Najnowsze

Najnowsze

Teleinformatyczne plany

Spółka Unima 2000 z branży technologii teleinformatycznych nie kupiła spółki, dzięki której miała wejść na rynek warszawski. Prezes podsumowuje dobrze miniony rok dla spółki. Firma planuje podobnie jak w zeszłym roku wypłatę dywidendy. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Unima 2000 Krzysztofem Knisznerem, rozmawiał Mikołaj Kunica

Superman bije nowy rekord

Okrągły milion dolarów zapłacił nabywca pierwszego wydania pierwszego komiksu z przygodami Supermana. Pierwszy z serii "Action Comics" nazywany jest Świętym Graalem wśród komiksów - wszyscy o nim słyszeli, mało kto widział na własne oczy.

Większe prawa doradców podatkowych

Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym. Chce im dać prawo reklamowania się, zliberalizować zasady podejmowania przez doradców dodatkowej działalności, rozszerza możliwości ich działania w sprawach celnych i egzekucyjnych. O tym, jak to wpłynie na całą branżę i czy to krok w dobrą stronę, z przew. Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Tomaszem Michalikiem i Beatą Kuszewską z Kancelarii Kuszewska i Wspólnicy, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Popularny lek na cukrzycę powoduje zawał

Koncern GlaxoSmithKline ukrywał informacje o szkodliwym działaniu ubocznym swego leku na cukrzycę Avandia, który dostępny jest także w Polsce. Według raportu komisji amerykańskiego Senatu, producent farmaceutyków wiedział, że stosowanie leku zwiększa ryzyko występowania zawału serca na wiele lat przed tym, nim ta informacja trafiła do opinii publicznej.

Nieśmiały początek tygodnia na GPW

Inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych nieśmiało rozpoczęli nowy tydzień. Rynek zanotował lekkie wzrosty przy niewielkich obrotach. Szczegóły przebiegu sesji przedstawia Błażej Karwowski

Mazowsze chce uciec Janosikowi

Zarząd województwa mazowieckiego skarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące tzw. janosikowego. - Mazowieckie wyręcza państwo w finansowaniu polityki spójności - mówi TVN CNBC Biznes marszałek województwa Adam Struzik.

Przed wynikami Agory

Analitycy ankietowani przez agencję ISB prognozują, że zysk netto grupy medialnej Agora w IV kwartale 2009 r. mógł wynieść od 5,3 do 11,4 mln zł. Zdaniem analityk Espirito Santo Adrianny Kociędy, która była gościem programu "Rynki dnia", Agora może zaskoczyć rynek pozytywnymi wynikami. Przypomnijmy, że Agora poda wyniki we wtorek 23 lutego przed rozpoczęciem sesji na warszawskim parkiecie.

Kiedy oddasz swoje 16,5 tysiąca?

Każdy z nas - nie wyłączając starców i niemowląt - jest winien 16 544 złote. Dokładniej - był winien, bowiem to stan na koniec grudnia 2009 i od tego czasu liczby zapewne juz wzrosły. Wtedy Skarb Państwa miał łącznie 631 533 700 000 złotych długu.

Amerykanie wiedzą, kto zhakował Google'a?

Amerykańskie władze wiedzą już, kto stoi za hakerskimi atakami na Google sprzed kilku tygodni - podał "Finanncial Times". Według tych doniesień to młody konsultant ds. bezpieczeństwa komputerowego, pracujący na zlecenia dla chińskich instytucji rządowych.

Przy Abbey Road nadal będa nagrywać

Legendarne studia Abbey Road - miejsce nagrań większości utworów Beatlesów - nie zostaną sprzedane. Po fali protestów właściciel studia, firma EMI, zmieniła plany, choć wciąż jest w finansowych kłopotach. Protestowali i zwykli miłosnicy muzyki, i gwiazdy - m.in. Paul McCartney.

Netia - wyniki IV kwartału 2009

Netia - spółka z branży telekomunikacyjnej podała swoje wyniki za IV kwartał 2009 roku a także prognozy na rok 2010. Czy dobre wyniki spółki oznaczają wypłatę dywidendy? Jaki będzie bieżący rok dla spółki? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: prezes Netii, Mirosław Godlewski. 

Europa była na urlopie, Polska nie za bardzo

W ubiegłym roku Polacy wyjeżdżali na urlopy o blisko 13 proc. rzadziej niż w 2008 roku – podliczył Eurostat, unijne biuro statystyczne. Dla porównania: obywatele Unii Europejskiej zwiększyli częstotliwość wyjazdów urlopowych średnio o 2,3 proc.

Uproszczone rozliczenia z fiskusem

Firmy, które optymistycznie zakładają, że zarobią w tym roku krocie, powinny się zastanowić, czy nie lepiej rozliczać się z fiskusem w formie uproszczonych zaliczek. A „zaoszczędzone” w ten sposób pieniądze – zainwestować. Takiego wyboru mogą dokonać jeszcze tylko dziś - 22 lutego. O tym w magazynie "Biznes Lunch" z Agatą Szymborską-Sutton z działu analiz Tax Care, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Grecja pokazała, że euro jest bez sensu?

Komisja Europejska dementuje pogłoski, jakoby miała pożyczać Grecji jakieś pieniądze. Tymczasem inwestor i miliarder George Soros uważa, że do ratowania Grecji wystarczy prowizoryczna pomoc, głównie polityczne wsparcie - ale przed Europą staje poważniejszy problem, jakim jest przyszłość euro jako wspólnej waluty.

Prognoza: Polska gospodarka wyprzedzi niemiecką

Stare, syte i bierne - tak brukselski think-tank CEPS widzi Niemcy. Jako przeciwieństwo niemieckiej gospodarki wskazuje Polskę - kraj, który z kryzysem radzi sobie sprawniej, i gdzie ludziom chce się uczyć. W następnych 30 latach Niemcom grozi przekształcenie się w "kraj pracowników pomocniczych" - stwierdzają autorzy opracowania.

Goldman Sachs tnie po Chinach

Wycena akcji chińskich deweloperów została obniżona aż o 32 proc. przez analityków banku Goldman Sachs Group. Podstawą do weryfikacji jest niepewność związana z zapowiadanymi działaniami Pekinu odnośnie schłodzenia wzrostu gospodarczego i przeciwdziałania spekulacjom.

Projekt braster

Czym jest projekt braster oraz kiedy i ile spółka DGA zacznie na nim zarabiać? Między innymi o tym w magazynie "Dzień na rynkach" z wiceprezesem DGA Mirosławem Markiem, rozmawiał Mikołaj Kunica. 

"To ponure zwycięstwo generała Jaruzelskiego"

"Odwołanie Anity Gargas odbieramy jako ponure zwycięstwo gen. Jaruzelskiego" - napisali w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich szefowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Jednocześnie poprosili o interwencję w sprawie odwołania wiceszefowej TVP1 z powodu emisji filmu o generale. Ich zdaniem, decyzja zarządu TVP w tej sprawie jest czysto polityczna.

Toyota przerwie produkcję w Europie

Brytyjskie i francuskie fabryki Toyoty mogą stanąć na kilka dni. Jak donosi agencja Kyodo, japoński koncern miałby między innymi zamknąć na 8 dni brytyjski zakład produkujący karoserie i silniki. Miałoby nastąpić między końcem marca a początkiem kwietnia.

Rynek gier nadal słaby

Spółka Nicolas Games nadal nie radzi sobie z projektem "after fall", czyli licencją na budowę dużej gry. Kiedy w spółce pojawi się inwestor, który sfinansuje nową grę? O tym w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Nicolas Games Tomaszem Majką, rozmawiał Mikołaj Kunica

Tak-tak powiedział nie

Użytkownicy kart prepaidowych sieci Heyah i Tak Tak mają problemy z doładowaniem. Od kilku dni kart nie można już kupić w punktach Kolportera, a na początku marca może ich zabraknąć w ofercie Ruchu. Powodem jest blisko 30-procentowa obniżka marż na doładowania kart pre-paidowych dla dystrybutorów.

Długie oczekiwania na unijne dotacje

Ile trwa weryfikacja wniosków dotyczących unijnych programów? Bardzo długo, a przedsiębiorcy chcą to zmienić. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z byłym wiceministrem rozwoju regionalnego Jerzym Kwiecińskim, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Lufthansa strajkuje. Pustki na lotniskach

Już kilkaset lotów odwołały do południa niemieckie linie lotnicze Lufthansa. Powodem zakłóceń jest największy w historii strajk pilotów linii, który rozpoczął się o północy i potrwa do czwartku. Wbrew obawom, na niemieckich lotniskach panuje spokój, bo większość pasażerów zmieniła rezerwacje bądź przesiadła się na kolej.

Pilnujmy swoich pieniędzy na emeryturę

Aktywizatorom Otwartych Funduszy Emerytalnych kryzys nie jest straszny. W ubiegłym roku zarobili oni prawie pół miliarda złotych, czyli o 1/5 więcej niż w roku ubiegłym. Nie zawsze jednak zarabiali na przemyślanych decyzjach i na korzyść klientów. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z Dariuszem Laskiem z Union Investment TFI, rozmawiał Robert Stankiewicz.

MFW wyprzedaje złoto

Międzynarodowy Fundusz Walutowy planuje sprzedaż ponad 190 ton złota. Wartość ze sprzedaży według obecnego kursu może osiągnąć ponad 6 miliardów dolarów. Czy taka decyzja może wpłynąć na zachwianie cen złota na rynku? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Janem Mazurkiem głównym analitykiem w Investors TFI, rozmawiał Robert Stankiewicz

Wojsko wyprzedaje

Wojskowe działki pod młotek. Ministerstwo Obrony Narodowej po atrakcyjnych cenach wyprzedaje wojskowe nieruchomości w dużych miastach. Pieniądze ze sprzedaży gruntów wojskowych zasilą fundusz modernizacji sił zbrojnych. O szczegółach Marek Klapa.

Ropa drożeje. Kryzys za nami?

Świat wychodzi z najgorszej od II wojny światowej recesji - uważają amerykańscy maklerzy - a jedną z oznak tej sytuacji jest wzrost cen ropy naftowej. Za baryłkę trzeba obecnie zapłacić powyżej 80 dolarów. Czy to wynik spekulacji, że też popyt na energię wzrośnie - podają maklerzy.

LOT czyha na potknięcie Lufthansy

Polskie Linie Lotnicze LOT mogą zarobić na strajku niemieckich pilotów linii Lufthansa i Germanwings. Przewoźnik oferuje miejsca na pokładach swoich samolotów i deklaruje możliwość zamiany maszyn na większe na trasach do niemieckich portów lotniczych. Strajk w Lufthansie i Germanwings, który rozpoczął się w poniedziałek o północy i ma potrwać do czwartku.

Samorząd opłaci nianię?

Dobra wiadomość dla świeżo upieczonych rodziców - resort pracy przygotowuje ustawę żłobkową, która zakłada nowe formy opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Miniżłobki, świetlice dzienne oraz nianie opłacane przez samorząd mają zachęcić Polki do rodzenia dzieci - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie potrzebujemy kopa?

Koniec boomu w napojach energetycznych. Polski rynek napoi pobudzających ma już za sobą szybki rozwój. W 2009 roku ich sprzedaż urosła w Polsce tylko o 4 proc. Teraz, aby zdobyć przewagę, firmy prześcigają się w nowościach - pisze "Rzeczpospolita".