Najnowsze

Najnowsze

Powrót człowieka na Księżyc. "Amerykanie zarzekają się, że do 2028 roku stworzą stałą bazę"

Amerykanie chcą być na Marsie w 2030 roku. Natomiast Europejska Agencja Kosmiczna mówi o latach czterdziestych XXI wieku, to jest bardziej realne - mówiła w programie "Ostatnie piętro" w TVN24 BiS dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów. Jak zauważyła, wcześniej - za pięć lat - w ramach misji Artemis planowany jest powrót Amerykanów na Księżyc. - Amerykanie zarzekają się, że w cztery (kolejne) lata, czyli do 2028 roku, stworzą stałą, całoroczną bazę na Księżycu - dodała.

Podróż do Bhutanu. "Kraj jeszcze niedawno był zupełnie zamknięty"

Bhutan jest krajem bezpiecznym i stabilnym - ocenił w TVN24 BiS podróżnik Bartek Sabela. Jak wskazywał, "kraj jeszcze niedawno był zupełnie zamknięty". - Pierwsi turyści zaczęli przyjeżdżać w połowie lat 70. XX wieku - wyjaśniał gość programu "Pokaż nam świat". Z kolei Renata Sabela zwracała uwagę, że "jak już się jest w Bhutanie, to jest się przywitanym po królewsku, ponieważ to sam król czuwa nad standardem całego systemu turystyki". Jak dodała, za wjazd do Bhutanu trzeba jednak zapłacić od 180 do 250 dolarów w zależności od sezonu, w zamian otrzymuje się lokalnego przewodnika, lokum, jedzenie i transport.

Jednośladem przez świat. "Na rowerze jest mój dom"

Z jednej podróży wyszło mi całe życie na rowerze - opowiadała w TVN24 BiS podróżniczka Ewa Świderska. Jak wyjaśniała, wszystko zaczęło się w 2013 roku. - Pierwszy raz pojechałam na dłużej na trzy miesiące do Japonii (...) i nie chciało mi się wracać. Później byłam na Filipinach - wspominała w programie "Pokaż nam świat". - Na rowerze jest mój dom. Jest na nim śpiwór, namiot, kuchnia, apteczka, jedzenie i ubrania na różne warunki klimatyczne - mówiła Świderska.

Rewolucja jak na dłoni. Chip zamiast klucza i karty płatniczej

Zakupy bez gotówki i karty płatniczej czy odblokowanie drzwi. To tylko niektóre ułatwienia, które mogą dać chipy wszczepiane ludziom pod skórę. Na taki krok do tej pory zdecydowało się cztery tysiące Szwedów. Chociaż zastosowaniu tego rozwiązania towarzyszą kontrowersje, to - jak przekonywał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl - jeśli będziemy świadomymi użytkownikami technologicznej rewolucji, to możemy na tym sporo skorzystać.

Ministerstwo finansów szykuje nowy podatek

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych. Punktem wyjścia jest projekt stosownej dyrektywy zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 roku - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

Ceny warzyw i owoców. Co podrożało najbardziej?

Na rynku hurtowym w Broniszach oferowanych jest coraz więcej warzyw gruntowych z tegorocznych zbiorów, mimo to są one nadal drogie - informuje ekspert Maciej Kmera. W stosunku do ubiegłego roku najbardziej podrożały: rzodkiewki, ogórki szklarniowe, fasolka szparagowa oraz ziemniaki.

"Największe kłamstwo internetu". Eksperci ostrzegają

Najlepiej od razu założyć, że wszystkie informacje, które umieszczasz w internecie, prędzej czy później zostaną ujawnione – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. I radzą: czytajcie regulaminy i politykę prywatności, w smartfonach wyłączcie automatyczne wykrywanie sieci Wi-Fi, zwracajcie uwagę, na co pozwalacie instalowanym aplikacjom, a zanim je ściągniecie, sprawdźcie komentarze.

Weekendowe utrudnienia w bankach

Brak dostępu do bankowości internetowej i mobilnej oraz problemy z płatnościami - to niektóre utrudnienia, na które w weekend muszą się przygotować klienci kilku banków.

Wyjątkowy moment w Sejmie. Oklaski, radość i przyjęta poprawka opozycji

W piątek w Sejmie prawie jednogłośnie przeszła ustawa nazywana 500 plus dla niepełnosprawnych. Zaskakujące jest jednak to, że opozycji udało się przeforsować poprawkę zakładającą niewliczanie do kwoty uprawniającej do świadczenia emerytur i rent. Poprawka przeszła przy biernej postawie części posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli na sali.

Adam Niedzielski pokieruje NFZ

Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw operacyjnych Adam Niedzielski został pełniącym obowiązki prezesem NFZ – poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

"Yellow boxy" na polskich ulicach. Mają zmniejszyć korki

W piątek na czterech skrzyżowaniach w Szczecinie pojawiły się "yellow boxy". Żółte pasy tworzące kraty mają poprawić płynność przejazdu i zapobiegać blokowaniu ruchu. Pilotażowy program został wprowadzony na prośbę ministerstwa infrastruktury.

Debiuty i polityczne powroty. Oświadczenia majątkowe europosłów

Nieruchomości warte miliony złotych, duże oszczędności, kredyty frankowe, a nawet pożyczka na ciągnik - takie informacje znalazły się w oświadczeniach nowych europosłów złożonych w związku z objęciem mandatu. Przyjrzeliśmy się głównie osobom, których najnowszy stan majątkowy nie był znany w momencie wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wątpliwości w sprawie popularnej aplikacji. Zapowiedź ministra

Istnieje możliwość przekazywania danych w sposób niekontrolowany. My staramy się potwierdzić, czy rzeczywiście tak jest - powiedział w czwartek minister cyfryzacji Marek Zagórski. W ten sposób odniósł się do kontrowersji w sprawie popularnej aplikacji FaceApp. Resort apeluje o ostrożność przy korzystaniu także z innych produktów udostępnianych właścicielom telefonów, zwłaszcza że problem ochrony naszej prywatności nie dotyczy tylko aplikacji stworzonej przez Rosjan.

Nowak: nie podejmowałem decyzji legislacyjnych

Notatka ze spotkań zespołu w kancelarii premiera wskazuje, że zapadały tam decyzje dotyczące projektów ustaw - stwierdził szef komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała (PiS), przedstawiając dokument. Były minister Sławomir Nowak podkreślał, że nie było nieformalnych spotkań w urzędzie i nie podejmował decyzji legislacyjnych.