Najnowsze

Najnowsze

Rolls Royce ma kłopoty z napędem

Rolls Royce - drugi na świecie producent silników samolotowych w ogniu krytyki. Po tym, jak w powietrzu eksplodował silnik Airbusa A380 lini Qantas, prezes przewoźnika wskazał, że winnym awarii jest prawdopodobnie projektant napędu.

Police uratowane?

Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) zaakceptował plan restrukturyzacji Zakładów Chemicznych Police SA i zadeklarował gotowość do udzielenia spółce długoterminowej pomocy publicznej - poinformowały w piątek w ARP i ZCh Police.

Target BPO uratuje Internet Group?

Target BPO chce wziąć udział w procesie naprawczym Internet Group. Do 30 listopada br. ma z nią podpisaną wyłączność negocjacyjną. Jak mówi Łukasz Gajewski, prezes Target BPO, właśnie są badane finanse spółek z Internet Group, które go interesują.

Nordea Bank Polska w III kwartale

12 mln zł wyniosły odpisy po trzech kwartałach w Nordea Bank Polska. To wzrost o 17% w ujęciu rocznym. Włodzimierz Kiciński, prezes Nordea Bank mówi, że spółka rośnie 2,5 razy szybciej niż cały sektor bankowy.

Może będzie gaz za 10 lat

Najwcześniej za dwa lata będziemy w stanie ocenić wielkość zasobów gazu łupkowego, a jeśli wyniki poszukiwań będą obiecujące, to za około 10 lat mogłoby ruszyć jego wydobycie - uważa przewodniczący Rady Nadzorczej PGNiG Stanisław Rychlicki.

Zimowy dom w górach

Nieruchomości turystyczne na zimę czyli ile wydasz na dom w Alpach mówi w programie "Godzina dla pieniędzy" Grzegorz Gurbala właściciel Greg-Consulting.

KE: umowa o Jamale to ogólniki

Komisja Europejska uważa, że nie trzeba renegocjować z Rosją umów dotyczących dostaw gazu gazociągiem jamalskim. Ale umowa operatorska Jamału jest ogólnikowa i wymaga dalszych zobowiązań polskiego rządu na piśmie. Kluczowa będzie rola Urzędu Regulacji Energetyki w realizacji zapisów - dodaje KE.

Obiad z klientem na koszt firmy

Wydatki na wspólny posiłek czy imprezę to niewątpliwie czasami… inwestycja, bo od dobrych stosunków zależy sukces wielu projektów. Co do zasady urzędy skarbowe nie zgadzają się uwzględniać takich wydatków w kosztach podatkowych. Ale pod pewnymi warunkami można to zrobić i nawet sądy nie zakwestionują takiego odliczenia - jak? O tym Małgorzata Samborska, senior menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

PGE analitycznie

Energą i perspektywą jej przejęcia przez PGE jest zainteresowanych dużo inwestorów. Czy na gorącą inwestycję, rząd zaczyna patrzeć chłodniejszym okiem? Pytamy o to Piotra Łopaciuka, analityka Erste Securities.

Banki uczą się na błędach?

Ostatni kryzys mocno dotknął sektor bankowy. Dokąd zmierza bankowość detaliczna i czego nauczyła się w kryzysie mówi w "Godzinie dla pieniędzy" Wojciech Papierak, wiceprezes PKO BP.

Bank, który już wyleczył aktywa

HSBC kończy trzyletnie zmaganie z toksycznymi aktywami. Wartość złych kredytów w bilansie banku znalazła się w trzecim kwartale na najniższym poziomie od 2007 roku, kiedy wybuchł kryzys na rynku kredytowym w USA.

Brak kary za VAT niezgodny z wyrokiem unijnym?

Na buciki i ubranka dziecięce obowiązuje cały czas niższy VAT mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polskiego podatnika nie wiąże bowiem wyrok, ale polska ustawa. Tymczasem ministerstwo finansów czeka na uzasadnienie decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie. O problemach jakie mogą z tego wyniknąć mówi Tomasz Pabiański, doradca podatkowy i menedżer w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Sprawiedliwość dosięgnie rolników?

Likwidować - nie likwidować. Dotować - nie dotować. KRUS ma tyle zwolenników ile przeciwników. Niedawna decyzja KRUS może oznaczać początek końca preferencyjnych ubezpieczeń rolniczych. O istocie i przyszłości KRUS mówi prezes Kasy Henryk Smolarz.

Musimy Unii oddać 16 mln euro

Polska musi zwrócić do kasy Unii 16,3 mln euro źle wydanych funduszy na rozwój obszarów wiejskich i składowanie interwencyjne - ogłosiła w piątek Komisja Europejska. W sumie od 20 państw UE Komisja domaga się 578,5 mln euro, z czego ponad połowę - od Grecji.

Niższe koszty samochodu w firmie

Idzie zima, a to związane jest z wydatkami związanymi z utrzymaniem auta w firmie. Jak przygotować samochody na zimę i zarządzać flotą w małej firmie mówi Ireneusz Tymiński, ekspert rynku flotowego.

Sylwester przy kasie

Noc sylwestrowa dla wielu przedsiębiorców w tym roku będzie oznaczała zmiany stawek VAT w ich kasach fiskalnych. Pokażemy, czy w sklepie osiedlowym, który ma kilkaset towarów można przeprogramować kasy samodzielnie. Czy niezbędna jest pomoc ekspertów do zmiany stawek VAT? I co zrobić, jeśli wprowadziliśmy, np. niewłaściwe stawki? O tym wszystkim mówi Artur Foss, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Trochę więcej miejsc pracy w USA

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła w październiku o 151 tysięcy, gdy oczekiwano wzrostu o 60 tysięcy. We wrześniu liczba zatrudnionych spadła o 41 tysięcy.

Praca będzie Cię ścigać

Teraz martwimy się o to, że bezrobocie rośnie. Zupełnie inaczej będzie za 10 lat. Polska i Niemcy - najbardziej zagrożone brakiem pracowników w najbliższej dekadzie - wynika z zestawienia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Raport bierze pod uwagę potencjał siły roboczej bez imigracji.

Agencja Novimedia przejęta przez Zwierciadło

Wydawnictwo Zwierciadło przejęło agencję Novimedia - podaje portal press.pl. To dowód na to, że custom publishing staje się dla tradycyjnych wydawców interesującym partnerem. Custom publishing to publikacja czasopism branżowych o charakterze reklamowym, PR-owskim i promocyjnym.

Interferie zniknie z giełdy?

Fundusz Hotele 01 wezwał do sprzedaży 100% akcji Interferie. Czy spółka zniknie z giełdy i jaka będzie jej przyszłość, a także o wynikach za 3 kwartał mówi ze studia we Wrocławiu Adam Malinowski, prezes Interferie.

Minister dementuje słowa eurokomisarza

Ministerstwo skarbu twierdzi, że Komisja Europejska w pełni przyjęła warunki zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski w rozmowie z TVN CNBC stwierdził, że czwartkowe słowa unijnego komisarza Guentera Oettingera wynikały z... błędnego tłumaczenia.

Banki spółdzielcze bliższe przedsiębiorcom

Pani Krysia z okienka w banku spółdzielczym obsługuje firmę pana Krzysztofa od 10 lat, zna jego dzieci, wie, kiedy brał kredyt i jaką usługę mu zaproponować. Czy w instytucji finansowej, która znajduje się często bliżej przedsiębiorcy niż oddziały komercyjnych banków łatwiej o zdobycie finansowania na rozwój firmy? O tym podczas III Kongresu Bankowości Detalicznej, nad którym TVN CNBC ma patronat medialny, mówi Mirosław Potulski, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości.

BMW pojedzie na prąd

Koncern BMW z pompą rozpoczął w Lipsku rozbudowę swego zakładu produkcyjnego, z którego taśm w 2013 roku ma zjechać pierwszy elektryczny samochód tej marki. Inwestycja ma kosztować 400 milionów euro, docelowo fabryka da zatrudnienie 800 osobom. Kamień węgielny wmurowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Finansowe zwycięstwo Lecha

Wygrana Lecha Poznań z Manchester City była bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Jak takie wydarzenie może wpłynąć na finanse klubu? Ostatni raport Deloitte mówi, że w ubiegłym roku poznański klub zarobił ok 400 mln zł, ile będzie w tym roku? Czy nowe stadiony wpłyną na polepszenie sytuacji finansowej i popularność klubów w Polsce? Z dyrektorem grupy sportowej Deloitte Jacek Bochenek rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.

Impexmetal stawia na aluminium

Rynek surowcowy odnotował ostatnio wzrosty. Czy to jest bańka spekulacyjna, czy może oznaka coraz większego zapotrzebowania? Jak to odbija się na wynikach Impexmetalu i jaka jest strategia rozwoju firmy mówi w programie "Dzień na rynkach" Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Niemcy krytykują fontannę dolarów

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble skrytykował decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) o wykupieniu od banków obligacji skarbowych rządu USA, co ma rozruszać pogrążoną w stagnacji gospodarkę. W środę Fed ogłosił, że w następnych ośmiu miesiącach wykupi obligacje za sumę 600 miliardów dolarów.

Pierwsze od lat gorsze od oczekiwań wyniki Netii

Netia opublikowała swoje wyniki za 3. kwartał. O wynikach gorszych od oczekiwań, przyczynach takiego stanu rzeczy i planach na następne kwartały mówi w "Dniu na rynkach" prezes Netii Mirosław Godlewski.

Gazety jesienią mają się gorzej

Sprzedaż większości dzienników we wrześniu 2010 była niższa niż rok temu, wyjątkiem okazała się jedynie "Rzeczpospolita" - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, cytowanych przez portal WirtualneMedia.pl.

Czyja Bogdanka?

New World Resources nie zmieni ceny zaoferowanej za akcje Bogdanki. Jak mówi w wywiadzie dla TVN CNBC dyrektor finansowy NWR, 100 złotych 75 groszy za akcję, które NWR oferuje za jeden papier Bogdanki, to dobra cena oparta o analizę fundamentalną kopalni. Gościem Agaty Biały był dyrektor finansowy NWR Marek Jelinek.

Polska już wśród wysoko-rozwiniętych?

W Polsce żyje się coraz lepiej: nasz kraj po raz pierwszy znalazł się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, według którego Polska zrównała się z Portugalią.