Najnowsze

Najnowsze

Spada liczba narodzin i dzietność

W czerwcu 2019 roku urodziło się 28,2 tysiąca dzieci - poinformował na Twitterze ekonomista Rafał Mundry, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jak dodał, suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy jest najmniejsza od października 2016 roku. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, prognozy rządu odnośnie liczby urodzeń na 2019 rok związane z programem 500 plus mogą się nie sprawdzić.

Karta EKUZ. Jak ją wyrobić?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - warto o niej pamiętać wybierając się na wakacje za granicę. Przyda się też osobom, które zamierzają pracować lub uczyć się poza Polską. Tłumaczymy, jak ją uzyskać.

Drożej samolotem, taniej pociągiem. Niemiecki pomysł na ochronę klimatu

Przekazania dodatkowych pieniędzy na rozbudowę kolei i wprowadzenia podwyżki podatku na paliwo lotnicze domagają się posłowie niemieckiej partii Zieloni. Opracowany przez ugrupowanie plan ma doprowadzić do tego, że do 2035 roku większość oferowanych przez linie lotnicze połączeń krajowych w Niemczech stanie się zbędna.

Aplikacja do przerabiania zdjęć pod lupą. Są wyniki badania

Zgodnie z zapowiedzią ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, zespół CERT NASK przeanalizował jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych do przerabiania zdjęć - poinformował resort. "Z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzono", że badana wersja aplikacji nie zawiera złośliwego oprogramowania.

Zakaz połowów dorsza we wschodniej części Bałtyku. Jest reakcja ministra

Od wtorku obowiązuje zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Jest to efekt decyzji Komisji Europejskiej. Działania mają przyczynić się do ratowania będącego w złym stanie stada dorsza atlantyckiego w tej części Bałtyku. Zdaniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka decyzja KE jest niewystarczająca.

Elektryczne hulajnogi nie dla wszystkich. Rząd szykuje zmianę przepisów

Maksymalnie 25 kilometrów na godzinę - z taką prędkością będą mogły się poruszać hulajnogi elektryczne w Polsce. Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, które opublikowało założenia do projektu w tej sprawie. Jak dodano, urządzenie transportu osobistego będzie traktowane jak rower, dlatego też kierujący będzie mógł korzystać ze ścieżek rowerowych. Ministerstwo zaproponowało także wprowadzenie ograniczeń wiekowych.

Pieniądze dla ofiar Amber Gold. "Dzisiaj uruchamiam przelewy"

Kolejni poszkodowani w aferze Amber Gold odzyskają swoje pieniądze. Ponad milion złotych trafi między innymi do byłych pracowników parabanku i właścicieli wynajmowanych przez niego lokali. - Dzisiaj uruchamiam przelewy. W ciągu tygodnia powinni otrzymać pieniądze – powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl syndyk masy upadłościowej Amber Gold Józef Dębiński.

Nowa usługa Poczty Polskiej pod lupą urzędu. Wszczęto kontrolę

Poczta Polska otworzyła właśnie swój pierwszy automat do odbioru paczek. Tymczasem Urząd Zamówień Publicznych bada, czy zawierając kontrakt bez przetargu, nie złamała ona prawa - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Rzecznik prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl poinformowała, że "Poczta Polska S.A. przedstawiła wyczerpującą argumentację w zakresie zastosowanych podstaw prawnych".

Minister opowiada historię z udziałem prezesa PiS. "Pytał, co się tutaj dzieje"

Kierowcy od poniedziałku mogą korzystać z trzeciego odcinka obwodnicy Skawiny w województwie małopolskim w ciągu drogi krajowej numer 44. Inwestycja pochłonęła ponad 41 milionów złotych. Podczas otwarcia minister Andrzej Adamczyk opowiedział związaną z tą trasą historię, dotyczącą prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Pensje, premie i usługi zewnętrzne. Bank centralny pod lupą NIK

"Nierzetelne" stosowanie uchwały w sprawie maksymalnego poziomu wynagrodzeń, wypłata większości pracownikom po sześć tysięcy złotych premii oraz wątpliwości w sprawie niektórych wydatków na usługi zewnętrzne - to główne zastrzeżenia po kontroli Najwyższej Izby Kontroli w Narodowym Banku Polskim. Z wnioskami kontrolerów nie zgadza się bank centralny.

Za prąd zapłacimy więcej. Dostawcy nie czekają na nowe przepisy

Wyższy o połowę rachunek za prąd w 2019, ale brak podwyżki w 2020 roku - niektórzy klienci otrzymują taką promocyjną ofertę. Jednak jej wybór oznacza rezygnację z korzystania z taryfy zatwierdzanej przez prezesa URE na rzecz wolnorynkowych cen - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Najbardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Najmniej zadłużeni w Unii Europejskiej są Estończycy, zaś najbardziej Grecy. Najwyższy nominalny dług publiczny na koniec pierwszego kwartału 2019 roku zanotowano jednak we Francji, która wyprzedziła pod tym względem Włochy - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska, jeśli chodzi o poziom zadłużenia w stosunku do wielkości gospodarki, znalazła się tuż za pierwszą dziesiątką rankingu.

Powrót człowieka na Księżyc. "Amerykanie zarzekają się, że do 2028 roku stworzą stałą bazę"

Amerykanie chcą być na Marsie w 2030 roku. Natomiast Europejska Agencja Kosmiczna mówi o latach czterdziestych XXI wieku, to jest bardziej realne - mówiła w programie "Ostatnie piętro" w TVN24 BiS dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów. Jak zauważyła, wcześniej - za pięć lat - w ramach misji Artemis planowany jest powrót Amerykanów na Księżyc. - Amerykanie zarzekają się, że w cztery (kolejne) lata, czyli do 2028 roku, stworzą stałą, całoroczną bazę na Księżycu - dodała.

Podróż do Bhutanu. "Kraj jeszcze niedawno był zupełnie zamknięty"

Bhutan jest krajem bezpiecznym i stabilnym - ocenił w TVN24 BiS podróżnik Bartek Sabela. Jak wskazywał, "kraj jeszcze niedawno był zupełnie zamknięty". - Pierwsi turyści zaczęli przyjeżdżać w połowie lat 70. XX wieku - wyjaśniał gość programu "Pokaż nam świat". Z kolei Renata Sabela zwracała uwagę, że "jak już się jest w Bhutanie, to jest się przywitanym po królewsku, ponieważ to sam król czuwa nad standardem całego systemu turystyki". Jak dodała, za wjazd do Bhutanu trzeba jednak zapłacić od 180 do 250 dolarów w zależności od sezonu, w zamian otrzymuje się lokalnego przewodnika, lokum, jedzenie i transport.

Jednośladem przez świat. "Na rowerze jest mój dom"

Z jednej podróży wyszło mi całe życie na rowerze - opowiadała w TVN24 BiS podróżniczka Ewa Świderska. Jak wyjaśniała, wszystko zaczęło się w 2013 roku. - Pierwszy raz pojechałam na dłużej na trzy miesiące do Japonii (...) i nie chciało mi się wracać. Później byłam na Filipinach - wspominała w programie "Pokaż nam świat". - Na rowerze jest mój dom. Jest na nim śpiwór, namiot, kuchnia, apteczka, jedzenie i ubrania na różne warunki klimatyczne - mówiła Świderska.