad, jedno śniadanie, ponieważ naprawdę my nie żyjemy w ogóle w inny sposób, jak żyje ten, który zarabia powiedzmy sobie 50 tysięcy miesięcznie - stwierdził.

Jakubas mówił też, jak zarobić duże pieniądze. - Trzeba mieć dużo szczęścia, dużo wytrwałości i realizować swoje cele. Oczywiście moje pokolenie miało łatwiej, gdy my zaczynaliśmy budować swoje firmy, to na rynku nie było niczego. Wszystko, co się wówczas robiło, było skazane na sukces - stwierdził.

- Dzisiaj rynek jest dużo trudniejszy, ale obserwuję chociażby CD Projekt, młodych ludzi, którzy kilka lat temu mieli pomysł na zbudowanie czegoś, a dzisiaj są miliarderami, tak naprawdę w ciągu 10-12 lat osiągnęli sukces w ogóle nie mniejszy jak ja, może nawet większy. Dzisiaj daje się zarobić, tylko trzeba mieć gigantyczny pomysł i nadążać. Zwłaszcza za tym, co się dzieje w nowych technologiach i nowym świecie - stwierdził Jakubas.

– Miejmy dużo dystansu do giełdy. Ja na giełdzie inwestuję od 20 lat i obserwowałem już takie wzloty i takie wahnięcia, nie wspominając o upadkach, że przestrzegam wszystkich przed takim hurraoptymizmem, że jak coś rośnie, to cały czas będzie rosło. Kiedyś ta bańka, ten balon pęka, więc dystans jest zdroworozsądkowy - podkreślił.

Zbigniew Jakubas jest inwestorem i przedsiębiorcą. Zaczynał jeszcze w latach 80. od branży odzieżowej. W 1989 założył grupę kapitałową Multico, którą kieruje do dzisiaj. Na początku inwestował w media, miał udziały w "Kurierze Lubelskim" i "Życiu Warszawy". Majątek zbił na inwestycjach w m.in firmę Ruch czy Optimus. Posiada akcje Zakładów Azotowych Puławy i producenta składów kolejowych Newag, firmy odzieżowej IPACO, wydawnictwa Multico, firmy kolejowo-drogowej Feroco, pakiet kontrolny Mennicy Polskiej. Od 2014 jest także przewodniczącym rady nadzorczej Netii.

Autor: ah / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP