Najnowsze

Najnowsze

Kiedy euro po 5 złotych?

Zakładam, że przez kilkanaście tygodni, że para euro złoty będzie się utrzymywała w granicach 3,95 a 4,20 mówi Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services. Jego zdaniem dopiero wtedy gdyby rynek wybił się powyżej lub poniżej tych poziomów sprawa byłaby jasna.

Rynek długu

Sprzedaży obligacji państwowych Polski przeszkadza jej jednak relacja długu publicznego do PKB, który jest na poziomie 50%. Dariusz Lasek, dyrektor ds. papierów dłużnych Union Investment komentuje wprowadzenie przez Niemcy zakaz nagłej krótkiej sprzedaży. Jego zdaniem, to podobne zachowanie do Amerykanów, którzy zabronili tego, kiedy chcieli zapobiec pogłębianiu spadków.

Wzrost produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w kwietniu rok do roku wzrosła o 9,9%. Ernest Pytlarczyk, główny analityk BRE Banku to kontynuacja obecnego trendu.

Finansowanie przedsiębiorstw

Narodowy Bank Polski systematycznie monitoruje dostęp firm do kredytów, ale jakby popatrzeć na początek tego roku- nasuwa się jeden wniosek-firmy nie chętnie zaciągają kredyty na nowe inwestycje-wolą je finansować ze swoich pieniędzy. Na temat finansowania w programie "Biznes Luch" z Robertem Stankiewiczem rozmawiała profesor Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP.

1Q dobry dla Interer.pl za

Wzrost przychodów o prawie 31% netto i o 73% ze sprzedaży w 1Q w relacji rok do roku. Rafał Brzoska, prezes Integer.pl mówi, że to wynik konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju. Kluczem do sukcesu to innowacyjność wprowadzanych na rynek nowych projektów.

Kolejny dzień spadków

Drugi dzień z rzędu Warszawska Giełda zakończyła dzień na sporym minusie. Indeks WIG20 zakończył sesję na niemal trzy procentowym minusie podobnie wynikiem zamknął się indeks szerokiego rynku WIG.

Tauron w drodze na GPW

25% akcji Taurona trafi do inwestorów indywidualnych. Zdaniem Dariusza Lubery, prezesa Taurona, pójście podobną drogą, którą wytyczył PZU. Lubera komentuje wyniki spółki w 1Q tego roku i zbliżający się jej debiut na warszawskiej giełdzie.

Inwestowanie w biżuterię

Czy biżuteria to dobra inwestycja na czasy kryzysu? Od czego zależy cena biżuterii? Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie Marka Tejchmana z Michałem Staweckim z firmy Apart, oraz z Jarosławem Dobrzyńskim z W.Kruk.

Wpływ powodzi na inwestycje Budimeksu

Na razie z tej sytuacji obronną ręką mówi Krzysztof Kozioł. rzecznik prasowy Budimeksu. Spółka inwentaryzuje straty, ale to głównie rozmoczone grunty, zalane wykopy i uszkodzone nasypy drogowe. Wszystko zależy od pogody. Inwestycje Budimeksu są ubezpieczone, więc problemem jest tylko czas potrzebny na usuwanie szkód.

Ubezpieczenie od powodzi

Obfite opady deszczu spowodowały ogromne straty na południu Polski, a to jeszcze nie koniec. W nocy z piątku na sobotę fala ma dotrzeć do Warszawy. Na temat tego że warto się ubezpieczyć na wypadek powodzi w programie "Godzina dla pieniędzy" z Markiem Tejchmanem rozmawiali: Joanna Królikowska, Adler Brokers Group, oraz Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczeń.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

O 9,9 procent rok do roku wzrosła produkcja przemysłowa w kwietniu. Główny Urząd Statystyczny zrewidował także dane za marzec - wzrost wyniósł 12,5 procent, a nie jak podawano wcześniej 12,3. Na temat danych w programie "Godzina dla pieniędzy", z Markiem Tejchmanem rozmawiał Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku.

Leasing-źródłem finansowania

Wartość branży leasingowej to jest ponad 5 miliardów złotych. Na temat tego w jaki sposób można finansować rozwój przedsiębiorstw poprzez leasing rozmawiał z Robertem Stankiewiczem, Mariusz Kurzac, prezes ING Lease Polska.

Rady nadzorcze na nowych prawach

Od 2008 roku mamy nowelizację ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tą nowelizacją członkowie rad nadzorczych odpowiadają za sprawozdania finansowe. Na temat nowych przepisów z programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem rozmawiała Aleksandra Sieklucka, Dział Doradztwa Biznesowego, Ernst & Young.

Grecja znów strajkuje przeciw zaciskaniu pasa

Ponad 20 tysięcy ludzi przemaszerowało ulicami Aten pod parlament, protestując przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. W czwartek w Grecji odbywa się czwarty w tym roku strajk powszechny. Podobny strajk dwa tygodnie temu przemienił się w zamieszki, podczas których zginęły trzy osoby.

Kwiecień miesiącem produkcji

W kwietniu mieliśmy wielkanocne święta, mieliśmy narodową żałobę - ale nie ucierpiał na tym polski przemysł. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,9 proc. rok do roku, po marcowym wzroście o 12,5 proc. (po korekcie) - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja w porównaniu z marcem 2010 była jednak niższa o 9,1 proc.

Złoty znów złapał zadyszkę

Czwartek przynosi spore osłabienie złotego: polska waluta w stosunku do euro straciła od rana ponad 8 groszy. Po południu kurs zbliżył się do 4,10 za jedno euro. Zdaniem analityków psychologiczna bariera została przełamana i złoty może osłabiać się dalej.

PZU: Już 15,5 tys. szkód powodziowych

Ponad 15,5 tysiąca szkód związanych z powodzią zgłoszono do południa w czwartek do PZU - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Liczba gwałtownie rośnie: jeszcze w środę było to 9 tysięcy. Najwięcej zgłoszeń napływa z tych rejonów, gdzie woda opada.

Pierwsza wygrana polskiego rządu w europejskim Trybunale

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie sposobu naliczania podatku VAT od sprowadzanych samochodów osobowych. Sędziowie uznali, że obłożenie podatkiem VAT wcześniej naliczonej akcyzy jest zgodne z unijnym prawem.

To rok drogiej truskawki

Kilogram polskich truskawek kosztuje teraz na targowiskach około 30 złotych. Cena będzie spadać, ale trzeba się pogodzić z tym, że w tym roku truskawki będą drogie. Powód? Jak to bywa najczęściej - pogoda.

Gastel-Żurawie w dobie powodzi

Fala powodziowa dociera coraz dalej w głąb kraju. W nocy z piątku na sobotę dotrze do Warszawy. O tym jak powódź może wpłynąć na wyniki finansowe firmy Gastel-Żurawie z Mikołajem Kunicą rozmawiał Grzegorz Żółcik, prezes firmy.

Sytuacja w Mispolu

Głównym segmentem, z którego firma Mispol ma największe zyski są tzw. PKS-czyli pasztety, konserwy i smarowidła. Na temat planów rozwojowych spółki w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Mirosława Achinger, prezes Mispolu.

British Airways mogą strajkować

Radość pasażerów z poniedziałkowej decyzji sądu o zablokowaniu strajku personelu pokładowego linii British Airways. W czwartek związek zawodowy Unite w drugiej instancji wygrał apelację od orzeczenia zakazującego protestu. Droga do strajku stanęło otworem.

Krótka sprzedaż w wersji polskiej

KDPW oraz Giełda podjęły się zadania pilnowania ryzyka na polskim gruncie, aby krótka sprzedaż nie wyglądała tak jak na innych rynkach, aby była bezpieczna. KDPW ClearPool, - będzie pełnił rolę gwaranta rozliczeń transakcji. Na temat tego pomysłu oraz wczorajszego zakazu nagiej krótkiej sprzedaży w Niemczech, w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Iwona Sroka, KDPW.

Niemcy samotnym jeźdźcem euro

Berlin chce w pojedynkę uratować strefę euro, narzucając innym krajom UE dyscyplinę budżetową na wzór niemiecki - pisze w czwartkowym wydaniu francuski dziennik "Le Figaro". Gazeta krytykuje wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i nazywa Niemcy "samotnym jeźdźcem Europy".

ES-System po pierwszym kwartale

Pierwszy kwartał tego roku był trudny dla spółki ES-System. Przychody spadły o 13%, zysk opreracyjny spadł o 90%. Na temat wyników spółki, oraz zagrożenia powodziowego, w jakim znalazła się firma, w programie "Dzień na rynkach", z Mikołajem Kunicą rozmawiał Bogusław Pilszczek, prezes EC-System.

Azoty Tarnów przechodzą suchą nogą przez powódź

Silne opady deszczu w maju są bezpośrednią przyczyną powodzi na południu Polski. Wiele zakładów przemysłowych również jest podtopionych. Jednak Azotom Tarnów woda niestraszna. Na temat powodzi oraz sytuacji i planów spółki w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Niskie loty LOT-u

Polskie Linie Lotnicze LOT pod kreską. Narodowy polski przewoźnik zanotował w pierwszym kwartale tego roku 60 milionów złotych straty netto. Miał stratę mimo wzrostu przewozów o 17 procent. W całym 2009 roku także były straty.

Annus horribilis Air France

To był prawdziwy koszmar - tak miniony rok finansowy podsumował prezes linii Air France-KLM Pierre-Henri Gourgeon. Największe w Europie linie lotnicze straciły w minionym roku półtora miliarda euro netto. Wyniki spółki pogrążył globalny kryzys, powodujący zarówno spadek sprzedaży biletów, jak i wpływów z przewozów cargo.

Woda zatrzymała Fiata

Fabryka Fiata w Tychach stoi. Powódź zablokowała dostawy niektórych części do aut, a wielu pracowników nie dotarło do zakładu. Władze przedsiębiorstwa zdecydowały o zawieszeniu produkcji.

Gazprom przygląda się gazowym łupkom

Gazprom bada możliwości zakupu spółki zajmującej się eksploatacją gazu łupkowego w USA - ujawnił w Warszawie wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że jeśli okaże się, iż może to przynieść zyski, to firma zamierza w to zainwestować.