Najnowsze

Najnowsze

Zmiana ordynacji podatkowej

Większa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatnika i zwrot nadpłaty wspólnikom rozwiązanych spółek cywilnych. Jakie inne zmiany oznacza nowelizacja ordynacji podatkowej dla firm, tłumaczy Andrzeja Zubik, radca prawny i menedżer w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Kradną miliardy, choć już nieco mniej

87,5 mld euro - tyle straciły sieci handlowe z 42 państw, które przebadano na potrzeby dorocznego Raportu o Kradzieżach w Handlu Detalicznym (Global Retail Theft Barometer). To mniej niż w zeszłym roku w skali globalnej o 5,6 pkt. proc., a w Europie - o 4,4 pkt. proc. Polska pod względem strat detalistów w wyniku kradzieży zajmuje 20. miejsce na świecie.

PIKE 2010

Multimedia S.A. nie złoży wstępnej oferty na zakup operatora sieci kablowej Aster. Powodem decyzji jest m.in. duże zadłużenie tej spółki, mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimedów, który bierze udział w 37. Międzynarodowej Konferencji i wystawy PIKE 2010 w Sopocie.

Pieniądze na rozwój

Nabór wniosków o dotacje na prace badawczo-rozwojowe do 29 października prowadzi PARP. Można z nich zakupić również komputery i urządzenia badawcze. Kto ma szanse na pomoc w swoim biznesie, tłumaczy Anna Zaleska z Accreo Taxand.

Będzie gaz, będziemy negocjować ceny

- Na dodatkowe dostawy gazu dostaliśmy 10-procentowy upust. Kiedy porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane, PGNiG przystąpi do rozmów o obniżeniu cen w całości kontraktu - powiedział we wtorek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że treść umowy międzyrządowej mają już członkowie polskiej Rady Ministrów. Rząd Donalda Tuska ma dziś zdecydować, czy umowę zatwierdzi.

Efekt pierwszej damy, czyli jak stroje Michelle trzęsą rynkiem

W ciągu roku pokazała się publicznie 189 razy, ubrana w stroje 29 marek i wygenerowała tym dla firm odzieżowych i projektantów reprezentujących te marki stopę zwrotu rzędu 2,7 milionów dolarów. W sumie 14 mln dol. zysku. Tak, według prof. Davida Yermacka działa na rynek amerykańska pierwsza dama Michelle Obama.

PIKE 2010

Za 3 lata nastąpi całkowita cyfryzacja telewizji w Polsce. Spowoduje ona odpływ klientów sieci kablowych, mówi Jerzy Kalinowski, partner w KPMG. Jego zdaniem przyszłość to produkty typu google TV. TVN CNBC jest patronem 37. Międzynarodowej Konferencji i wystawy PIKE 2010

Obrona Emperii przed Eurocashem

Emperia broni się przed przejęciem i ma za sobą akcjonariuszy. Prezes spółki Artur Kawa zapowiada, wzrost przychodów w 2011 roku o 18% i uruchomienie 40-50 supermarketów. Sprzedaż nieruchomości ma dostarczyć brakujących środków na buy back.  

Debetowa karta miejska

Citi Handlowy wprowadza w stolicy pierwszą w Polsce miejską kartę płatniczą. Jej posiadacze uzyskają 10-20% zniżki na bilet. O podobnym rozwiązaniu Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie rozmawia z BZ WBK, mówi Leszek Ruta, dyrektor stołecznego ZTM.

Kulczyk ściga się z Francuzami

Gaz de France i Kulczyk Holding w końcowej rozgrywce o pakiet kontrolny Enei - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do negocjacji. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało dziś rano, że z negocjacji odpadł kolejny z czterech inwestorów, którzy tydzień temu złożyli oferty wiążące na zakup 51 proc. akcji.

Kondycja polskiego przemysłu

Większy popyt wewnętrzny i optymizm w Niemczech, dobrze wpływają na polską produkcję. Hamują ją m.in. szybko rosnące ceny paliw i miedzi, mówi Rafał Benecki, analityk ING BSK. Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej we wrześniu.

Banki zlicytowały tysiące domów. Oddadzą?

Afera eksmisyjna w Stanach Zjednoczonych. Banki na dużą skalę pozbawiły ludzi domów, prawdopodobnie nie dopełniając przy tym odpowiednich procedur. Prokuratorzy generalni ze wszystkich 50 stanów badają sprawę przyglądając się rynkowi finansowania nieruchomości. Część banków zamroziła procedury eksmisyjne do czasu wyjaśnienia sprawy. Niewykluczone, że będą musiały oddać już zlicytowane domy. Kiedy? To może być nawet kwestia lat.

Biegły rewident: wróg czy przyjaciel?

Audytor kontroluje finanse firmy i musi informować o każdej nieprawidłowości. Co powiedzieć akcjonariuszom, kiedy wartość spółki spada? O roli audytora mówią w programie "Bilans" prezes fundacji Polski Instytut Dyrektorów Andrzej Nartowski i prezes Misters Audytor Barbara Misterska-Dragan.

Studia z pracą

Pracodawcy będą mogli współtworzyć programy studiów czy nawet całe kierunki. Dzięki projektowi nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, nad którym pracuje Sejm, to czego uczy się studentów na uczelniach, ma się pokrywać z tym, czego od pracowników oczekują pracodawcy. O zmianach w szkolnictwie wyższym z Leszkiem Kurycynem, dyrektorem operacyjnym w Manpower Polska i prof. dr. hab. Jerzym Woźnickim, prezesem Fundacji Rektorów Polskich.  

Zakupy za mniej złotych

Dolar tanieje, od połowy br. jego cena spadła już blisko 20-proc. Ekonomiści przewidują zaś, że to jeszcze nie koniec. Co to oznacza? Tańsze zakupy za oceanem, ale i wzmocnienie importu aut z USA czy przemysłu turystycznego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Rostowski wciąż negocjuje "sprawiedliwość"

Polska oczekuje, że Komisja Europejska ws. Otwartych Funduszy Emerytalnych i sposobu obliczania długu i deficytu publicznego "wróci z lepszymi, dalej idącymi propozycjami niż te, które w tej chwili złożyła". Takie stanowisko przedstawił minister finansów Jacek Rostowski. Według rządu, obecna metodologia jest krzywdząca dla krajów, które jak Polska przeprowadziły reformę emerytur.

Nawet najlepsze szpitale na minusie

W porównaniu z ubiegłym rokiem z 72 do 62 procent zmalała liczba szpitali, które zamknęły rok na finansowym plusie - wynika z rankingu "Bezpieczny Szpital". Jak pisze "Rzeczpospolita", nawet najlepsze placówki mają jednak wielomilionowe niezapłacone rachunki.

Kto spłaci długi szpitali?

Komercjalizacja szpitali - hasło wywołujące dreszcz u dyrektorów placówek i pacjentów. A od czwartku także poważny ból głowy u samorządowców, bo to właśnie oni, jeżeli nie zdecydują się przekształcić szpitali w spółki, będą musieli spłacać ich długi. Pytanie tylko z czego? Gościem Rafała Wojdy w programie "90 Minut" był Łukasz Zalicki, partner zarządzający Ernst&Young.

Miasteczko Wilanów miastem doskonałym?

Projekt Miasteczka Wilanów otrzymał nagrodę międzynarodowej organizacji Urban Land Institute i uznał, że jest jedną z pięciu najlepszych na świecie. O kompleksowym podejściu do nowoczesnego miasta, gdzie elementy są ze sobą połączone i tworzą integralną całość, mówi z Waszyngtonu zdobywca nagrody i projektant Miasteczka Wilanów, Guy Perry.

Tydzień rozpoczęty wzrostami

Nowy tydzień warszawska giełda rozpoczyna w dobrym nastroju. W okolicach południa WIG20 wyszedł na dobre nad kreskę i zakończył całą sesję wzrostem o 0,35% osiągając poziom 2663 punktów. O szczegółach Błażej Karwowski

Długi szpitali spłacą samorządy?

Nowy pomysł rządu ma pomóc rozwiązać problem zadłużenia szpitali i przyspieszyć komercjalizację placówek. Dlaczego stracą na tym samorządy i co to oznacza dla pacjenta - na te pytania odpowiada w "Bilansie" Rudolf Borusiewicz, sekretarz Związku Powiatów Polskich.

Tauron przejmie część Vattenfalla?

Tauron jest zainteresowany przejęciem od Vattenfalla części jego aktywów dystrybucyjnych. Zakup mógłby sfinansować emisją akcji. Spółka chce też uporządkować zadłużenie - do końca roku planuje zrefinansować 600 mln zł długu - mówi w programie "Rynki Dnia" Krzysztof Zamasz, wiceprezes Tauronu.

Alkohol w kinie, kino na giełdzie

Multikino złożyło prospekt emisyjny w KNF. Kiedy będzie debiut na giełdzie? Na to i inne pytania Rafała Hirscha odpowiada Piotr Zygo, prezes Multikina.

Kto spłaci długi szpitali?

Długi szpitali mogą spaść na samorządy czyli podatników. Przyjęty przez rząd projekt ustawy o działalności leczniczej zakłada, że samorządy, które nie zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki będą musiały uregulować ich zaległe zobowiązania publiczno-prawne. Premier Tusk zapowiadał, że rząd chce jak najszybciej uwolnić szpitale od długów. "To unik ze strony rządu" odpowiadają samorządowcy. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Opłacalny montaż ciągników w Lublinie

Pol-Mot Warfama chce kupić część zakładów Daewoo w Lublinie, na co ma już finansowanie od banków. Zakup pozwoli na produkcję ciągników i montaż pick-upów Grand Tiger. Ponadto Pol-Mot rozważa wprowadzenie na giełdę zależnej spółki Bioenergia, która zajmuje się produkcją brykietów ze słomy. O tych ważnych momentach w życiu firmy mówi w programie "Rynki Dnia" Karol Zarajczyk, wiceprezes Pol-Mot Warfama.

Wszyscy chcą podnieść ceny prądu

Pięciu z siedmiu sprzedawców energii elektrycznej złożyło wnioski ws. taryf na energię elektryczną w 2011 roku - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. Do tej pory nie wpłynęły wnioski od spółek RWE Stoen i Vattenfall.

Poznaj twarz polskiego milionera

Pracowity, odpowiedzialny, ale nie lubiący obnosić się ze swoim bogactwem - to obraz polskiego milionera - wynika z badania instytutu SMG/KRC na zlecenie Banku Pekao. Milionerami są najczęściej właściciele firm oraz wysoko wykwalifikowani menedżerowie.

Milion w Portfelu

Milionerzy lubią ryzyko, ale nie aż tak duże kiedy wspinali się po drabinie kariery. Michał Walęczak, dyrektor bankowości prywatnej Pekao SA, mówi o tym, w co lubią inwestować bogaci Polacy.

Polski milioner

Polski milioner woli nie eksponować swojej zamożności. Niechętnie poddaje się także badaniom dot. majątku i chce grać pozytywną rolę w społeczeństwie. O tym na czym zbili fortunę i jakie stawiają przed sobą cele rodzimi milionerzy, mówi Michał Walęczak, dyrektor bankowości prywatnej Pekao SA.

Nowe technologie

Zamiast kilku programów odbieranych z anteny na dachu, 20-22 w cyfrowej jakości. Naziemna telewizja cyfrowa już wkrótce dotrze do wszystkich domów w Polsce. Tomasz Berezowski, dyr. Departamentu Technologii TVN obecny na Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE 2010 mówi, że to wielkie wyzwanie i wielkie możliwości, jak na przykład wprowadzenie kilku ścieżek dźwiękowych.