Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia powodów opóźnień w budowie autostrady A1. Ich zdaniem winny jest minister transportu. - Jestem jak najbardziej za - ripostuje Jerzy Polaczek.
- Postawa "wait and see" w polityce pieniężnej wydaje się obecnie właściwa - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Podkreślił jednocześnie, że sytuacja na polskim rynku jest stabilna.
- Wkrótce do sądu trafi wniosek o rejestrację fuzji Pekao SA i Banku BPH - poinformował prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki. Wczoraj Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się na podział BPH. Zgoda była niezbędna do zakończenia procesu fuzji.
Studenci, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem akademickim 2002/2003 i jeszcze się nie obronili, powinni to zrobić przed końcem roku. W przeciwnym razie mogą zostać powołani do wojska - donosi "Gazeta Prawna".
Sieć stacji benzynowych marki Orlen w Niemczech wkrótce stanie się przeszłością. Polski koncern nie wycofuje się jednak z niemieckiego rynku, a jedynie zmienia markę swoich stacji - donosi "Puls Biznesu".
Zgoda Komisji Nadzoru Bankowego na podział Banku BPH może oznaczać duże zmiany dla klientów tzw. mini-BPH. Droga od odkupienia tej części banku od UniCredit przez GE Money jest teraz otwarta - pisze "Parkiet".
- Po 9 miesiącach tego roku budżet państwa nie odnotował deficytu. Pod kontrolą jest też tempo wzrostu zadłużenia państwa - powiedziała minister finansów Zyta Gilowska w "Sygnałach Dnia".
Płocka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Banku Zachodniego. Dotyczy ono m.in. wypłaty wynagrodzenia spółce Henryki Bochniarz Nicom Consulting, która miała popełnić błędy przy doradzaniu podczas tej prywatyzacji.
Małopolscy listonosze buntują się przeciw politykom. – Nie będziemy roznosić ich ulotek wyborczych. Płacą tyle, co kot napłakał - mówią. W urzędzie pocztowym w Wadowicach 24 na 25 listonoszy podpisało już odmowę roznoszenia ulotek do mieszkań.
Polkomtel, TVP i Polskie Radio podpisały porozumienie w sprawie utworzenia telewizji cyfrowej. Wydadzą na ten cel miliard złotych - donosi "Puls Biznesu", który dotarł do szczegółów umowy.
Najlepsze dla przedsiębiorców samorządy przeznaczają na rozwój firm co trzecią złotówkę z unijnych funduszy. Te gorsze, zaledwie co piątą. Tymczasem powinny przeznaczać na ten cel co najmniej 40 proc. otrzymanych od Unii funduszy - donosi "Rzeczpospolita".
Gdańska Transport Company ma prawo kontynuować budowę autostrady A1 na trasie z Gdańska do Torunia - orzekł sąd. Tym samym uchylił decyzję ministra transportu Jerzego Polaczka o wygaśnięciu dla GTC koncesji.
Najgorszy okres kryzysu na rynku nieruchomości w USA mamy już za sobą, wyjąwszy pojedyncze efekty uboczne - ocenił szef Fed Alan Greenspan. Jednocześnie przestrzegł przed popadaniem w zbytnią euforię.
Jeden z gigantów w branży spożywczej, firma Cadbury Schweppes ogłosiła plan grupowych zwolnień 700 pracowników. Chce zamknąć część zakładów w Anglii i zredukować zatrudnienie. W zastępstwie produkcja ma być przeniesiona do Polski.
Rosja zakazała we wtorek importu mączki rybnej z Polski oraz zagroziła, że zablokuje import polskich produktów roślinnych przez kraje trzecie. O zakazie nic nie wie Komisja Europejska.
Norwegia zbuduje pierwszą na świecie elektrownię na wodę morską. Elektrownia określana jako "osmotyczna" będzie wykorzystywać różnicę w ciśnieniu między wodą słoną i słodką.
Konkurencja na polskich torach ciągle w powijakach. Prywatni przewoźnicy kolejowi nie przejawiają zainteresowania przewozami pasażerskimi i czekają na wsparcie ze strony samorządów wojewódzkich.
Budimex - Dromex SA. za 677 mln zł zbuduje fragment drogi ekspresowej S-3. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia budowy powstanie 26,7 km między węzłami "Pyrzyce" i "Myślibórz". To jeden z trzech odcinków na trasie Szczecin - Gorzów Wielkopolski.
Mykoła Azarow wicepremier i minister finansów Ukrainy oświadczył w środę, że jego kraj nie ma żadnego długu wobec Gazpromu. Według niego problem rzekomego zadłużenia dotyczy rozliczeń między podmiotami gospodarczymi. Z kolei KE wierzy w szybkie załagodzenie kryzysu.
Do 2006 roku guma do żucia była po prostu gumą do żucia, ale co najważniejsze "wyrobem cukierniczym", na który obowiązuje 22 proc. VAT. Potem jednak odmiana "sugar free" przestała nim być, a jej VAT spadł do siedmiu proc. Ale nazwa "guma" została.
Chiny chcą stać się potęgą w przemyśle lotniczym. China Aviation Industry Corporation kończy prace montażowe nad ARJ21 - maszyną, która ma stać się przebojem chińskiego rynku lotniczego, a w przyszłości ma pozwolić Chinom walczyć o pozycję głównego producenta samolotów.
Lista spółek na działającym od sierpnia przy warszawskiej GPW rynku wzbogaci się w październiku przynajmniej o pięciu nowicjuszy. Szturmuje go głównie branża IT.
Carrefour rozmienia się na drobne, co może mu wyjść na dobre. Sieć pod marką "5 minut" zaczęła otwierać niewielkie sklepy na osiedlach - tam, gdzie dotąd rządziły Żabka, Lewiatan czy ABC.
Rok 2007 spółdzielnie zapamiętają jako najgorszy w historii. Liczba oddanych przez nie mieszkań może spaść nawet poniżej ośmiu tysięcy. Mniejsza podaż jeśli nie podwyższy ceny lokali, to z pewnością ich nie obniży - pisze "Rzeczpospolita".
Statystycznie każdy warszawiak ma własny pokój, co trzeci jeździ do pracy samochodem. Z roku na rok spada u nas przestępczość. Tak dobrze ma niewielka część ludzi na świecie – wynika z raportu ONZ, o którym pisze "Życie Warszawy".
Inwestorzy z Polski, Korei i Izraela wystartowali po Stocznię Gdynia. W przyszłym tygodniu wyjaśnią się też losy gdańskiej kolebki „S” - pisze "Puls Biznesu".
Prezydent Chorzowa wymówił Międzynarodowym Targom Katowickim dzierżawę gruntu i budynków zajmowanych przez tę spółkę. Przyczyną było niewywiązanie się MTK z umowy zawartej z miastem.